najdłuższy most na świecie

Najdłuższy most na świecie – Danyang-Kunshan w Chinach

Najdłuższy most na świecie

Mosty, te pod wieloma względami zadziwiające konstrukcje służą ludziom od wieków, ale aż do XVIII wieku były nietrwałe, często zrywane, bo wykonane z drewna i/lub kamienia. Pierwszą konstrukcją z metalu był Iron Bridge powstały 1781 roku w Anglii, jednak z pewnością nie był on najdłuższy, bo miał tylko 30 metrów.

Od tego czasu technologia budowy mostów tak się rozwinęła, że najdłuższy most na świecie ma aż 164 800 metrów, czyli 164 kilometry i 800 metrów. Aż nie chce się wierzyć, prawda?

Wielki Most Danyang-Kunshan

Ten najdłuższy most na świecie nazywany jest Wielkim Mostem Danyang-Kunshan i znajduje się w Chinach. Jest to most przez który prowadzi trasa kolejowa szybkich pociągów, na trasie Pekin – Szanghaj, jednak jest on doprowadzony z Szanghaju do miasta Nankin. Oczywiście nie prowadzi on cały czas przez rzekę, ale przez rozlewiska delty rzeki Jangcy.

Został on oddany do użytku w 2011 roku i jego budowa trwała tylko… 4 lata. Przypomnijmy, że na przykład w 2015 roku rozpoczęto budowę drogi ekspresowej S17 w Polsce, z Warszawy do Lublina, która ma mieć ok. 300 kilometrów, ale w 2020 roku jeszcze jej nie skończono.

Most Danyang-Kunshan budowało ponad 10 000 robotników, a koszt budowy wynosił ok. 8 500 000 000 (osiem i pół milarda dolarów).

Most ma średnią wysokość 100 metrów. Jego konstrukcja jest w typie wiaduktowych mostów. Posiada on również drugą część, która jest wiaduktem i mierzy 114 kilometrów, nazywa się Langfang–Qingxian, na nim też położone są tory kolejowe.

Most jest wpisany na listę rekordów Guinnessa.

Zobacz również jakie są najwyższe budynki w europie: https://budynkowo.pl/news/najwyzsze-budynki-w-europie/

Jak wygląda podróż najdłuższym mostem na świecie – Danyang-Kunshan?

A jaki jest najdłuższy most w Polsce?

Najdłuższym mostem w Polsce jest most pod Grudziądzem, który został oddany do użytku w 2011 roku. Jest to most drogowy przez, który prowadzi autostrada A1. Jego długość wynosi 1953,60 metrów. Nie jest on nawet blisko najdłuższym mostom na świecie, które są długie na dziesiątki i setki kilometrów. Most został zaprojektowany przez Piotra Waneckiego, a jego realizatorem była firma Skanska.

najdłuższy most w Polsce

Most pod Grudziądzem. Autor foto: Mariusz Nasieniewski wg. wikipedia

Najczęstsze pytania o najdłuższy most na świecie

Najdłuższy most na świecie to Wielki Most Danyang-Kunshan w Chinach liczący 164,8 kilometrów.
Danyang-Kunshan w Chinach jest długi na 164 800 metrów, czyli 164 kilometry i 800 metrów.
Najdłuższy most na świecie znajduje się w Chinach, łączy miasta Szanghaj i Nankin, w delcie rzeki Jangcy.
Najdłuższym mostem w Polsce, jest tzw. most pod Grudziądzem na rzece Wisła mierzący 1953,60 metrów, wybudowany został w 2011 roku.

Zobacz koniecznie również

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *