dom J.R.R.Tolkiena

Dom J.R.R. Tolkiena na sprzedaż! Fani Władcy Pierścieni zbierają 15 000 000 na wykup

Dom Tolkiena na sprzedaż! Chcą go kupić fani Władcy Pierścieni

Kto z nas chociażby raz nie słyszał o Władcy Pierścieni? Fanów tej epickiej powieści jest na świecie ogromnie dużo. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się niezwykła nieruchomość związana z książką. Dom Tolkiena, autora Władcy Pierścieni, który w tym miejscu tworzył największe dzieła.

Koszt domu J.R.R. Tolkiena to bagatela ponad 15 000 000 złotych!

Nie tylko fani, ale również znani celebryci (np. Ian McKellen, Annie Lennox, Martin Freeman, John Rhys-Davies, Sir Derek Jacobi) wspierają akcję crowdfundingową, aby uzbierać 4 milionów brytyjskich funtów na wykup domu. Miejsce to miałoby zostać pierwszym na świecie centrum literackim dedykowanym Tolkienowi.

Misją Projektu Northmoor jako przedsięwzięcia charytatywnego jest promowanie twórczości Tolkiena, umożliwienie różnym pisarzom fantasy i artystom miejsca do wspólnego pisania, nauki i tworzenia oraz zachowania fascynującego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Dom Tolkiena znajduje się w Oksfordzie przy 20 Northmoor Road

Dwupiętrowy dom znajduje się około 100 km na północny zachód od Londynu. Został zbudowany w 1924 roku dla Basil Blackwell, znanego księgarza z Oksfordu. Ma około 325 m2 posiada 6 sypialni, 4 łazienki oraz bardzo duży salon na dole. Na zewnątrz znajduje się przestronny ogród z tyłu, z kilkoma drzewami posadzonymi przez samego Tolkiena, a także oryginalny garaż.

Rodzina Tolkienów przeniosła się tam w 1930 roku i przebywała tam przez 17 lat. Dom gościł wielu znanych ludzi ze świata nauki i literatury m.in. C.S. Lewisa.

McKellen, słynny aktor, który zdobył nominację do Oscara za rolę czarodzieja Gandalfa w filmie Drużyna Pierścieni z 2001 roku, pomaga zebrać nową grupę fundatorów na zakup domu.

Zdjęcia Domu Tolkiena na sprzedaż

Wszystkie zdjęcia są własnością Breckon & Breckon. Pictures courtesy of Breckon and Breckon.

Dom Tolkiena jest zabytkiem

Obecni właściciele kupili dom za 1,6 miliona funtów w 2004 roku. W tym samym roku został uznany za zabytkowy budynek klasy 2, ponieważ mieszkał w nim Tolkien, co oznacza, że był „przedmiotem szczególnego zainteresowania, uzasadniając wszelkie wysiłki, aby go zachować”. Ze względu na wartość zabytkową jest wiele ograniczeń związanych z zasadami konserwatorskimi.

Pozostało również wiele oryginalnych elementów architektonicznych domu, w tym drewniane podłogi, wysokie sufity i kominki opalane drewnem, a w kuchni znajduje się stary system dzwonów, który był używany do komunikacji z resztą domu..Ma charakter brytyjskiego domu z lat dwudziestych XX wieku.

Film na temat projektu „Project Northmoor” o wykupie domu (w j.angielskim)

https://vimeo.com/485848382

 

 

 

Projekt nazywa się Project Northmoor. Darczyńcy, którzy przekażą co najmniej 25 dolarów, otrzymają specjalny certyfikat, a wraz ze wzrostem kwoty darowizny zostaną dodane inne korzyści.

Czy podoba Ci się pomysł na wykup domu Tolkiena? Podziel się opinią w komentarzu! 

Zobacz również artykuły

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *