komfort, przestrzeń i architektura na człowieka

Dowiedz się jaki wpływ ma komfort, przestrzeń i architektura na człowieka!

Wpływ komfortu, przestrzeni i architektury na człowieka

Na co dzień funkcjonujemy w rozmaitych wnętrzach, czy to w pracy, w biurze, czy w domu, czy w sklepie. W każdym z nich czujemy się inaczej, lepiej lub gorzej – temu nikt nie zaprzeczy. Latem, gdy pogoda dopisuje większość ludzi przebywa, czy to w środowisku miejskim, czy wiejskim, w dużej mierze na zewnątrz, czerpiąc przyjemność i dogrzewając się słońcem. Wtedy liczy się cała architektura, która nas otacza, czy to są wysokie budynki dające cień, czy ganek drewnianego domu. Nasze samopoczucie, a nawet zdrowie jest zależne od przestrzeni dookoła nas! 

Czym jest komfort, czy wnętrza i przestrzeń wpływają na ludzi?

Na pytanie, czym jest komfort, najpewniej większość z nas odpowiedziała by, że są to luksusowe wykończenia, pluszowe, wygodne krzesła i eleganckie wnętrza. Winowajcą jest fundamentalna ignorancja definicji komfortu oraz wielu elementów związanych z designem. Tak naprawdę komfort to stan dobrego samopoczucia i mają na to wpływ nie tylko nasze wewnętrzne przeżycia, ale i przestrzeń i architektura nas otaczająca. Oczywiste jest, że architekci odgrywają tu kluczową rolę – i że komfort to nie tylko przestrzeń wygodna do spędzania wolnego czasu. W Polsce w wielu przypadkach zapomina się o tym, że dobry projekt, dobra funkcjonalność to dobre samopoczucie! 

Architekci i projektanci są odpowiedzialni za wizualne, termiczne i akustyczne właściwości pomieszczeń, nie wspominając już o jakości powietrza w pomieszczeniach naszych biur i mieszkań. Jest to fundamentalne, biorąc pod uwagę, że typowy człowiek XXI wieku spędza średnio 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Ciągle odczuwamy fizyczne, psychologiczne i fizjologiczne konsekwencje równowagi (lub nierównowagi) wewnętrznego projektu środowiskowego.

 Mając na uwadze te elementy, komfort cieplny wydaje się oczywisty (i jest), ale niestety komfort jako holistyczny cel architektury nie jest obecnie traktowany wystarczająco poważnie. Oprócz mierzenia akustycznych i wizualnych aspektów budowanej przestrzeni, architekci muszą mieć prawdziwe zrozumienie podstawowych pojęć, które tworzą najlepsze praktyki. To zrozumienie, w jaki sposób wybór materiału wpłynie na jakość oceny sali konferencyjnej, domu, teatru itp., może poprawić podstawowe decyzje projektowe, które z kolei mogą stworzyć bardziej komfortowe przestrzenie.

komfort, przestrzeń i architektura na człowieka!

Jakie są czynniki komfortu we wnętrzach i architekturze? 

Komfort akustyczny

Komfort akustyczny charakteryzuje się odpowiednim poziomem dźwięku. Oznacza to brak niepożądanych dźwięków i jakość dźwięków, które chcemy usłyszeć (lub nie). W zależności od rodzaju budynku (mieszkalnego, biurowego, szkolnego, służby zdrowia lub hotelu) i działalności, należy zastosować odpowiednie elementy opisujące komfort akustyczny.

Komfort wizualny

Kluczowe dla optymalnego samopoczucia – światło nie tylko ożywia człowieka, ale także ożywia architekturę. Różne zadania wymagają określonych poziomów natężenia światła; optymalna dystrybucja przestrzenna przyczynia się do różnych doznań związanych ze światłem naturalnym i sztucznym. Wizualne połączenie ze światem zewnętrznym dzięki zewnętrznym widokom jest ściśle związane z naszym zegarem biologicznym oraz z jakością wnętrza. Komfort wizualny daje ogólny pogląd i wpływa na ocenę estetyki.

Komfort cieplny i jakość powietrza

Komfort cieplny zależy od temperatury powietrza, wilgotności i braku przeciągów. Idealne poziomy temperatur zależą od położenia geograficznego i kultury, ale ogólnie rzecz biorąc, najbardziej komfortowe są temperatury w pomieszczeniach 21-24ºC (69,8ºF do 75ºF). Natomiast jakość powietrza zależy od zapasu świeżego powietrza, zanieczyszczeń i zapachów. Jest powszechnie oceniany przez pomiar stężenia CO2 i LZO (lotne związki organiczne), a także liczbę mikrocząstek i obecność toksyn biologicznych. Oczywiste jest, że jeśli na zewnątrz panuje smog, musimy zamykać okna. Z kolei zamykając okna brakuje przewiewu i zbiera się CO2. To błędne koło jest możliwe do rozwiązania dzięki odpowiedniej architekturze.

zrównoważony rozwój architektura

Dobre samopoczucie dzięki wykorzystaniu architektury – o czym powinni pamiętać architekci

W związku z dalszą urbanizacją i biorąc pod uwagę fakt, że co tydzień miliony ludzi przemieszcza się do miast na całym świecie, powinniśmy być świadomi tego, jak budować zrównoważoną przestrzeń (zmniejszając znaczne uzależnienie od zasobów naturalnych), biorąc pod uwagę zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców miast. A dobry stan zdrowia to nie tylko osobisty problem; społeczeństwo ponosi duże koszty związane z rozprzestrzenianiem się chorób i małą produktywnością. Według raportu ASHRAE (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewania, Chłodnictwa i Klimatyzacji) redukcja chorób układu oddechowego, alergii i przeziębienia może uratować dziesiątki miliardów dolarów – i zaczyna się od designu.

To architekci powinni starać się zmniejszyć lukę w wiedzy i nauczyć się prostych koncepcji rozwiązywania problemów, które poruszane były już w historycznych podręcznikach do architektury. Te zasady architektury są często ignorowane, a dobre praktyki kończą się tam, gdzie w rolę wchodzą pieniądze. Sumienne podejście w projektowaniu pomaga nie tylko bezpośrednim użytkownikom budynku, ale także odgrywa ważną rolę w zrównoważonym rozwoju. Są strategie, o których należy pamiętać podczas projektowania nowych domów, miejsc lub interwencji w przestrzeni, czy konserwatorskich. Dotyczą one na przykład łatwego demontażu modułowych i prefabrykowanych systemów konstrukcyjnych do druku 3D oraz, co najważniejsze, rosnące wykorzystanie potencjału BIM (Building Information Modeling – funkcjonalne i fizyczne właściwości budynku, które są zapisane cyfrowo i służą m.in. podczas projektowania) w celu skrócenia czasu budowy, generowania odpadów i kosztów logistycznych.

Wymagaj od architekta – wiedzy na temat komfortu i zrównoważonego rozwoju!  

Wiedza na temat efektywności wykorzystania zasobów i komfortu mogą być wykorzystane przez architektów w bardzo subtelny, ale mogą być również kluczowe. Zasady z tym związane mogą i powinny być stosowane w każdym klimacie, w różnych typach budynków. Aby dowiedzieć się więcej o tych aspektach w budownictwie, które mają duże znaczenie, należy śledzić obecne trendy i rozwiązania poświęcone zrównoważonemu rozwojowi w architekturze. 

Dzięki temu architekci mogą i powinni stać się liderami (szczególnie w Polsce) w zakresie zrównoważonych i energooszczędnych projektów. Na koniec jeszcze ostatnia zaletą tego, aby architekci skupiali się na budowie komfortu i zrównoważonego rozwoju:  zmniejszając ilości odpadów w procesach budowlanych związanych z podstawowymi zasadami komfortu, przyczynisz się do inteligentniej zurbanizowanego świata, który będzie mniej niszczył planetę.

 

 

[ratings]
Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *