kładka_pieszo-rowerowa

Kładki pieszo-rowerowe: czy jest to funkcjonalna infrastruktura?

Kładki pieszo-rowerowe w miastach

 

Remont drogi, przeprawa nad rzeką w parku, alternatywa na czas remontu drogi to podstawowe funkcje, jakie pełnią kładki. Mogą stanąć na określony czas lub na stałe. Co warto o nich wiedzieć?

Kładki pieszo-rowerowe kojarzą się najczęściej z przeprawą nad zbiornikiem wodnym lub rzeką w parku. Jest to charakterystyczna stalowa konstrukcja, która ułatwia, przedostanie się na drugą stronę. Współczesne rozwiązania są ekonomiczne i ekologiczne, a także stanowią alternatywę dla obiektów betonowych lub drewnianych. Dostępne na rynku rozwiązania modułowe to wygodny i szybki sposób na wzniesienie kładki. Co więcej, długość przęseł bez podpór pośrednich może wynieść nawet 67 metrów, a szerokość obiektu wyniesie do 3 metrów w wariancie tymczasowym i szersze dla konstrukcji stałej.

Miejska infrastruktura

Kładki pieszo-rowerowe doskonale sprawdzają się, jako separator, oddzielając ruch pieszych i jednośladów od ruchu motorowego. Często wykorzystuje się je do budowy przepraw nad rzeką samochodów, czyli przy ruchliwych arteriach. W ten sposób zyskują wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści mogą bezpiecznie przekroczyć jezdnię, bez ryzyka potrącenia przez auta. Z kolei ruch pojazdów jest bardziej płynny, gdyż nie ma świateł i zebry, które spowalniałyby przejazd, gdyby nie kładka. Kierowcy z pewnością docenią, że są na drodze sami.

Kiedy potrzebna jest szybkość działania

Czasami intensywne opady deszczu sprawiają, że woda występuje z koryta i sieje spustoszenie. W takich sytuacjach często cierpią mosty i kładki ułatwiające przeprawę przez rzekę. Sile wody nie opierają się nawet solidne betonowe konstrukcje. Kiedy ciąg komunikacyjny zostanie przerwany, pomoc będzie miała problem z dotarciem do poszkodowanych. W takich sytuacjach nie ma czasu na zbijanie drewnianych desek ani wylewanie betonu, aby wznieść most. Potrzebna jest szybkość działania i efekty w krótkim czasie — gra może toczyć się o ludzkie życia. Modele kompozytowe lub stalowe są proste w złożeniu, a zaprawiona ekipa montażowa zrobi to w rekordowym czasie. Przeprawa pozwoli na przedostanie się pomocy, która w krótkim czasie dotrze do potrzebujących.

 

Parametry techniczne — co warto wiedzieć o kładkach pieszo-rowerowych

Nowoczesne rozwiązania są tak skonstruowane, aby przeprawa, niezależnie od jej długości, była bezpieczna. Wysokie metalowe ściany, tworzą z mostu pewnego rodzaju tunel. Konstrukcja zapobiega przypadkowym wypadnięciom i uniemożliwia wychylanie, co chroni przed brawurą. Warto zwrócić uwagę na podłoże. Jest to powierzchnia antypoślizgowa z kruszywa w kolorze czerwonym. Świetnie sprawdza się po ulewnym deszczu, ale także śniegu, podnosząc komfort przeprawy. Specjalne materiały troszczą się o bezpieczną przeprawę pieszych i rowerzystów. Innego rodzaju powierzchnie potrafią zaskoczyć. Mokry asfalt przypomina taflę lodu i każdy, kto choć raz się na nim „przejechał” wie, że potrafi być śliski.

 

Kładka pieszo-rowerowe to przydatne rozwiązanie, które podnosi bezpieczeństwo w komunikacji, oddzielając pieszych i rowerzystów od ruchu zmotoryzowanego. Przeprawa sprawdzi się jako konstrukcja tymczasowa i stała. Może mieć niemal dowolną długość i szerokość w zależności od okresu funkcjonalności. Niezawodny sposób na stworzenie bezpiecznego przejścia w przypadku remontu chodników lub jezdni. Kładki pieszo-rowerowe to z pewnością funkcjonalna infrastruktura, przydatna również w sytuacjach awaryjnych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *