Kayne West

Kayne West chce otworzyć biuro architektoniczne! Już poszukuje pracowników!

Kayne West chce otworzyć biuro architektoniczne! Już poszukuje pracowników!

Niedawno Kayne West na Twitterze postanowił podzielić się ze światem swoim kolejnym pomysłem, który ma zmienić świat na lepsze. Otóż ma zamiar w ramach działalności swojej popularnej firmy Yeezy rozpocząć działalność w zakresie architektury i aranżacji wnętrz.

Raper  już szuka architektów i projektantów przemysłowych do Yeezy Home. Swoim ogłoszeniem wywołał niemałe zamieszanie w mediach społecznościowych na całym świecie. Realizacja pomysłu wydaje się być całkiem prawdopodobna według Archdaily, mimo że poza tweetem Westa Yeezy nie wydało żadnego oficjalnego komunikatu.

W 2016 roku Kayne West ogłosił zainteresowanie współpracą z firmą IKEA. Oferta pomimo dużego szumu w mediach nie została przyjęta, doczekała się jednak ironicznej odpowiedzi ze strony IKEA Australia

Biznesowe zapowiedzi Kaynego Westa są zazwyczaj głośne i można powiedzieć dość wybujałe. Gwiazda zawsze mierzy wysoko i zawsze jak sam zapewnia zatrudnia największe talenty branży, geniuszy.

Dla tych podekscytowanych zapowiedzią nowej działalności jest nadzieja. W 2012 roku Kayne w podobnych okolicznościach założył firmę designerską DONDA tworząc zespół stworzony z architektów, grafików, reżyserów, producentów, muzyków. Ta historia oferuje precedens, że architektom, którym marzy się praca dla gwiazdy może nadarzyć się takowa okazja.

W 2015 roku Vogue przedstawił nowy apartament Westa w Nowym Jorku, który zainspirował jego kolekcję Yeezy. Zaprojektowany przez Claudio Silverstrina, apartament Soho ma neutralne, modernistyczne odcienie wapienia, gruszy i kamienia. W wywiadzie dla Vanity Fair, West wyraził swoją miłość do mieszkania:

“Podkreślając znaczenie koloru, znaczenie tego dla naszego zdrowia psychicznego, te monochromatyczne palety Zen … Uwielbiam te typy palet i to jest moja opinia.”

Być może nowy projekt będzie odzwierciedleniem tego właśnie upodobania. Stonowanych barw i wyraźnie minimalistycznego podejścia do wnętrza.

Kayne West związał się również z kilkoma głośnymi architektami. W 2013 roku wspólnie z Jacque’m Herzogem z Herzog & de Meuron, uczestniczył w wydarzeniu w Miami Design District. Nawiązał również współpracę z założycielem OMA Remem Koolhaasem. W 2013 r. West przeprowadził wywiady z Tomasem Koolhaasem na potrzeby produkcji filmu dokumentalnego “REM”. W dokumencie omówił wpływ, jaki Koolhaas wywarł na jego zainteresowanie architekturą, pod wpływem zaprojektowanego przez OMA tymczasowego pawilonu na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 r.

W 2013 roku Kayne West wystąpił przed studentami Harvard Graduate School of Design wygłaszając przemówienie na temat wartości architektury I tego jak może ona wpłynąć na otaczający nas świat. To nie jedyny tego typu występek Kaynego. W tym samym roku udzielał wywiadu dla BBC opowiadając o tym jak chciałby pomóc architektom realizować ich najodważniejsze pomysły, zadeklarował, że współpracuje obecnie z 5 architektami. Zważywszy na namiętne przekonanie Westa, że architektura może zmienić świat i że wszystko powinno być zaprojektowane, być może Yeezy Home zaoferuje nowe skrzyżowanie architektury, polityki i teorii wizjonerskiej.

Dla architektów, którzy mają nadzieję odegrać rolę w nowym przedsięwzięciu raper dostarczył więcej niż wystarczającą ilość materiałów, by zrozumieć jego architektoniczne smaki i ambitne spojrzenie na architekturę. Dla wielu z nas szansa współpracy z raperem może wydawać się odległa, ale jak powiedział kiedyś

“Sięgaj po gwiazdy, bo jeśli spadniesz, wylądujesz na chmurze”.

 

 

Autor: Małgorzata Zbierska

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.