Kontenery biurowe

Kontenery biurowe-czy można tam pracować? Wioska Start up-owa z kontenerów!

Kontenery biurowe i ich wykorzystanie-start up-owa wioska z kontenerów!

Idea Start up-owej wioski narodziła się w głowie architekta Juliusa Taminiau. Podczas swojej pracy przy innym projekcie zainspirował się możliwościami nieużywanych już obiektów i przestrzeni, do ich ponownego wykorzystania. Stare i niechciane miało stać się – niskobudżetowym centrum nowej społeczności.

Kontenery biurowe i ich wykorzystanie

Chodzi tutaj dokładnie o ponowne wykorzystanie morskich kontenerów. Niegdyś służyły do transportu towarów – dziś mogą to być kontenery biurowe lub mieszkalne. Mieszkania w kontenerach to powoli rosnący trend, szczególnie w krajach, w których klimat pozwala mieszkać w nieocieplonych miejscach. Jednak dzięki zastosowaniu docieplenia oraz niezbędnych instalacji w takich obiektach można zamieszkać nawet w Polsce.

Julius Taminiau wpadł na pomysł, że takie kontenery byłby idealnym miejscem dla biura, a szczególnie biura start Up-owego. Przypominają metaforycznie garażowe miejsce pracy, gdzie zaczynały największe firmy (takie jak Apple, czy Microsoft). Co więcej, nie miały być to poszczególne lokale, a cała start up-owa wioska z kontenerów, gdzie mieszczą się sale konferencyjne, kawiarnie, czy bary.

(wszystkie prawa do zdjęć należą do Julius Taminiau Architects)

Kontenery biurowe zostały ustawione wokoło dużego, wspólnego placu, który może być używany podczas plenerowych wydarzeń takich jak np. sympozja, wykłady, ale i podczas koncertów. Cała idea jest związana z funkcjonalnością, designem, ale również zoptymalizowana pod względem ekonomicznym. Wykorzystanie kontenerów jako przestrzeni do pracy (mieszkalnej też) jest niskobudżetowe. Posiadają one izolacje, odpowiednio uszczelnione okna. Są grzane dzięki energii podczerwieni, w pełni przewietrzane, a naturalnego światła jest tam więcej niż w zwykłym biurze. Architekci przy współpracy z Green Art Solutions chcieliby stworzyć zielony biotop, który pokryłby również dachy, pełniące rolę oczyszczaczy powietrza.

Przestrzenie kontenerowe są w pełni zoptymalizowane, jeśli chodzi o wykorzystaną przestrzeń. Nie ma zbędnych przejść. Jeden kontener dostarcza około 15 m2. Atmosfera całego założenia jest luźna, odpowiednia do budowy start up-owego biznesu i nawiązywania nowych kontaktów.

Projekt wioski Start up-owej jest tymczasowy, a wszystkie elementy mogą być ponownie wykorzystane w innym miejscu. Można ją przenieść w całkiem inne miejsce na świecie, zgodnie z projektem.

Cała przestrzeń została zaprojektowana przez Julius Taminiau Architects.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *