dom 35 m2 na zgłoszenie

Dom 35 m2 za mniej niż 100 tyś? Zgłoszenie, prawo, jak go wybudować – poradnik

Jak wybudować dom 35 m2 na zgłoszenie? Jak wygląda prawo i co zrobić?

[ratings]

Dużo Polaków marzy o własnym domu. Niestety dla wielu, szczególnie młodych osób, nawet biorąc kredyt na całe życie, będzie to niemożliwe. Niektórzy kredyt musieliby spłacać będąc na emeryturze. Czy musimy na budowę domu wydawać setki tysięcy złotych? Nie! Jest na to sposób! Wybudować domek na zgłoszenie za mniej niż 100 000 złotych, posiadający 35 m2! Trochę mały? Później można go rozbudować! Czy jest to możliwe? Tak. Zapoznaj się z poradnikiem i dowiedz się, jak to zrobić!

1. Kupno działki pod dom na zgłoszenie 35 m2

Po pierwsze musimy mieć działkę. Działkę możemy odziedziczyć lub kupić. Musi ona spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, zgodnie z planem, powinna dopuszczać zabudowę jednorodzinną mieszkaniową oraz budowę domków letniskowych lub gospodarczych. Te 2 warunki są kluczowe. Jeśli działka dopuszcza tylko budowę budynków gospodarczych, nie będzie można w nich mieszkać, przed przekształceniem sposobu użytkowania (w letniskowych można pomieszkiwać).

Wybierając działkę powinna ona mieć więcej niż 500 m2. Budynek oczywiście nie może wystawać poza jej obręb.

Czy dom 35 m2 może być wyższy niż 5 metrów wysokości?

Jeśli działka posiada Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego (lub warunki zabudowy) pozwalający na budowę budynków letniskowych wyższych niż 5 metrów – możemy wtedy uwzględnić w planie poddasze nieużytkowe. Zmieniając użytkowanie budynku na mieszkalne zgłasza się wtedy piętro, które jest zagospodarowane. 

2. Kwestie prawne związane z budową domu 35 m2 – jak zgłosić?

Formalności to pierwsza rzecz, którą należy się zająć przed budową. Nie jest potrzebne zezwolenie na budowę, żaden kierownik budowy, żadne odbiory. Po prostu wybieramy się do urzędu miasta (starostwa), gdzie wypełniamy odpowiedni wniosek. Najlepiej pobrać go ze strony internetowej urzędu. Zgłoszenie kosztuje około 100 złotych.

We wniosku uwzględnić trzeba:

 • termin rozpoczęcia prac budowlanych, rodzaj, sposób i zakres 
 • oświadczenie potwierdzające własność działki i przeznaczenie jej na cele budowlane
 • projekt przedstawiający budynek (tu w zależności od budynku, najlepiej przedstawić jak najwięcej szkiców i rysunków, przede wszystkim rzuty)

Projekt budowlany nie jest wymagany, tak samo nie jest wymagane wykonanie rysunków przez architekta. Urząd może utrudniać przyjęcie wniosku ze względu na „nieprofesjonalne” wersje rysunków. Najlepiej wtedy zapłacić architektowi za opracowanie takich szkiców.

Po zgłoszeniu wniosku do urzędu czekamy 30 dni. Jeśli po tym czasie nie pojawił się sprzeciw – możemy rozpocząć budowę! Jeśli mamy wątpliwości, warto zadzwonić lub wybrać się do urzędu, zdobyć potwierdzenie nie wniesienia sprzeciwu. 

3. Projekt domu 35 m2 – co może mieć, jak powinien wyglądać?

Zanim przystąpimy do budowy naszych wymarzonych 35 metrów musimy mieć plan i zamysł na ich rozplanowanie. Są pewne obostrzenia prawne i możliwości, o których należy pamiętać: 

 • dom musi być wolno stojący
 • dom musi mieć maksymalnie 35 metrów kwadratowych po obrysie zewnętrznym ścian! Niepodparte dachy, czy schody zewnętrzne się w to nie wliczają
 • dom musi być parterowy (ew. może mieć nieużytkowe poddasze, może mieć okno)
 • dom może mieć antresole (niewiększą, ani równą powierzchni kondygnacji)
 • wysokość pomieszczenia musi mieć minimum 2,2 metra
 • musimy pamiętać o wszelkiego rodzaju instalacjach, przyłączach elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych itp. – nie musimy posiadać na nie pozwolenia
 • pozwolenie nie jest konieczne do ocieplania domu 
 • dom możemy posadowić w mieście i za miastem (do 35 m2)
 • rodzaj fundamentu może być dowolny 
 • może mieć taras (maks do 35 m2), jeśli taras będzie osobną konstrukcje i nie będzie się stykał z domkiem (wtedy liczy się to jako altana)

4. Budowa domu 35 m2

Przyszedł czas na rozpoczęcie budowy naszego domu. Pamiętajmy, że musimy budowę rozpocząć w terminie zgodnie z naszym zgłoszeniem, a przynajmniej w ciągu 3 latach od określenia daty prac. Budowę możemy prowadzić w rozmaity sposób:

 • Budować dom całkiem samemu. Istnieje wiele poradników, jak to zrobić. Jest to najtańszy sposób budowy. Dzięki niemu możemy zbudować dom w ciągu kilku tygodni za mniej niż 100 000 złotych , a nawet za mniej niż 60 000 i to w stanie pod klucz! Przygotowujemy fundamenty, wylewamy, stawiamy ściany, montujemy więźbę, dach, wstawiamy okna. Do pomocy potrzebujemy przynajmniej 2 osób – być może ktoś z rodziny nam pomoże, choć możemy wynająć po prostu pomocników.
 • Możemy budować częściowo samemu, a część prac, takich jak budowa więźby, czy wylanie fundamentów możemy zlecić zewnętrznym wykonawcom. 
 • Zlecić całą budowę domu pod klucz wybranej firmie. Trzeba wtedy pamiętać, że koszty będą większe. Są firmy, które proponują wybudowanie takiego domu za 60 000 – 70 000 złotych. Istnieją szanse na to, abyśmy zmieścili się w całkowitym koszcie 100 000 złotych. 

Wybór technologii budowy domu 35 m2

Dom możemy wybudować wykorzystując dowolną technologię. Może on być murowany, czy drewniany, a nawet wykonany w technologii modułowej. Ze względu na materiały, domy murowane będą droższe. Nie ma co bać się domów modułowych. To przyszłość! Tym bardziej, że w Polsce nie ma trąb powietrznych, ani tsunami. W Stanach Zjednoczonych budowanie domów w konstrukcji modułowej, szkieletowej to standard. Warto zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami – jak na przykład domy z konopi. To tanie i niezwykle wytrzymałe rozwiązanie. Nasz dom dodatkowo może być ekologiczny, a po instalacji paneli słonecznych, wiatraków, pompy ciepła, instalacji wykorzystania deszczówki, w pełni samowystarczalny!

5. Zmiana sposobu użytkowania budynku na mieszkalny

Zakończyliśmy budowę naszego domu. Być może wykorzystaliśmy technologię modułową, więc zakończyliśmy ją w ciągu tygodnia. Zasadniczo będzie to ostatnia rzecz, którą musimy załatwić w urzędzie przed wprowadzeniem się. Zmienić sposób użytkowania na mieszkalny możesz zrobić w starostwie powiatowym lub urzędzie miejski (wcześniej się nie przeprowadzaj! Pamiętaj, bo będzie to samowola i problemy. Jeśli jest wybudowany jako domek letniskowy, możesz w nim pomieszkiwać). Zgłoszenie będzie dostępne w urzędzie i na stronie www. Tutaj konieczne jest przygotowanie załączników tych samych, co przy zgłoszeniu budowy i dodatkowo: 

 • opis i rysunek budynku (wraz z granicami i ew. innymi budowlami)
 • decyzję o warunkach zabudowy lub zaświadczenie o zgodności użytkowania budynku z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego
 • opis techniczny przedstawiający charakterystykę budynku z danymi technicznymi (wielkości, rozkład obciążeń)
 • ekspertyzę techniczną. Musimy ją załatwić od osoby posiadającej pełne uprawnienia budowlane 

Po dokonaniu zgłoszenia należy odczekać 30 dni. Jeśli nie ma sprzeciwu, świetnie! Możesz się wprowadzać do nowego domu.

Urząd może odmówić przekształcenia sposobu użytkowania, jeśli: 

 • do przekształcenia konieczne jest przeprowadzenie robot budowlanych (takich na które trzeba pozwolenie budowlane)
 • narusza MPZP lub warunki budowy
 • powoduje zagrożenie dla ludzi, zabytków, środowiska

Zmiana sposobu użytkowania to koszt całościowy do 5000 złotych.

Rozbudowa domu 35 m2 o ganek

Tak, rozbudowa naszych 35 metrów jest możliwa. Jak to zrobić? Podobnie, jak w przypadku samego domu zgłaszamy budowę altany, ganku do urzędu i budujemy. Ganek może mieć dowolną funkcję i wysokość. Musi mieć mniej niż 35 m2. Nie może ich być więcej niż 1 na 500 m2 działki. I to tyle! Tym sposobem nasz dom może mieć nawet 70 m2. 

Czy można wybudować domek do 35 m2 na działce ROD?

Na pytanie dotyczące mieszkania na Rodzinnych Ogródkach Działkowych odpowiadaliśmy w innym artykule. Na takiej działce można wybudować domek, jeśli zezwalają na to warunki. Natomiast zgodnie z prawem nie można w nim mieszkać na stałe. Do nas należy decyzja, czy w wypadku, gdy pojawi się problem, będziemy w stanie udowodnić, że na działce ROD nie mieszkamy, a co najwyżej pomieszkujemy. 

modułowy dom 35 m2 na zgłoszenie

drewniany dom 35 m2 na zgłoszenie

modułowy dom 35 m2 na zgłoszenie

Zobacz koniecznie

Dodawanie komentarzy zablokowane