ogrodzenie panelowe

Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku

Ogrodzenie panelowe to ogrodzenie składające się z gotowych elementów do montażu. To znacznie przyśpiesza czas wykonania ogrodzenia. W zależności od wielkości posesji może zająć to 2-4 dni, oczywiście pod warunkiem, że wykonuje to profesjonalna ekipa. Niektórzy decydują się na samodzielne zamontowanie ogrodzenia, oczywiście jest to możliwe. Zajmie więcej czasu, ale koszt inwestycji będzie mniejszy. Tym, którzy zdecydują się na samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych, podpowiadamy jak zaplanować prace i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

O tym musisz pamiętać

Montaż ogrodzenia panelowego musi spełniać określone przepisy prawne. Czasami wiąże się to z określonymi konsekwencjami. Jest tak w przypadku ogrodzenia stawianego w granicy działki. Sąsiad musi wyrazić na nie zgodę, ale nie musi partycypować w kosztach, więc lepiej wcześniej uzgodnić szczegóły lub budować ogrodzenie na własnym terenie.

Ogrodzenie panelowe musi zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom chodników i kierowcom, nie może utrudniać im widoczności na skrzyżowaniach i podczas skrętów. Brama wjazdowa i furtka nie mogą otwierać na zewnątrz na drogach użyteczności publicznej.

Niezbędne narzędzia

Ogrodzenia panelowe to gotowe elementy, które nie wymagają specjalistycznych narzędzi do montażu. Konieczne będą betoniarka, łopata, wkrętarka, poziomica, młotek, metrówka, sznurek oraz kilka palików. Do wykonania dołków pod słupki można użyć wiertnicy, to znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę.

Panele ogrodzeniowe wykonane są z drutu ocynkowanego i malowane proszkowo na wybrany kolor. Z tego względu po zamontowaniu nie trzeba ich dodatkowo malować, ani konserwować. Nie ma więc konieczności gromadzenia pędzli i zakupu farby.

narzędzia

Przygotowanie terenu płaskiego

To pierwszy i bardzo ważny etap montażu ogrodzeń panelowych. Prace należy rozpocząć od wytyczenia przebiegu ogrodzenia. Ten teren należy oczyścić z gałęzi, kamieni, korzeni, ponieważ będą utrudniały osadzenie słupków oraz podmurówki.

W następnej kolejności należy wykonać prace wyrównujące teren. Oczywiście chodzi tylko o zniwelowanie niewielkich nierówności spowodowanych kretowiskami lub zasypanie małych dołków. Dopiero na tak przygotowanym terenie można dokonać pomiarów i obliczyć ilość potrzebnych paneli.

Jak zaplanować i wymierzyć ogrodzenie panelowe?

To bardzo ważny etap, od którego zależy nie tylko przebieg ogrodzenia, ale także możliwość wyliczenia potrzebnych elementów. W tym celu należy w miejsce słupków narożnych wbić drewniane kołki i naciągnąć między nimi sznurek, to obrys przyszłego ogrodzenia. Dopiero teraz można zmierzyć jego wielkość.

Panele ogrodzeniowe mają standardową szerokość, która wynosi 2500 mm. Do tego należy doliczyć dystans na obejmy po obu stronach panelu, z reguły dolicza się po 30 mm oraz dodatkowe 40 mm na sam słupek. W sumie uzyskujemy 2580 mm na jedno przęsło i to właśnie przez tą wartość należy podzielić długość każdego boku ogrodzenia. Wynikiem będzie ilość potrzebnych przęseł i tym samym słupków.

Oczywiście w pomiarach należy uwzględnić szerokość bramy wjazdowej oraz furtki. Sporadycznie zdarza się, że panele ogrodzeniowe idealnie pasują do wielkości ogrodzenia, najczęściej panele trzeba docinać.

Jeżeli różnica jest niewielka, to wystarczy obciąć ostatni pane Jeśli różnica jest rażąca, jeden wąski panel nie będzie dobrze wyglądać. W takiej sytuacji należy zagęścić rozstawienie wsporników, z całą pewnością trzeba będzie również skrócić więcej przęseł, w zależności od potrzeby. Trzeba zrobić to w ten sposób, by optycznie pozbyć się nierówności.

Osadzanie słupków i podmurówki

Montaż ogrodzeń panelowych należy rozpocząć od osadzenia słupków narożnych i pośrednich. W tym celu w wyznaczonych miejscach trzeba wykopać dołki pod stopy fundamentowe. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą wiertnicy. Dołki powinny mieć średnicę 25-30 cm, ich głębokość zależna jest od strefy przemarzania, których na terenie Polski jest 5. Wykop pod słupek powinien być głębszy o ok. 10 cm od strefy przemarzania, na niektórych terenach wystarczy 50 cm, na innych potrzebna będzie głębokość nawet 120 cm. Dzięki temu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wysadzanie fundamentów podczas dużych mrozów.

Kolejnym bardzo ważnym etapem będzie posadowienie i zabetonowanie słupków. To bardzo ważna czynność wymagająca dużej precyzji. Słupki powinny być umieszczone pośrodku wykonanego wykopu. Słupki muszą być bardzo dokładnie wypionowane, najlepiej jest ich betonowanie przeprowadzić w dwóch etapach. Pierwszy polega na zalaniu otworu betonem B15 (chudy beton), który ustabilizuje słupek, kolejna warstwa, to beton konstrukcyjny B20 lub B25, który gwarantuje całkowitą stabilność słupków. Pozostałe prace można rozpocząć po całkowitym stwardnieniu betonu.

Najtrudniejszy i najważniejszy etap został już wykonany. Reszta prac polega już tylko na montażu gotowych elementów podmurówki i montażu paneli. Podmurówka z prefabrykatów to bardzo popularne rozwiązanie ze względu na niskie koszty i łatwość montażu.

Prace należy rozpocząć od osadzenia betonowych łączników na słupkach i umieszczenia w specjalnych otworach elementów podmurówki, sporadycznie niektóre elementy trzeba będzie dociąć lub doszlifować.

ogrodzenie panelowe

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.ogbet.pl/ogrodzenia-panelowe/

 

Montaż paneli ogrodzeniowych

Ogrodzenia panelowe to gotowe elementy do montażu. Najlepiej kupować je w kompletach, które składają się nie tylko z samego panelu, ale dodatkowo mają słupek, potrzebne obejmy, śruby, nakrętki oraz daszki. Wszystkie elementy metalowe są ocynkowane i malowane proszkowo, co skutecznie zabezpiecza je przed korozją.

Przy montowaniu pierwszego panelu przy słupku narożnym konieczne jest zastosowanie obejm narożnych, kolejne panele można montować za pomocą obejm pośrednich, połączenie panelu z bramą i furtką wymaga zastosowania obejm startowych. Wszystkie obejmy skręcane są śrubami z nakrętkami zrywalnymi, dzięki temu nie ma możliwości demontażu ogrodzenia przez osoby niepowołane.

Takie zestawy oferuje firma Ogbet. Do wyboru są panele proste 2d lub panele przetłaczane 3d.

Firma oferuje nie tylko panele wykonane ze stali, ale także betonowe i drewniane lub różne kombinacje tych materiałów. To znacznie ułatwia wybór ogrodzenia dopasowanego do aranżacji domu i ogrodu. Dodatkowo Ogbet oferuje wszystkie akcesoria niezbędne do montażu ogrodzenia oraz darmowy transport. Można także zamówić ogrodzenie z montażem. Doświadczona brygada wykona ogrodzenie profesjonalnie i w krótkim czasie.

Każdy producent paneli ogrodzeniowych dołącza do nich instrukcję montażu i wystarczy się tylko do niej stosować. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o precyzyjnym wykonywaniu prac. Obejmy muszą być umieszczane na tej samej wysokości, a śruby dokładnie dokręcone. Dzięki temu ogrodzenie będzie stabilne i estetyczne.

Ogrodzenia panelowe na terenach pochyłych

O ile ogrodzenie panelowe na terenie płaskim jest stosunkowo łatwe do samodzielnego wykonania, to ogrodzenia panelowe na terenie pochyłym wymagają dużego doświadczenia i znacznie większego nakładu pracy.

Jeśli chcemy ogrodzić ogród o dużym spadku terenu to do wyboru mamy jedną z dwóch metod:

  • równoległą,
  • schodkową (kaskadową).

Pierwszą metodę można zastosować przy łagodnym nachyleniu terenu. Słupki osadzane są standardowo, natomiast regulacji wymaga każdy panel ogrodzeniowy. Powinien być on zamontowany równolegle do terenu, dzięki temu ogrodzenie panelowe będzie łagodnie opadało wraz z terenem. Tę metodę można stosować przy nachyleniu terenu nieprzekraczającym 25%.

W przypadku większego spadku należy zastosować metodę schodkową, która dodatkowo pozwala na ciekawszą aranżację ogrodzenia posesji. Ogrodzenia panelowe montowane metodą kaskadową dają większe możliwości dopasowania ich do ukształtowania terenu danej posesji.

Wysokość ogrodzenia panelowego na poszczególnych odcinkach regulowana jest za pomocą podmurówki, łatwiej jest to wykonać przy pomocy gotowych elementów prefabrykowanych.

Jeszcze większych umiejętności wymaga montaż bramy wjazdowej na pochyłym terenie. W przypadku bramy przesuwnej może być konieczne wykonanie korytka pod odpowiednim nachyleniem. W przypadku bramy dwuskrzydłowej można zastosować specjalne zawiasy lub wykonać niwelację terenu.

W przypadku ogrodzenia na nierównym terenie optymalnym rozwiązaniem jest wybranie producenta ogrodzeń panelowych, który dodatkowo oferuje nie tylko wszystkie niezbędne akcesoria, ale także montaż ogrodzenia. Dzięki temu ogrodzenie może powstać nawet w ciągu dwóch dni, dodatkowo inwestor otrzymuje gwarancję nie tylko na panel ogrodzeniowy i akcesoria, ale także na montaż. Taką ofertę posiada np. firma Ogbet.

Ogrodzenia panelowe to zdecydowanie najprostszy i najtańszy rodzaj ogrodzeń. Sprawdzają się w przypadku posesji prywatnych, zakładów produkcyjnych, jak i terenów użyteczności publicznej. Ich niewątpliwą zaletą jest uniwersalność, niskie koszty oraz długi czas użytkowania.

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.