garderoba w domu

Przestrzeń na garderobę, jak ją wydzielić?

Garderoba w domu

W mieszkaniach o ograniczonym metrażu aranżacja garderoby w osobnym pomieszczeniu bywa problematyczna. W takiej sytuacji warto rozważyć zabudowę wnęki, montaż przesuwnych paneli lub postawienie cienkiej ścianki działowej.

Garderoba to funkcjonalne pomieszczenie, które z jednej strony ułatwia utrzymanie porządku, a z drugiej pozwala na zachowanie większej przestrzeni we wnętrzach.

Garderoba wydzielona ścianą działową

Gdzie umieścić garderobę? W przypadku nowo budowanych domów takie pomieszczenie najczęściej planuje się już na etapie adaptacji projektu. W przypadku starego budownictwa decyzja o jej umieszczeniu zapada zwykle w trakcie remontu i wykończenia wnętrz. Jednym z chętnie wybieranych rozwiązań jest postawienie lekkiej ścianki działowej np. w sypialni. Tak skonstruowana przegroda nie zajmie dużo miejsca i można ją zbudować z aluminiowych profili i płyt karton-gips. Dzięki temu przestrzeń garderobiana będzie osłonięta i nie zaburzy wystroju pomieszczenia. Taką ścianę można umieścić za łóżkiem. Przestrzeń wewnątrz wydzielonej garderoby powinna mieć co najmniej 120 cm szerokości. Większa część pomieszczenia będzie pełnić funkcję sypialni, a mniejsza przechowalni na ubrania. Dla zachowania lekkości i dyskretności całej konstrukcji wejście do garderoby można zaznaczyć drzwiami ażurowymi lub przesuwnymi.

Garderoba z zabudowanej wnęki

Najbardziej efektowny i najchętniej wybierany sposób na garderobę to zabudowa wnęki. Może być to dowolna przestrzeń ‒ nawet skosy pod dachem lub miejsce pod klatką schodową. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, można zdecydować się wyłącznie na zamontowanie drzwi panelowych i szyn, po których będą przesuwać się prowadnice. Wnętrze można dowolnie urządzić, wieszając półki i relingi. Droższym, ale bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamówiona pod wymiar szafa wnękowa, która będzie mieć indywidualnie zaplanowany rozkład półek, wieszaków, koszy cargo, haczyków i innych elementów konstrukcyjnych.

Garderoba wydzielona parawanem

Parawan to zdecydowanie najtańszy i najszybszy sposób na stworzenie garderoby. Nie wymaga ingerowania w układ wnętrza ani przeprowadzania prac remontowych. Zależnie od naszych upodobań i stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, możemy postawić na parawan z tkaniny (najlepiej ciężkiego i eleganckiego weluru) rattanu lub ażurowy. Za taką przegrodą można umieścić otwarte wieszaki i półki na buty. Należy jednak pamiętać, aby wysokość parawanu dopasować do wymiarów wnętrza.

Jednym z coraz częstszych zabiegów architektonicznych, szczególnie we wnętrzach o niewielkim metrażu, jest częściowa zabudowa. Polega ona na połowicznym zaznaczeniu granicy garderoby. Takie rozwiązanie ma stwarzać wrażenie wnętrza niedomkniętego i wielowymiarowego.

Inne artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *