Urban Rigger

Mieszkania w kontenerze dla studentów – lepsze niż zwykły polski dom

Mieszkania w pływających kontenerach – Urban Rigger

Praktycznie każda europejska stolica nie ma miejsca, potrzebuje więcej mieszkań, najlepiej w centrum. Niektóre miasta radzą sobie gorzej – jak Warszawa, a niektóre dobrze, a inne jeszcze najlepiej. W niektórych miejscach, studenci wynajmują stancje, zamieszkują prl-owskie klocki będące akademikami. No i okazuje się, że studenci np. w Kopenhadze będą mieszkać w kontenerach i to w dodatku… pływających. Wg. typowego polskiego podejścia, gorzej być nie może. Kontener? Dom modułowy? Pływający? Panie, to się rozleci po pierwszym deszczu, a dzieci już w ogóle nie doczeka. A jak jest naprawdę? Czy można mieszkać w kontenerach i czym jest projekt Urban Rigger?

Urban Rigger w Kopenhadze – tanio, dobrze i ładnie?

Projekt opracowany przez Urban Rigger we współpracy z duńskimi architektami Bjarke Ingels Group (BIG), został w 2017 roku nominowany jako finalista do nagrody World Architecture Festival (WAF).

Jednostka mieszkaniowa Urban Rigger to unikalna, chroniona projektowo, opatentowana, pływająca, elastyczna, energooszczędna i mobilna nieruchomość o łącznej powierzchni 745 m2 rozmieszczonej na 300 m2 powierzchni użytkowej (do zamieszkania). Jest tam 9 + 3 indywidualnych mieszkań studenckich o powierzchni odpowiednio 23 m2 – 30 m2, wspólny zielony dziedziniec o powierzchni 160 m2 , dok kajakowy, platforma kąpielowa i miejsce do grillowania, a także wspólny taras na dachu o powierzchni 65 m2. Na dole, poniżej poziomu morza, ponton o powierzchni 220 m2 składa się z 12 pomieszczeń magazynowych, dużego salonu plus kuchni, pokoju technicznego i wspólnej w pełni zautomatyzowanej pralni.

Brzmi nieprawdopodobnie? To wszystko dla studentów? Niektóre polskie rodziny nie są w stanie zakupić własnej nieruchomości nie mówiąc już od doku kajakowym, czy miejsca do grillowania.

Zresztą zobaczcie sami, jak wyglądają domy modułowe w wykonaniu Urban Rigger:

 

Domy modułowe (z kontenerów) kontynuują koncepcję zrównoważonego rozwoju. Perspektywa cyklu życia materiału jest uwzględniana we wszystkich konstrukcjach, wewnętrznych, jak i na zewnętrznych.

Okres użytkowania betonowego kadłuba wynosi 100 lat. Kadłub wykonany jest z wodoszczelnego betonu. Przez cały okres eksploatacji kadłub nie wymaga konserwacji, obróbki powierzchni ani dokowania. Fizyczne prace konserwacyjne nie są wymagane. Okres użytkowania konstrukcji kontenerowej wynosi 60 lat. Pojemniki są wykonane ze stali corten, co minimalizuje potrzebę częstego programu konserwacji. Przy minimalnej konserwacji będą trwać wiecznie.

URBAN RIGGER jest wyposażony w nową technologię membrany odblaskowej, która utrzymuje wysoką wydajność izolacji i niskie grubości ścian. Technologie odgrywają kluczową rolę w osiąganiu tych zrównoważonych celów. Wykorzystywane są takie technologie jak Hydro Source Heating (wykorzystanie wody do produkcji energii), Low Energy Pumps (pompa ciepła) lub Solar Power (panele słoneczne).

Miesięczny koszt wynajmu takiego modułu jak Urban Rigger to ok. 600 dolarów miesięcznie, co jak na standardy Duńskie to małe pieniądze. Można nawet się zgłosić do wynajmu, obecnie (czerwiec 2020) nie ma jednak miejsc – https://www.urbanrigger.com/apply/.

Ekologiczny dom – jaki powinien być? 

Domy z kontenerów morskich i mieszkalne jednostki modułowe

Jak widać technologia pozwala wykorzystać efektywnie nie tylko kontenery, ale i tworzyć całe mieszkalne jednostki modułowe. Są one nie tylko wyjątkowe pod względem energetycznym, ale również estetyczne i pozwalają zamieszkać w naprawdę fajnym standardzie. Takie budownictwo można ze względu na zrównoważony rozwój i myślenie o rozwiązaniach przyjaznych środowisku – budownictwem ekologicznym. Nie możemy się bać takich technologii, tym bardziej, że wraz ze wzrostem ilości ludzi na świecie, miejsca do zamieszkania będzie coraz mniej.

Co więcej, stosunkowo tanio, ale przemyślnie i kreatywnie można urządzić niezwykłe i wygodne miejsce zamieszkania – dla wszystkich, nawet jeśli miałby to być mieszkania socjalne!

Zobacz więcej artykułów o architekturze ekologicznej i modułowej

Źródło zdjęć: Urban Rigger – BoConcept

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *