Tarcze listkowe

Tarcze listkowe bez tajemnic! Czym są? Do czego służą? Jak wybrać te najlepsze?

Tarcze listkowe – co to i po co?

Trudno wyobrazić sobie skuteczne oraz efektywne szlifowanie jakiejkolwiek nawierzchni roboczej bez użycia odpowiedniego osprzętu. Mowa tu nie tylko o wysokiej klasy narzędziach, ale także do montowanych do nich dodatkach. Wśród nich niemałą popularnością cieszą się tarcze listkowe, często określane jako lamelkowe. Czym jest ten rodzaj ściernic? Kiedy warto z niego skorzystać? Co oferuje?

Tarcze listkowe to produkt, który można spotkać w praktycznie każdym warsztacie i sklepie z narzędziami. Stosuje się je powszechnie i chętnie, a sam osprzęt ma niemałe grono swoich zwolenników. W czym tkwi sekret sukcesu tego, bądź co bądź, niepozornego z wyglądu produktu?

Co to są ściernice listkowe?

Tarcze lamelkowe bądź listkowe są specjalnym typem dysków ściernych, które wykonuje się z pasków płótna wykazującego właściwości szlifujące. Materiał montuje się na sztywnej podkładce, dzięki czemu cała konstrukcja ma odpowiednią stabilność w czasie pracy.

Listki płótna mogą być jednak ułożone w różny sposób. W ten sposób określa się takie rodzaje tarcz listkowych jak trzpieniowe (posiadają listki ścierne promieniście ułożone wokół osi trzpienia mocującego), nasadzane (przypominają kształtem walec) czy najbardziej klasyczne – talerzowe. Te ostatnie są najbardziej uniwersalne i przystosowane do możliwie najpowszechniejszych prac naprawczych.

Co czego używa się tarcz listkowych?

Tarcze listkowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Można ich używać do praktycznie każdego materiału bazowego, przy czym przed zakupem warto sprawdzić, do jakich konkretnie tworzyw przystosowany jest dany model lamelki.

Poza tym, ściernice tego rodzaju nadają się do przeprowadzenia takich napraw jak usuwanie rdzy lub farby, wykańczanie powierzchni, ukosowanie, zdzieranie szlifów spawalniczych itd.

Zalety tarcz listkowych

Tarcze lamelkowe mają wiele zalet. Po pierwsze – uniwersalność. Można je wykorzystać przy większości podstawowych prac szlifierskich. Ściernice te pracują szybko, są bardzo łatwe w użyciu. Mnogość rozwiązań na rynku pozwala znaleźć model przystosowany praktycznie do każdego elektronarzędzia. Szlifowanie przy użyciu tarcz listkowych nie wymaga dużej siły nacisku. Praca przy użyciu tego osprzętu jest stosunkowo lekka. Nie bez znaczenia jest również cena lamelek. Dyski tego typu kosztują zwykle kilka złotych za sztukę.

Czy lamelki mają jakieś wady? Dość szybko się zużywają i raczej nie pomogą w wyjątkowo zaawansowanych pracach szlifierskich.

Jak dobrać odpowiednią tarczę listkową?

Przede wszystkim należy określić własne potrzeby i jasno sprecyzować, co tak naprawdę chcemy przy pomocy tej tarczy osiągnąć. Producenci zwracają uwagę, by klienci dokładnie weryfikowali, czy dany model jest zrobiony z ziarna elektrokorundu cyrkonowego czy z elektrokorundu zwykłego, brązowego. W pierwszym przypadku osprzęt nadaje się głównie do obróbki materiałów ciągliwo-twardych. Z kolei drugi typ tarcz zaleca się używać do szlifowania zgrubnego a nawet do przecinania. Koniecznie należy również sprawdzić parametry techniczne i porównać je z możliwościami posiadanego elektronarzędzia. Warto również dokładnie przyjrzeć się gradacji tarczy.

Co jeszcze warto wiedzieć o tarczach lamelkowych?

Ciekawostką jest, że tarcze lamelkowe jednocześnie zdzierają starą nawierzchnię obrabianego materiału i ją szlifują. Oszczędza się w ten sposób sporo czasu na wykonaniu dwóch tych czynności w osobnym trybie.

 

Zobacz inne artykuły

 

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *