pompa membranowa

Jak działa pompa membranowa? Czy może działać na sucho?

5/5 - (2 ocen)

Pompa membranowa – co to jest?

Pompy membranowe to rozwiązanie często spotykane w różnych zakładach. Co warto wiedzieć na ich temat? Jaka jest zasada ich działania? Te zagadnienia szczegółowo omawiamy w dzisiejszym artykule.

Pompy membranowe – działanie

W pompie membranowej proces tłoczenia medium wykorzystuje zjawisko ruchu zamontowanych w jej wnętrzu membran. Układ kieruje sprężone powietrze na jedną z nich, a następnie wypycha na zewnątrz. W ten sposób powstaje komora, której wejście i wyjście zablokowane są zaworami kulowymi – ssącym i tłocznym. Więcej na temat zaworów piszemy w kolejnym akapicie. 
Pompy membranowe muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Wynika to zarówno z faktu, że pracują pod wysokim ciśnieniem, jak z tego, że mają bezpośredni kontakt z wodą przyspieszającą procesy korozji poszczególnych elementów. Z tego powodu najczęściej produkowane są ze stali nierdzewnej. Zastosowanie tego stopu korzystnie wpływa na ich właściwości użytkowe. Precyzyjnie wykonane pompy ze stali nierdzewnej nie tylko dobrze znoszą wysokie ciśnienie, ale też są odporne na rdzewienie. W sposób szczegółowy działanie pomp membranowych zostało omówione na stronie: https://www.dostudni.pl/pompa-membranowa-zasada-dzialania,b166.html.

Pompa membranowa – zawór kulowy ssący i zawór kulowy tłoczny

W pompie membranowej membrana porusza ciecz znajdującą się w jednej komorze, a ciśnienie otwiera odpowiedni zawór, umożliwiając wypływ płynu z pompy. W tym czasie druga komora pozostaje zamknięta, uniemożliwiając zassanie cieczy do komory, z której jest wytłaczana. Jest to możliwe dzięki podciśnieniu wytworzonemu w drugiej komorze poprzez wykonywanie ruchu w przeciwnym kierunku. Ruch powtarzany jest w sposób cykliny, a zmiany umożliwiają tłoczenie medium z wymaganą efektywnością. Pompy membranowe wysokiej jakości można zamówić na dostudni.pl.

Zasilanie sprężonym powietrzem – czemu warto wybrać pompę membranową?

Pompy membranowe to wszechstronne urządzenia stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Są przydatne również w użytku nieprofesjonalnym. Ich popularność to wynik licznych zalet tej technologii. Do najważniejszych zaliczyć należy na pewno:

  • uniwersalność – pompy membranowe można wykorzystywać do przetłaczania różnych rodzajów cieczy – np. czystej lub zanieczyszczonej wody, olejów, substancje ropopochodne, czy farby i lakiery. Doskonale sprawdzają się także jeśli chodzi o tłoczenie cieczy zawierających cząstki stałe;
  • wytrzymałość – dzięki wykorzystaniu materiałów takich jak stal nierdzewna czy starannie wyselekcjonowane tworzywa sztuczne, pompy membranowe są odporne na korozję i mogą działać nawet w najtrudniejszych warunkach;
  • niska awaryjność – ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję pompy membranowe są mniej podatne na awarie i mają długą żywotność. W razie konieczności naprawa jest też stosunkowo prosta. Urządzenia tego typu nie wymagają też chłodzenia ani smarowania, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne;
  • możliwość mieszania cieczy – pompy membranowe pozwalają na pompowanie dwóch różnych cieczy i ich mieszanie w procesie przetłaczania.

Zastosowanie pomp membranowych na sprężone powietrze – przykłady

Powyższe zalety sprawiają, że pompy membranowe mogą być stosowane w różnych zakładach. Jeśli chodzi przykłady wykorzystania urządzeń tego rodzaju, wymienić należy przede wszystkim:
  • przemysł chemiczny (w tym zakłady wielkiej syntezy chemicznej);
  • przemysł spożywczy;
  • przemysł rafineryjny;
  • zakłady lakiernicze;
  • przemysł farmaceutyczny;
  • przemysł papierniczy i zakłady przetwórstwa celulozy;
  • przemysł metalurgiczny;
  • zakłady przetwórstwa surowców wtórnych;
  • zastosowania domowe.

Czy pompa membranowa może pracować na sucho? Czy jest to groźne dla komory pompy?

Na uwagę zasługuje też fakt, że pompa membranowa może pracować na sucho. Jedną z zalet tej technologii jest to, że są one samozasysające, co oznacza, że mogą prowadzić przetłaczanie nawet wtedy, gdy nie ma stałego dopływu cieczy do pompy. Działanie w ten sposób przez pewien czas nie prowadzi do uszkodzenia podzespołów pompy. Jak widać, pompy tego rodzaju okazują się doskonałym rozwiązaniem do wielu zakładów – są uniwersalne, niezawodne i proste w serwisowaniu.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *