projekt domu ekologicznego

Jak zaprojektować dom w duchu Less Waste? Poradnik architekta

Zaprojektuj dom „Less Waste”

Less Waste to najnowszy trend w projektowaniu i urządzaniu wnętrz, który polega na dążeniu do generowania jak najmniejszej ilości śmieci i toksycznych odpadów. Dlatego domy budowane w duchu Less Waste powinny cechować się minimalizmem i być wyposażone w wiele proekologicznych rozwiązań. A jak jeszcze można zastosować tę filozofię w praktyce?

Postaw na odnawialne źródła energii

Nowoczesny i ekologiczny dom powinien być tak zaprojektowany, aby korzystanie z niego było, jak najbardziej wydajne, oszczędne i neutralne dla środowiska. Dlatego do pozyskania energii w takim domu można wykorzystać panele słoneczne lub innowacyjną pompę ciepła. Poza tym budynek musi być dobrze nasłoneczniony i posiadać układ pomieszczeń, który umożliwi optymalną cyrkulację powietrza. Poznańskie projekty domów zgodne z duchem Less Waste powinny także bazować na naturalnej wentylacji i specjalnych roletach zacieniających wnętrze, które sprawnie zastąpią popularną klimatyzację. Co więcej, podczas budowy domu i wykańczania wnętrz w duchu Less Waste należy w miarę możliwości unikać tworzyw sztucznych i zastępować je naturalnymi surowcami. Natomiast same pomieszczenia powinny być przestronne i skromnie urządzone, bez zbędnych dekoracji czy dodatkowej elektroniki.

Modne wnętrze w duchu Less Waste

Wnętrze w duchu Less Waste powinno zawierać tylko te przedmioty i sprzęty, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Najlepiej, aby takie wyposażenie nie pobierało dużo prądu i było ergonomiczne. Do zaprojektowania wnętrza w stylu Less Waste świetnie sprawdzą się również używane meble, które można efektownie odnowić oraz palety wykorzystywane jako stoły czy kanapy. Ważne, żeby wszystkie przedmioty były wykonane z trwałych materiałów tak, aby posłużyły danej osobie, jak najdłużej. Fundamentem filozofii Less Waste jest także ograniczenie wytwarzania śmieci i efektywne korzystanie z już posiadanych sprzętów. Dlatego warto wybierać materiały i produkty pochodzące z recyklingu.

Podstawowe zasady idei Less Waste

Styl Less Waste nie musi ograniczać się tylko do projektu domu, czy jego wyposażenia, ale może także obejmować codzienny tryb życia. Wystarczy, że dana osoba przesiądzie się z auta na rower lub zacznie stosować produkty wielorazowego użytku, by szybko odczuć korzyści płynące z proekologicznej postawy. Poza tym ogromną zaletą idei Less Waste jest znaczne ograniczenie konsumpcjonizmu, co pozwala na zaoszczędzenie sporych kwot w comiesięcznym budżecie. Tak pozyskane pieniądze można wykorzystać na realizację marzeń lub rozwijanie zainteresowań. Ponadto stosowanie się do filozofii Less Waste ułatwia również utrzymanie porządku w domu, ponieważ dana osoba będzie miała do dyspozycji mniej rzeczy, które musi poukładać czy też wyprać.

Projektowanie domu w duchu Less Waste nie oznacza, że trzeba od razu zrezygnować ze wszystkich posiadanych udogodnień. Można bowiem metodą małych kroków powoli eliminować ze swojego otoczenia niepotrzebne przedmioty. Tym bardziej że tak naprawdę każdy odnowiony mebel czy produkt pochodzący z recyklingu pozytywnie wpłynie na jakość i komfort codziennego życia.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *