projekty domów

Czy wybrać gotowe projekty domów, projekt domu?

Gotowe projekty domów

Decydując się na budowę własnego domu chcemy, aby był on tym wymarzonym, czyli idealnym. Do rozpoczęcia prac będzie potrzebny projekt, który spełni wymagania przyszłych domowników. Wybór gotowych rozwiązań jest naprawdę ogromny. Dlaczego warto z nich skorzystać?

Gotowe projekty domów – zalety

Argumenty, które w pierwszej kolejności pojawiają się za wyborem gotowych rozwiązań, to oszczędność pieniędzy i czasu. Obie są bardzo cenione przez inwestorów rozpoczynających budowę. Przy wyborze projektu, który jest już stworzony, dosyć szybko przekazywana jest cała dokumentacja, najczęściej trwa to zaledwie kilka dni.

Jeżeli projekt tworzony jest indywidualnie czas ten znacząco się wydłuża. Gotowe rozwiązania pozwalają również zaoszczędzić sporo pieniędzy już na samym początku, czyli na etapie projektu. Do zalet należy również dodać gwarancję bezpieczeństwa. Dokonując takiego wyboru mamy pewność, że jest to rozwiązanie sprawdzone przez innych inwestorów, którzy wcześniej wybrali dany projekt. Dodatkowo wraz z gotowym projektem można również skorzystać z pomocy firmy przy stworzeniu kosztorysu inwestycji czy adaptacji działki.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt?

Zanim dokonamy wyboru tego wymarzonego miejsca na ziemi, w którym zamieszkamy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim inwestycja powinna być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu działki budowlanej, która została zakupiona pod przyszłą inwestycję.

Warto przeglądać projekty pod kątem potrzeb przyszłych domowników: powierzchni użytkowej, liczby i rodzaju pomieszczeń, posiadającym podpiwniczenie czy nie. A kiedy zdecydujemy się już na konkretny projekt i go zakupimy pozostaje jedynie otrzymać pozwolenie na budowę.

Adaptacja gotowego projektu domu

Adaptacja projektu to bardzo ważny element. Wraz z zakupem gotowego rozwiązania dla przyszłej inwestycji warto również wykupić usługę jego adaptacji do działki, na której ma powstać.

W jej ramach architekt wykonuje plan zagospodarowania terenu, jak również dostosuje nasz projekt między innymi do nośności gruntu, wysokości wód gruntowych czy stref obciążeń związanymi z warunkami pogodowymi (na przykład wiatrem, śniegiem). W rozszerzonych opcjach możliwe jest przygotowanie dokumentacji potrzebnej do przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej i prądu.

Co zawiera gotowy projekt domu

Gotowy projekt domu składa się z kilku części. Pierwsza, to część opisowa. Druga – architektoniczna, w której skład wchodzą rzuty fundamentów, kondygnacji, dachu, rzut i zestawienie więźby dachowej, a także przekroje oraz elewacje.

Kolejna część – konstrukcyjna, zawiera techniczny opis projektu konstrukcyjnego, obliczenia statyczne dotyczące elementów konstrukcyjnych oraz zestawienie stali zbrojeniowej. W części instalacyjnej znajdziemy projekty instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz instalacji gazowej. Ostatnia część będzie dotyczyła charakterystyki energetycznej.

Szeroki wybór 

W tym zakresie bardzo pomocna jest wyszukiwarka, która dzieli projekty na kilka różnych kategorii. Marzy nam się dom parterowy, a może z poddaszem? Interesuje nas zabudowa szeregowa, a może dom wolnostojący? Bez problemów znajdziemy także rozwiązania na przykład na wąską działkę, tanich w budowie czy projekty domów energooszczędnych.

Wystarczy wybrać konkretną zakładkę i przejrzeć projekty. Bez trudu uda się znaleźć ten jedyny, który będzie spełniał wymagania. Ogromnym plusem jest to, że projekty dostępne są on-line, więc możemy je przeglądać w każdej chwili. Poza gotowymi rozwiązaniami na budowę domu można również znaleźć projekty budynków gospodarczych, altanek czy garaży.

Modyfikacja gotowego projektu – czy jest możliwa?

Skorzystanie z gotowego projektu domu nie wyklucza wprowadzenia do niego zmian. Ich dokonanie umożliwia dołączona do projektu odautorska zgoda na zmiany w projekcie gotowym. Czego mogą one dotyczyć? Między innymi usytuowania ścian działowych, funkcji użytkowania pomieszczeń, wielkości, ilości czy lokalizacji okien i drzwi.

Zmiany w projekcie mogą być również związane z materiałami izolacyjnymi, wykończeniowymi oraz pokryciem dachowym. Wszelkie modyfikacje wykonywane są przez architekta adaptującego, który nanosi je na wersji papierowej projektu. (Projekty domów znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl)

Zobacz również

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *