dom ze słomy i gliny

Dom ze słomy. Czy można w nim mieszkać? – budownictwo zero waste

Budowa domu ze słomy

Straw bale, czyli baloty/bele słomiane są jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Są wykorzystywane do różnych celów, przede wszystkim jako ocieplenia, czy pokrycia dachowe. Ale czy można mieszkać w domu ze słomy?! Zobaczcie ten niezwykły trend!

Baloty słomiane w budownictwie

Słoma i trzcina były wykorzystywane jako materiały budowlane na Bliskim Wschodzie od tysięcy lat. Obecnie budowanie beli słomy polega na układaniu szeregu rzędów sprasowanych bloków słomy, na podwyższonej podstawie lub fundamencie, z izolatorem wilgoci między nimi. Można słomę wykorzystać jako wypełnienie pustki w ścianie (nienośne), ale nawet jako element konstrukcyjny ściany. Jednak najczęściej, bele słomy stosowano i stosuje się jako wypełniacz w konstrukcji szkieletowej, słupowo-ryglowego, w której używa się drewna jako konstrukcji nośnej, z wypełnieniem belami słomy (służącymi głównie jako izolacja i podłoże tynkarskie).

Do niedawna stosowano „bele polowe”, które powstały w gospodarstwach z prasami do belowania, ale ostatnio zaczęto stosować bele, które są podwójnie ściśnięte o większej gęstości. Podczas gdy bele polowe mogą wytrzymać około 270 kg nacisku, a te dodatkowo ściśnięte aż 1800 kg.

Badania nad domami słomy

Jeśli kogoś nieprzekonuje to, że słoma bywała użytkowana od tysięcy lat przeprowadzono kilka badań i eksperymentów naukowych z tym odpadowym materiałem. Sklasyfikowano ją jako potencjalny materiał do budowy ścian, o dobrych właściwościach termicznych, akustycznych, a nawet strukturalnych. Ponadto jest to surowiec odnawialny i łatwy w budowie.

Słoma jako materiał budowlany

Wg. badań ze względu na to, że słoma posiada w sobie bardzo dużo powietrza, zapewnia doskonałą izolację termiczną w budownictwie. Szacuje się, że dobrze zbudowany dom z belami ze słomy może zaoszczędzić nawet 75% kosztów ogrzewania i chłodzenia. Szacuje się jednak, że przewodność cieplna słomy wynosi około 0,07 / 0,09 W / ° C m, co jest zbliżone na przykład do styropianu (0,04 W / ° C m) [2].

Wydaje Ci się, że dom ze słomy może spłonąć w kilka sekund? Może zwykła słoma tak, ale na podstawie badań stwierdzono, że sprasowane bele słomy z tynkiem cementowym lub sztukatorskim z powodzeniem spełniały warunki dot. ochrony ogniowej konstrukcji i materiałów budowlanych ASTM E119-05a.

Domki ze słomy i gliny

Ograniczenia w budowaniu ze słomy

Ze względu na to, że słoma jest materiałem organicznym, wykończenia ścian ze słomy muszą również składać się w 100% z materiału organicznego, aby umożliwić wymianę powietrza między wnętrzem a zewnętrzem. Dlatego na ogół stosuje się mieszaninę gliny, piasku i słomy. Wapno jest również bardzo dobrym rozwiązaniem.

Słoma nie może stykać się bezpośrednio z wilgocią ziemi, ze względu na możliwe zawilgocenia pochodzące z podłoża. Koniecznie trzeba ją zaizolować. Jest ona narażona na powstawanie wilgoci i pleśni. Wystawiona na działanie wody słoma może wchłonąć wodę i rozszerzyć się, powodując nawet pęknięcia w ścianie. Aby tego uniknąć, fundamenty należy podnieść co najmniej 20 cm nad ziemią. Co więcej, nawet w klimacie suchym okap budynku ze słomy musi być stosunkowo duży, aby ściany były jak najbardziej chronione przed wilgocią, czyli musimy zastosować duży okap, jeśli budujemy dom ze słomy.

Innym problemem jest to, że dom ze słomy może nie spełnić standardów budowlanych i uzyskanie pozwoleń na budowę będzie dużym utrudnieniem.

100% biodegradowalny materiał budowlany

Słoma to materiał w pełni ekologiczny, co jest świetne! Jest 100% biodegradowalna, więc kiedy budynki wymagają wyburzenia, słoma bez większych problemów rozłoży się w glebie. Jednak jeśli zdecydujemy się budować ze słomy zakupmy/zdobądźmy go lokalnie. Z pewnością w okolicznej wsi są rolnicy, którzy wyrzucają lub sprzedają słomę!

Czy warto budować dom ze słomy, używać słomy w budownictwie?

Oczywiście, że tak! Dom ze słomy może być tani i bardzo efektywny pod względem utrzymania i ciepła. Jednak musimy pamiętać, że zastosujemy wtedy tylko naturalne materiały. Możemy zapomnieć o tynkach cementowych itp. W Polsce brakuje jednak firm i specjalistów budujących ze słomy czy gliny. Musimy sami zdobywać wiedzę i eksperymentować. Jeśli budujemy ogromny dom dla dużej rodziny powinniśmy się zastanowić nad takim wyborem materiału i wykonawcy. Źle wykonany dom, nieodizolwany od wilgoci po prostu spleśnieje. Możemy również wybrać inny ekologiczny materia, jak konopie, czyli hempcrete.

Taki dom nie będzie dla wszystkich jednak może być to najzdrowsze rozwiązanie. Wydaje się, że najkorzystniej stworzyć konstrukcję szkieletową i wypełnić ją belami słomianymi, następnie odizolować bele słomiane, a następnie otynkować np. tynkiem glinianym. Wypełnienie ze słomy może nas kosztować kilkaset, czy maksymalnie kilka tysięcy złotych! To ogromna oszczędność.

Jak wybudować dom ze słomy i gliny?

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *