małe domy modułowe

Czy modułowe domy w lesie staną się w Polsce popularne? Inspiracje i projekt

Domki w lesie (cabin) – budowa i projekty

Zamieszkać w lesie to dla wielu marzenie. Jest to możliwe. Szczególnie poza granicami naszego kraju. Pandemia tylko przyśpieszyła nurt budowy małych modułowych domków budowanych na wsi, w lesie, na odludziu. Czy dla Polaków byłoby możliwe zamieszkać w lesie lub chociaż blisko lasu, nie w tradycyjnym murowanym wielkim domu, który ma co najmniej 100 metrów kwadratowych? W innych krajach europejskich trend zamieszkania na niewielkiej powierzchni na przykład 30, 40, 50 metrów kwadratowych oraz przy wykorzystaniu budownictwa modułowego jest bardzo widoczny. Zobaczcie te niezwykłe projekty Koto Design, które mogą was zainspirować do budowy domu w sposób nietradycyjny, a nowoczesny!

Minimalizm, luksusowe wnętrza, ale w mała powierzchnia domu w lesie

Wielu z nas nie wyobraża sobie zamieszkać na 35 metrach kwadratowych. Przecież to małe kawalerki. Gdzie pomieścić dzieci i jeszcze psa lub kota? Jednak trendy w architekturze dla osób budujących domy zmieniają się dynamicznie. Zaczyna budować się coraz mniejsze domy, ale za to bardziej luksusowe. Idzie się w minimalizm, ale taki prawdziwy. Nie że biało i meble z Ikei, tylko naprawdę projekty stają się jednolite, przemyślane i designerskie. Pamiętajcie, że mieszkając nawet na niewielkiej powierzchni, ale w miejscu gdzie otaczają nas pola lub lasy przestrzeń do życia rozszerza się znacząco! Już od kwietnia do listopada jesteśmy w stanie spożywać posiłki na tarasie. Żyć bardziej na zewnątrz, niż wewnątrz, dlatego życie na niewielkiej przestrzeni, w takim domu w lesie może nie sprawiać problemu. Tym bardziej, że w takich projektach wykorzystuje się duże przeszklenia. Budzisz się z dalekim widokiem na zieleń.

Wnętrza luksusowych domów w lesie, w górach, nad jeziorem – inspiracje

Wszystkie zdjęcia są własnością Koto Design. Pictures courtesy of Koto Design.

Małe domy modułowe

O małych domkach modułowych pisaliśmy już nieraz. Według wielu architektów jest to przyszłość. Takie domy modułowe są nie tylko łatwe w budowie, są bardziej ekologiczne, jak również dużo tańsze, niż tradycyjne murowane. Dużo szybciej się je buduje, a nie są wcale mniej odporne na upływ czasu, czy czynniki atmosferyczne. Dzięki tym zaletom można pozwolić sobie na zatrudnienie architekta, stworzenie indywidualnego projektu lub wykorzystanie droższych, bardziej luksusowych materiałów. A możne pozwoli nam to kupić droższą działkę w górach lub nad jeziorem? Na ten moment za nieduże domy modułowe wielkości 30-50 metrów kwadratowych musimy zapłacić około 150 000 złotych. Dużo? Musimy odpowiedzieć na to sobie samemu. Oczywiście, budując dom systemem gospodarczym, samemu czy ze szwagrem możemy za 200 000 złotych i 100 metrów wybudować, jednak czy wielu z nas to potrafi? Obecnie tradycyjne domy drożeją i bardzo często budując dom większy niż 100 metrów, korzystając z pomocy firmy, często nie wybudujemy go za mniej niż 300 000 złotych, nie mówiąc już o wykorzystaniu dobrych jakościowo materiałów.

Zdjęcia niewielkich domów modułowych w przyrodzie

Wszystkie zdjęcia są własnością Koto Design. Pictures courtesy of Koto Design.

Modułowe klimatyczne hotele, czyli wczasy na wsi, w górach, w przyrodzie – projekt Koto Design Hytte

Europejczycy, szczególnie Ci zapracowani i mieszkający w miastach na czas urlopu kierują się w przyrodę. Obecnie w pandemii ten trend jest widoczny również w Polsce. Zobaczcie projekt Hytte, czyli całego kompleksu hotelu modułowego w lesie.

Projekt Hytte to nowy hotel modułowy zaprojektowany przez  Koto Design i Aylott + Van Tromp.
Projekt zakłada powstanie ekologicznych domków do wynajęcia specjalnie dla branży hotelarskiej i rekreacyjnej. Koncepcja jest oparta na modułowej jednostce kabinowej, gdzie rozrasta się w spore ilościowo konfiguracje, które opierają się na idei tradycyjnej społeczności wiejskiej. To jest bezpośrednia reakcja na obecny rynek hotelarski. Z jednej strony mamy do czynienia reakcją architektów na rynek masowych wycieczek, apodyktycznego komercjalizmu, z drugiej na Covid-19.

Chcielibyście spędzić urlop w takim hotelu?

Wszystkie zdjęcia są własnością Koto Design. Pictures courtesy of Koto Design.

 

Czy chciałbyś zamieszkać w takim małym domu modułowym w lesie? Podziel się w komentarzu! 

Zobacz również artykuły

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *