wybór pralki do domu

Pralka – czym się kierować podczas zakupu?

Pralka do domu

Dzisiaj przy zakupie pralki skupiamy się już nie tyle na nazwie producenta, ile na parametrach technicznych oraz możliwościach, jakie ona oferuje. Na pierwszy plan zaś zdecydowanie wysuwa się energooszczędność oraz małe zużycie wody. Co jeszcze jest ważne podczas wybierania pralki?

Kompaktowe albo bardzo duże, ładowane od góry lub z boku, z funkcją suszenia prania lub tradycyjne – opcji wyboru jest naprawdę wiele. Warto wiedzieć, które z opisywanych funkcji i chwalonych rozwiązań są warte uwagi, zainteresowania i inwestycji.

Wybieranie sprzętu AGD do swojego gospodarstwa domowego wymaga rozsądku. Nie warto ulegać promocjom i nawet najlepszym reklamom, tylko skupić się na własnych potrzebach. Zgodnie z ilością posiadanego miejsca czy stylem, w jakim utrzymana jest łazienka, należy wybrać odpowiedni rozmiar oraz rodzaj – pralkę wolnostojącą lub pralkę pod zabudowę. Pod uwagę należy też brać ilość osób korzystających z pralki oraz indywidualne potrzeby. W tym zakresie do wyboru pozostają też pralki o standardowej głębokości, slim, a nawet super slim. W ofercie producentów dostępne są nie tylko zwykłe pralki z nawet kilkunastoma różnymi programami, ale także wygodne, szczególnie dla zapracowanych, pralko-suszarki. Sprawdź opinie dot. pralek Electrolux.

Najważniejsze są parametry

Ilość oferowanych na rynku modeli pozwala na niemal idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb domowników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę a pojemność bębna – błędem będzie wybranie zarówno zbyt małej, jak i zbyt pojemnej pralki. Dla singla wystarczy pralka o ładowności 4 kg, dla dwu-trzyosobowej rodziny optymalna będzie ładowność pralki ok. 5-6 kg. Ładowność ok. 7-8 kg sprawdzi się w przypadku czteroosobowej rodziny. Największa ładowność, powyżej 8 kg, przeznaczona jest dla dużych rodzin.

Koszty eksploatacji ważniejsze od kosztów zakupu

Czasem decydujemy się na model odmienny od pierwotnie zakładanego – kupujemy pralkę o większej ładowności lub ładowaną w inny sposób. Może się więc okazać, że nie wykorzystamy potencjału pralki, przez co zwiększymy sobie koszty eksploatacji lub sprzęt będzie niedopasowany do wielkości pomieszczenia. Zdecydowanie ważniejsze będzie dopasowanie parametrów pralki do faktycznych potrzeb i tym samym optymalizacja kosztów jej użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że naklejka z oznaczeniem klasy energetycznej urządzenia niewiele nam powie o faktycznych kosztach, jakie będziemy ponosić. Według obliczeń, różnice w klasach dotyczące oszczędności wody i energii elektrycznej to różnice zaledwie kilkunastu złotych w skali roku, nawet przy dzisiejszych cenach.

Jaką pralkę najlepiej kupić?

Nie warto inwestować w najtańsze modele, ponieważ ich klasa energetyczna będzie powodowała zdecydowanie większe koszty zużyciu wody oraz energii i różnica bardzo szybko się zwróci. Wśród pralek o lepszych parametrach „z naklejki” warto stawiać nie na te, które posiadają absolutnie wszystko. Znacznie ważniejsze jest kupienie pralki, z której funkcji faktycznie będziemy korzystać. To najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupów – im więcej funkcji, tym urządzenie będzie droższe. Jeśli chcemy kupić sprzęt na lata, najlepiej wybrać pralkę z silnikiem inwerterowym. Przysługująca na nie gwarancja wynosi nawet do 20 lat. Standardowa gwarancja obejmuje zwykle okres od 2 do 5 lat po zakupie.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *