ocieplenie-podlogi-poddasza-stropu

Ocieplanie stropu drewnianego – czym najlepiej zaizolować niezagospodarowane poddasze?

Jak ocieplić strop drewniany?

Współczesne budownictwo jednorodzinne w większości przypadków jest już pozbawione nieużytkowych strychów. Zamiast nich coraz częściej oddawane są do użytku poddasza mieszkalne, które zwiększają metraż użytkowy budynku. Nadal istnieją jednak obiekty, które posiadają niezagospodarowane przestrzenie poddasza.

W takich przypadkach nie ma sensu inwestować w pełne ocieplenie skosów dachowych. Można zdecydować się wyłącznie na ocieplenie samego stropu. Czym wykonać taką izolację? Naszym zdaniem najwłaściwszym materiałem wydaje się być w tym przypadku nanoszona metodą natryskową pianka poliuretanowa.

Izolacja niezagospodarowanego poddasza

Ocieplanie stropu jest najczęściej podyktowane oszczędnościami. Brak izolacji termicznej lub jej niewłaściwe wykonanie prowadzi najczęściej do dużych strat ciepła, a w konsekwencji do ponoszenia przez lokatorów budynku kolosalnych kosztów związanych z jego ogrzewaniem.

Poddasze nieużytkowe należy zaizolować jak najbardziej wytrzymałym materiałem, który wyeliminuje ryzyko nadmiernego wychładzania pomieszczeń użytkowych. Zakłada się, że minimalna warstwa powłoki termoizolacyjnej powinna wynosić co najmniej wynosi 20 cm. Jednak w przypadku niezagospodarowanego poddasza taka izolacja może mieć warstwę o większej grubości. Pozwoli to zminimalizować praktycznie do zera możliwość przenikania ciepła przez strop do wnętrza budynku.

jakie-sa-rodzaje-stropow

Optymalne zabezpieczenie poliuretanowe stropu

Ocieplanie stropu można wykonać z wykorzystaniem wielu różnych możliwości oraz rozmaitych materiałów izolacyjnych. Oczywiście, każde z tych rozwiązań ma swoją charakterystykę, zalety i niejednokrotnie wady. Jeżeli jednak zależy nam na optymalnym zabezpieczeniu termicznym niezamieszkałej przestrzeni znajdującą się pod dachem budynku, warto zdecydować się na materiał, który oferuje wysoki współczynnik termoizolacyjności. Pianka poliuretanowa marki Purios jest produktem, który pozwoli zatrzymać jak najwięcej ogrzanego powietrza we wnętrzu pomieszczeń użytkowych, redukując tym samym straty energii i zwiększając efektywność energetyczną całego budynku.

Pianka PUR zapewnia nie tylko oczekiwany komfort termiczny, ale jest to również bardzo dobry izolator akustyczny. Piana poliuretanowa marki Purios eliminuje w stu procentach ryzyko pojawienia się mostków cieplnych. Zastosowanie metody natryskowej pozwala na dokładne pokrycie całej izolowanej powierzchni jednolitą warstwą materiału. Dodatkowo pianka PUR nie chłonie wilgoci, tworząc przyjazne środowisko, pozbawione alergenów, pyłów oraz wszelkiego rodzaju pleśni oraz grzybów.

zalety-izolacji-piana-pur-

Ryzyko butwienia stropu drewnianego

Wiele dzisiejszych stropów w budynkach jednorodzinnych to konstrukcje przeważnie drewniane. Z tego też powodu rodzi się pytanie, czy drewno pokryte pianą poliuretanową nie zacznie z czasem butwieć?

Ocieplanie stropu drewnianego należy wykonać pianą otwartokomórkową, paroprzepuszczalną, np. Purios E. Tego typu materiał umożliwia drewnu swobodne oddychanie, zapobiegając butwieniu krokwi. Paroprzepuszczalność piany otwartokomórkowej marki Purios jest porównywalna z paroprzepuszczalnością drewna, dlatego też butwienie drewna na dobrze osuszonej powierzchni jest niemożliwe. Oczywiście, przed przystąpieniem do ocieplania drewnianego stropu pianką należy skontrolować poziom wilgotności drewna.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *