jakzaprojektowacoswietleniewdomu

Jak zaprojektować oświetlenie w domu – poradnik

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Projektowanie oświetlenia w domu

W każdym domu iluminacja to niezwykle ważny element. To między innymi od niego zależy, czy będzie nam się dobrze pracowało lub, czy uda nam się wyciszyć przed snem. Dlatego też dobrze zaprojektowane oświetlenie wewnętrzne domu powinno być przemyślane i zgodne z kilkoma zasadami. Jakimi? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Dlaczego oświetlenie wewnętrzne jest ważne?

Instalacja oświetleniowa w domu ma odpowiednio budować nastrój, pozwalając nam układać rytm dnia. Na przykład podczas pracy, a dzieci podczas odrabiania zadań domowych, potrzebujemy światła jak najbardziej zbliżonego do światła dziennego. Natomiast podczas wieczornego relaksu lepiej jest, aby światło było lekko przytłumione, pozwalając nam odpocząć i przygotować się do snu. Dlatego też oświetlenie wewnętrzne powinno być podzielone na trzy strefy:

  •       Światło główne, które oświetla całe pomieszczenie oraz pozwala dojrzeć nawet drobne obiekty leżące w zakamarkach. Powinno ono stanowić główne źródło światła w domu. Porady dotyczące tego typu lamp skupiają się głównie na dobraniu koloru światła jak najbardziej zbliżonego do światła dziennego.
  •       Światło dekoracyjne, które wprowadza do pomieszczeń odpowiedni nastrój oraz pozwala nam uwypuklić poszczególne elementy pomieszczeń.
  •       Światło robocze, które doświetla nam miejsca, gdzie potrzebujemy skupić się na poszczególnych czynnościach, na przykład przy lustrze łazienkowym.

Niezależnie od strefy lampy wewnętrzne dobieramy do stylu i wystroju pomieszczeń.

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Przed wykonaniem projektu oświetlania należy na plan domu nanieść wszystkie szczegóły, tak by wiedzieć, jaki będzie rozkład poszczególnych pomieszczeń. Pozwoli nam to rozmieścić światła każdej kategorii w odpowiednim miejscu. Jak zaprojektować oświetlenie w domu i poszczególnych pomieszczeniach? Dzieląc je na konkretne strefy, tak jak polecają to specjaliści ze sklepu Światło i Styl.

Oświetlenie w salonie

Oprócz światła głównego umieszczonego nad stolikiem kawowym warto także dodać do salonu trochę świateł dekoracyjnych. Dzięki temu wieczorem będzie można zmienić oświetlenie, by zamienić salon w strefę relaksu – warto postawić na kinkiety lub listwy LED, które można poprowadzić we wnękach sufitowych lub za telewizorem. Jeśli salon znajduje się na parterze, można także ustawić światło na oknie. Wprowadzi to przyjemną atmosferę, a jednocześnie uchroni Cię to przed wzrokiem przechodniów.

Oświetlenie w kuchni

Tutaj, zamiast jednego światła głównego możemy postawić na światło robocze. Najlepszym wyborem są listwy lub oświetlenie punktowe ustawione około 90 cm od ściany, wzdłuż linii szafek (tak by szafki można było swobodnie otworzyć). Dodatkowe punkty świetlne powinno się zamontować nad wyspą kuchenną i stołem. Dobrze jest także rozdzielić włączniki, by każdy z tych elementów można było włączyć pojedynczo.

Oświetlenie w sypialni

W sypialni, oprócz światła górnego, konieczne jest także nastrojowe światło nocne, które pozwoli Ci poczytać przed snem, a jednocześnie nie będzie oślepiało w nocy. Najlepiej zdecydować się na proste kinkiety lub lampy nocne ustawione na stolikach, po boku łóżka.

Jak oświetlić schody wewnętrzne?

Jednym z największych problemów oświetleniowych jest to, jak oświetlić schody wewnętrzne. Z jednej strony przydałoby się tam dobre oświetlenie, ale z drugiej schodząc w nocy, możemy zostać przez nie oślepieni. Jak polecają doradcy ŚwiatłoiStyl najlepiej zamontować światło główne na włącznik oraz światło nocne, na wysokości stopni, które będzie włączane czujnikiem ruchu.

Więcej porad oraz modne lampy do domu i ogrodu znajdziesz na ich stronie internetowej swiatloistyl.pl.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *