urzadzaniewnetrzamieszkania

Urządzanie funkcjonalnego wnętrza – o czym należy pamiętać?

Funkcjonalne wnętrze – aranżacja

Odpowiednie rozplanowanie wnętrza jest bardzo ważne, jeżeli chcesz, żeby w Twoim mieszkaniu lub domu było komfortowo i wygodnie. Dobre określenie tego, czego potrzebujesz, a potem przeniesienie tego do kuchni, salonu, sypialni i innych pomieszczeń sprawi, że będziesz się świetnie czuć w otaczającej Cię przestrzeni i łatwo znajdziesz odpowiednie miejsce dla każdej rzeczy. Nasz krótki poradnik urządzania wnętrza będzie pomocny podczas planowania każdego pomieszczenia!

Podziel wnętrze na kilka stref

Pierwszym krokiem jest podzielenie mieszkania lub domu na strefy. Może to być podział na część prywatną i publiczną. Wiele osób korzysta też z podziału na część dzienną, nocną oraz gospodarczą. Zobacz, co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Zastanów się nad stylem – podczas studiowania projektu mieszkania lub domu wybierz nie tylko to, które pomieszczenia będą pełniły jaką funkcję, ale także zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić wnętrza. Dobrym sposobem na wybranie tego, co jest w Twoim guście, jest przeglądanie różnych stylów wystroju w Internecie i zapisywanie sobie inspiracji. Wymarzony dom ma być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim musisz dobrze się w nim czuć!

Aranżacja przedpokoju – o czym pamiętać?

Jaki powinien być przedpokój? Kolejnym krokiem podczas aranżacji funkcjonalnego wnętrza jest zajęcie się każdym pomieszczeniem po kolei. Zacznij od przedpokoju. Najpierw zaplanuj, czy w tym pomieszczeni znajdzie się duża szafa, np. we wnęce, w którym miejscu najlepiej powiesić lustro, czy będzie Ci potrzebny wieszak na kurtki, czy będziesz chować okrycia wierzchnie w szafie oraz jak zaplanować oświetlenie, aby ta niewielka przestrzeń prezentowała się jak najlepiej.

Jak powinien wyglądać funkcjonalny salon?

Najważniejsze cechy salonu – planując, jak urządzić mieszkanie, zacznij od umiejscowienia dużych szaf oraz wielkogabarytowych mebli w salonie. To właśnie kanapa, narożnik, stół jadalny oraz szafy zajmą najwięcej miejsca, dlatego trzeba ustalić ich położenie w pierwszej kolejności. Teraz możesz dopracowywać szczegóły, np. ustawić telewizor naprzeciwko narożnika lub kanapy, bo tak najbardziej komfortowo się z niego korzysta. Bardzo ważne jest też to, czy zamierzasz mieć osobny salon, czy chcesz postawić na połączenie z aneksem kuchennym. Jeśli w grę wchodzi ta druga opcja, to trzeba wtedy wydzielić osobne strefy na odpoczynek oraz do przygotowywania posiłków. Te dwie części może rozdzielać stół z krzesłami albo wysoki barek.

Skup się na kuchni – obojętnie czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy jest połączona z salonem, to ta część mieszkania przeznaczona właśnie na miejsce do przygotowywania posiłków również powinna być odpowiednio urządzona. Funkcjonalna kuchnia to taka, gdzie można łatwo się poruszać, ważne sprzęty są blisko siebie (kuchenka, zlew, lodówka), a szafki dobrane w taki sposób, że mieszczą się w nich wszystkie rzeczy i urządzenia kuchenne. Bardzo istotne w tym pomieszczeniu jest umiejscowienie gniazdek elektrycznych oraz zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia. W przypadku, gdy urządzasz małą kuchnię, każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota! Na niewielkich powierzchniach warto wykorzystywać każdą wnękę, a zamiast dużych szaf postawić na więcej szuflad, dzięki czemu zagospodarowanie oraz późniejsze korzystanie z poszczególnych sprzętów kuchennych stanie się łatwiejsze (nie trzeba będzie przesuwać rzeczy, żeby sięgnąć po coś znajdującego się na dnie dużej szafki).

Zobacz także: Urządzanie mieszkania – poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza

Gustownie urządzona łazienka

Funkcjonalna łazienka – wnętrze mieszkania to również łazienka, która też powinna być funkcjonalna. Przede wszystkim warto najpierw skupić się na przestrzeni, jaką dysponujesz, co pomoże zdecydować, ile i jakie sprzęty się w niej zmieszczą. W małych łazienkach nie ma sensu wstawiać wanny, tylko zajmie dużo przestrzeni. W tym przypadku dużo lepiej sprawdzi się prysznic. W funkcjonalnej łazience muszą znaleźć się również szafki, które pomieszczą kosmetyki oraz chemię. Dobrym pomysłem nawet do najmniejszego pomieszczenia jest szafka pod umywalką, która nie zajmuje wiele miejsca, a pozwala w wygodny sposób przechowywać rzeczy. Postaraj się też wykorzystać wnęki oraz wszystkie zakamarki na to, aby powiesić tam dodatkową szafkę lub półkę, dzięki czemu łatwiej Ci będzie korzystać ze wszystkich kosmetyków. Nie zapomnij również o odpowiednim rozplanowaniu gniazdek elektrycznych oraz rozmieszczeniu dobrego oświetlenia górnego i punktowego.

Przytulna sypialnia

Przytulna sypialnia – urządzanie pokoju przeznaczonego na sen i odpoczynek również należy rozpocząć od szaf oraz innych dużych elementów, np. łóżka. Te meble zajmą najwięcej miejsca, więc ich rozmieszczenie musi być dobrze zaplanowane, a dodatkowe akcesoria dobrane pod to konkretne ułożenie. Teraz możesz zaplanować rozmieszczenie szafek nocnych i sprawdzić, jaki powinien być ich rozmiar (jak duże szafki zmieszczą się po ustawieniu łóżka).

Zobacz również artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *