alergik w domu

Alergik w domu !Ratunku! – jak zbudować dom, w którym mieszka alergik?

Dom i wnętrze dla alergika

Alergia na pyłki, kurz czy grzyby może skutecznie uprzykrzyć życie. Osoby borykające się z tym problemem powinny w szczególny sposób zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają. Co można zrobić? Wentylacja, wybór farby czy zabezpieczenie przed wilgocią. Oto kilka prostych rozwiązań.

Jak stworzyć wnętrze przyjazne alergikom, a czego unikać?

Wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska wpływa na rozwój alergii wśród Polaków. Już niemal połowa naszego społeczeństwa cierpi na ten problem, dostępne metody odczulania nie zawsze okazują się skuteczne, a dodatkowo są dość kosztowne. My sami również możemy złagodzić objawy alergii, a nawet zapobiec jej rozwojowi. Wystarczy zadbać o swoje najbliższe otoczenie i dokonywać mądrych wyborów.

Alergia na pyłki a lokalizacja

Budując nowy dom z myślą o alergikach, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Bliskość terenów zielonych i roślin alergizujących z pewnością nasili problem reakcji alergicznych na pyłki. Dlatego przy zakupie działki budowlanej warto zwrócić uwagę na otaczającą nas roślinność, aby w przyszłości nie borykać się z uciążliwym katarem siennym.

Alergia na grzyby w domu a bezpieczne fundamenty

Podstawą każdej budowy są fundamenty, które powinny być nie tylko trwałe, ale przede wszystkim izolowane od wilgoci z gruntu. Zawilgocone podłoże domu i ściany zagrażają występowaniem pleśni i grzybów, co wpływa na rozwój alergii. Wybór płyty fundamentowej oraz odpowiedniej izolacji przeciwwilogociowej może rozwiązać ten problem.

Wentylacja dla alergika 

Będąc na etapie budowy nowego domu, możemy dokonać odpowiednich wyborów, aby stworzyć zdrowy, a zarazem oszczędny dom. Możemy się zastanowić nad montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki temu możemy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do domu i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, ale przede wszystkim stworzyć przestrzeń bez alergenów, smogu, wilgoci i niebezpiecznych związków chemicznych. Oczyszczanie powietrza zanim dostanie się ono do domu, może zatrzymać znaczącą część smogu i praktycznie wszystkie pyłki roślinne.

Wykończenie domu dla alergika

Okazuje się, że wybór materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych ma ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców i ich problemy zdrowotne. Wszystko za sprawą chemicznych substancji, których niestety nie brakuje w składzie farb, drewnianych podłóg, mebli czy wykładzin. Ich obecność we wnętrzu może nasilić kaszel, ból głowy, wymioty, problemy skórne czy zapalenie spojówek. Aby temu zapobiec należy wybierać te, które posiadają odpowiednie atesty i są pozbawione substancji niebezpiecznych dla alergików. Wśród rekomendowanych surowców mineralnych dla alergików są: cegła, szkło, kamień, płytki ceramiczne, metale (poza chromem i niklem), kamień, farby fotokatalityczne, krzemianowe i silikonowe.

Wentylacja w walce z alergią na kurz

Alergia na pyłki objawia się zazwyczaj sezonowym katarem siennym, z którym muszą męczyć się alergicy w okresie największego pylenia. Są również tacy, którzy cierpią na przewlekły nieżyt nosa powodowany przez roztocza kurzu domowego. Okazuje się, że reakcje alergiczne na kurz to najczęściej występujący problem wśród Polaków. Niestety alergeny w postaci roztoczy są bardzo trudne do wyeliminowania. Aby skutecznie zmniejszyć ich występowanie w naszym otoczeniu należy zrezygnować w dywanów i wykładzin, zasłon i firan, zamiast mebli tapicerowanych wybierać te z ekologicznej skóry. Bardzo istotne jest również utrzymanie w pomieszczeniu prawidłowej temperatury poniżej 21 st. C i wilgotności niższej niż 50%. Jeśli zastosujemy specjalne filtry do wnętrza domu, to przedostanie się znacznie mniej kurzu, a jeśli system jest wyposażony w czujniki wilgotności to  automatycznie może zwiększyć moc wentylacji.

Pamiętajmy, że zaniedbana i ignorowana alergia na pyłki czy inne alergeny grozi astmą oskrzelową i chorobami dróg oddechowych. Dlatego już dziś warto zadbać o swoje zdrowie i otoczenie, w którym przebywamy.

Inne artykuły o wnętrzach i architekturze dla Ciebie

 

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *