sejf do domu

Sejf w domu to fanaberia czy już konieczność?

Sejf w domu

Wielu ludziom sejf kojarzy się z wielkimi domami albo biurami, gdzie przetrzymuje się tylko drogocenne rzeczy. Dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą stają się jednak coraz bardziej powszechne. Sejf nie jest już fanaberią jak dawniej, ale zwiększeniem bezpieczeństwa nie tylko przedmiotów, ale także mieszkańców domu. Czy jednak jego posiadanie jest absolutną koniecznością? W jakich przypadkach sejf będzie najbardziej przydatny?

Dlaczego warto mieć sejf w domu?

Sejf domowy nie tylko zabezpiecza wartościowe przedmioty, ale pozwala je również porządkować. Dla przykładu ważne dokumenty nie powinny mieszać się z tymi mniej użytecznymi. Dobrze urządzić im specjalne miejsce w osobnym pokoju. Sejf może nawet zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Nie tylko ze względu na mniejsze szanse włamania. Dotyczy to również domów, w których przetrzymuje się broń. Dzięki sejfowi nie dostanie się ona w ręce dzieci albo do niepowołanych osób. To idealny przykład sytuacji, w której posiadanie broni to nie fanaberia, ale absolutna konieczność.

Sejf domowy zabezpiecza przedmioty w razie nagłych klęsk żywiołowych. Wytrzymały i wodoodporny będzie dodatkowym zabezpieczeniem przy powodziach albo pożarach. Posiadanie sejfu wiąże się tez zazwyczaj z lepszymi warunkami ubezpieczenia, na co wpływa klasa jego bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest także prestiż, jaki wiąże się z jego obecnością w pomieszczeniu. Sejf to po prostu rodzaj eleganckiej szafy, która podnosi standard salonu czy biura.

sejf do domu

Czy posiadanie sejfu to wciąż fanaberia?

Niektórzy przeciwnicy sejfów wciąż uważają, że ich posiadanie jest niepotrzebne. Ich argumentami jest cena kasy pancernej albo mały stopień zabezpieczenia przedmiotów. Obecne sejfy są jednak znacznie tańsze i bezpieczniejsze niż kiedyś. Nie są już też tak ciężkie i nie spowodują zawalenia stropu, co bywa popularnym mitem. Wykonane z lekkich materiałów są nie tylko łatwiejsze w przenoszeniu, ale też bardziej uniwersalne. Można je umieszczać w podłodze, ścianie albo w rogu pomieszczenia.

Niektóre modele sejfów można kupić za niecałe 200 złotych. To znaczna różnica względem wyobrażeń o drogich szafach pancernych, na które stać jedynie najbogatszych. Nie dziwi więc, że ich obecność w domach staje się normą. Naprawdę mało komu kojarzy się to z niepotrzebną fanaberią. Trzeba pamiętać, że oszczędności, które wynikną z uniknięcia kradzieży znacznie przewyższą koszt sejfu. Nie jest on więc absolutnie bezcelową zachcianką, ale mądrym i praktycznym zakupem.

Jaki sejf będzie najbardziej praktyczny?

Sejf może być zwykłą fanaberią, jeśli nie będzie służył mieszkańcom w sposób praktyczny. Musi być dostosowany do potrzeb domowników i przedmiotów, które posiadają. Wielka pancerna szafa na pół ściany może być zwykłą zachcianką, a nie niezbędną koniecznością. Wiele zależy od przedmiotów, które zamierza się zabezpieczyć. Jeśli jest to tylko biżuteria albo ważne dokumenty, to wystarczy mały sejf wolnostojący w okolicy biurka. Istnieją nawet specjalne modele, gdzie można wkładać segregatory lub kartki w formacie A4.

Sprawa wygląda inaczej przy większych gabarytach przedmiotów. Dla przykładu broń długa wymaga wydłużonego sejfu z zabezpieczeniami, których nie pokonają dzieci. Lepiej nie inwestować wtedy w zwykłą kłódkę, gdzie klucz będzie znajdował się gdzieś w domu. Lepiej posiadać sejf domowy z szyfrem mechanicznym, który wymaga znajomości ciągu liczb. W razie zagrożenia pożarowego lub powodziowego warto też pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach, gdzie szafa powinna być wodoodporna i przeciwpożarowa.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *