projekt instalacji fotowoltaicznej

Projekt instalacji fotowoltaicznej – jak zrobić to dobrze?

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Energia słoneczna jest w ostatnich latach coraz częściej wybieraną metodą zasilania w prąd gospodarstwa domowego, firmy, a nawet gospodarstwa rolnego. Zanim jednak panele fotowoltaiczne będą mogły zacząć działać i obniżać rachunki za prąd, trzeba je odpowiednio zaprojektować, aby przynosiły jak największe korzyści. Jak projektowanie instalacji wpływa na jej późniejsze działanie? Jak zrobić dobrze projekt, aby instalacja przyniosła jak najlepsze efekty w przyszłości?

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne dla klientów indywidualnych to stosunkowo nowa technologia, która jest coraz częściej wybierana ze względu na oszczędności oraz ekologię. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to skomplikowaną budową, jednak działanie fotowoltaiki jest całkiem proste i znane od setek lat…

Panele fotowoltaiczne działają dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Na skutek naświetlania ich przez promieniowanie słoneczne, zachodzi w nich siła elektromotoryczna, która następnie trafia do inwertera (falownika). W tym miejscu instalacji fotowoltaicznej zachodzi zmiana z prądu stałego na zmienny, która zostaje przekierowana do gniazdek elektrycznych, zasilając w ten sposób urządzenia w domu. Energią słoneczną można dostarczać elektryczność między innymi do wszystkich urządzeń kuchennych, pralki, a także laptopów i telewizorów. Można nią także ogrzewać oraz oświetlać dom lub firmę.

projekt instalacji fotowoltaicznej

Projekt instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest tak ważny?

Dobry projekt instalacji to niewątpliwie klucz do późniejszego sukcesu. Jeżeli zostanie on błędnie stworzony, może to skutkować niską wydajnością instalacji lub jej przewymiarowaniem. Wówczas właściciel fotowoltaiki musi liczyć się z mniejszymi oszczędnościami na rachunkach, a nawet z awariami systemu. Co ważne, każdy projekt jest tworzony do indywidualnych potrzeb Klienta, każdy jest więc unikatowy. Za projektowanie instalacji fotowoltaicznej odpowiedzialni są doświadczeni, wyszkoleni pracownicy, którzy mają odpowiednie uprawnienia.

Warto wybrać taką firmę, która na swoim koncie ma dużą ilość zamontowanych instalacji i zadowolonych klientów. Jedną z nich jest Strefa Energii, która od ponad 8 lat zajmuje się z powodzeniem fotowoltaiką. Poznaj opinie klientów, którzy korzystają ze słonecznej energii, dzięki tej firmie.

Jak wygląda schemat instalacji fotowoltaicznej?

Aby projekt instalacji fotowoltaicznej był dobrze zrobiony, firma powinna przeprowadzić z klientem audyt. Jakie informacje będą potrzebne pracownikowi?

  • rodzaj dachu i jego dokładne wymiary – wyróżnia się dachy skośne i płaskie, ale instalacja może być także zamontowana na gruncie;
  • rodzaj pokrycia dachowego – dach może być zrobiony między innymi z blachodachówki, dachówki ceramicznej lub blachy trapezowej. To istotna informacja przy montowaniu instalacji;
  • kąt nachylenia dachu – ważny przy dobieraniu kąta nachylenia całej instalacji, aby była ona jak najbardziej wydajna;
  • orientacja dachu względem słońca, czy występują na nim zacienienia itd.;
  • jakie jest zużycie energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym, rolnym lub firmie – dzięki temu można obliczyć zapotrzebowanie, jakie panele fotowoltaiczne będą musiały spełnić.

W Strefie Energii za audyt nie trzeba dodatkowo płacić. Wystarczy umówić się w dogodnym terminie z doradcą, który przyjedzie na miejsce i zbierze wszystkie, szczegółowe dane, potrzebne do stworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej.

projekt instalacji fotowoltaicznej

Autorska aplikacja do wizualizacji paneli fotowoltaicznych na dachu

Projektowanie systemu fotowoltaicznego może ułatwić… aplikacja do wizualizacji paneli fotowoltaicznych na dachu domuStrefa Energii stworzyła autorską aplikację, która przy użyciu drona pokazuje niezwykle realistyczny projekt. Dla pracowników jest to zbiór ważnych danych do stworzenia idealnej instalacji. Natomiast dla Klienta to doskonałe zobrazowanie, jak jego dom będzie wyglądał z panelami fotowoltaicznymi na dachu.

Projekt instalacji fotowoltaicznej – etapy tworzenia

  1. Przede wszystkim doradca musi określić zakres produkcji energii oraz planowane zużycie prądu w danym gospodarstwie. To pomaga w doborze odpowiedniej mocy instalacji, która powinna pokryć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto uwzględnić tutaj przyszłe czynniki, jak kupno nowych sprzętów lub ilość domowników za kilka lat. Trzeba pamiętać, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi nawet ponad 30 lat. Warto więc zaplanować szacunkowe zużycie energii w przyszłości.
  2. Następnie należy dobrać odpowiednią ilość modułów fotowoltaicznych oraz zaplanować rozmieszczenie ich na dachu domu lub na działce, w przypadku instalacji fotowoltaiki na gruncie. Warto uwzględnić takie czynniki, jak zacienienie, a nawet wzrost okolicznych drzew, które mogą w przyszłości zasłonić dostęp słońca do paneli.
  3. Kolejnym etapem jest wyliczenie uzysku energii elektrycznej w ciągu roku, które musi pokryć całe zapotrzebowanie domostwa. Nadwyżki energii mogą być natomiast przekazane do sieci, a następnie odbierane przy mniejszej produkcji energii w danym okresie.
  4. Ostatnim etapem jest rozplanowanie umieszczenia technicznych urządzeń, w tym miejsce falownika, oraz przewodów w budynku.

Projekt instalacji fotowoltaicznej może być stworzony jeszcze na etapie budowy, w przypadku nowych domów lub w każdej chwili, w przypadku domów już stojących. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej zdecydujemy się na takie rozwiązanie technologiczne, tym szybciej będziemy mogli oszczędzać.

Słoneczna energia z fotowoltaiki

Dobre podejście do projektowania instalacji to klucz do sukcesu. Dzięki temu można cieszyć się słoneczną energią na długie lata i zyskać realne oszczędności na rachunkach. Na koniec projektowania pozostaje jedynie oszacowanie uzyskanego efektu ekologicznego. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można zyskać nie tylko oszczędności, ale także zredukować ślad węglowy i inne zanieczyszczenia, które dostają się do atmosfery. Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które jest najlepszym wyborem w trosce o naszą planetę! Jesteś zainteresowany takim systemem? Skontaktuj się z doradcą Strefy Energii a następnie umów się na audyt, podczas którego zostanie wykonany perfekcyjny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Czasem specjaliści od fotowoltaiki mogą używać wielu niezrozumiałych, a bardzo istotnych nazw. Skorzystaj przed rozmową ze słownika fotowoltaicznego, żeby nic Cię nie zaskoczyło!

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.