lampa zawnetrzna

Przegląd Kinkietów Zewnętrznych – Jakie Najlepiej Wybrać??

Jakie kinkiety zewnętrzne wybrać?

Podczas budowy domu, w końcu przychodzi moment planowania jego wyglądu zewnętrznego i aranżacji obejścia wokół. Gdy zależy nam na efekcie, który finalnie będzie wyglądał estetycznie i z klasą, kluczową kwestią jest dobór odpowiednio pasującego oświetlenia zewnętrznego – takiego, które podkreśli atuty architektury budynku, nada mu odpowiedniego charakteru i równocześnie wprowadzi na zewnątrz przyjemną i komfortową, zapewniającą poczucie bezpieczeństwa atmosferę. Jednak ten wybór nie należy do najprostszych. Jest bardzo wiele rodzajów i modeli lamp zewnętrznych, co może zarówno pomóc w zakupach, jak i je utrudnić. Nie jest też łatwo dopasować oświetlenie, tak by pasowało do elewacji i designu budynku oraz spełniało zarówno wszystkie funkcje praktyczne. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań stały się nowoczesne kinkiety. Czym jest kinkiet zewnętrzny? Czy sprawdza się w roli oświetlenia na zewnątrz i jak dobrać najlepszy dla siebie model? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej. Czytaj dalej!

Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie?

Aby komfortowo móc korzystać z wejścia do posesji, tarasu czy podjazdu po zmierzchu, konieczne są odpowiednie oprawy oświetleniowe. Wybór zewnętrznego oświetlenia jest o tyle utrudniony, że, oprócz kwestii estetycznych, musimy dużą dbałość poświęcić kwestiom technicznym. Lampy zewnętrzne muszą być dużo bardziej wytrzymałe, odporne na kurz i wilgoć niż wewnętrzne oświetlenie, gdyż poddane będą wpływowi warunków atmosferycznych, bardzo często niekorzystnych. Najbardziej podstawowa jest klasa ochrony IP44, będąca absolutnym minimum, które posiada większość produktów na rynku, jednak część posiada gwarancję lepszej ochrony, co oznacza, że będą bardziej wytrzymałe i warto się na nie zdecydować, gdy dana lokalizacja odznacza się wyższym zapyleniem i cięższymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba ponadto odpowiednio zabezpieczyć nie tylko lampę, ale również przewody, które powinny spełniać ten sam wymóg ochrony.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jak wiadomo, oświetlenie zewnętrzne musi spełniać nieco inne funkcje niż wewnętrzne, dlatego musi posiadać też inne parametry. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę szczególnie takie aspekty jak:

  • klasa szczelności – lampa zewnętrzna musi być odporna na działanie zjawisk atmosferycznych: deszcze, wiatr, grad, śnieg czy nawet pyłki, dlatego, jak już wspomniano, powinna posiadać klasę IP44 lub wyższą;
  • moc światła – musi być uzależniona od przeznaczenia i lokalizacji. Inną lampę wybierzemy do oświetlenia dużej przestrzeni, jak taras czy chodnik, a inną do mniejszych elementów. Gdy jej przeznaczeniem jest oświetlać na przykład numer domu, wybierzemy oświetlenie o małej mocy lub pojedynczą diodę, a zdecydowanie mocniejsze będą służyły do oświetlania bramy, podjazdu czy dojścia do budynku;
  • czujniki ruchu – inaczej fotokomórki, to bardzo wygodne udogodnienie, umożliwiające automatyczne włączenie lampy po wykryciu w pobliżu ruchu, które sprawdza się do oświetlania wejścia czy ścieżek do domu;
  • czujnik zmierzchu – służy do analizowania natężenia światła na zewnątrz i dostosowuje się do niego, a to znaczy, że włącza się automatycznie dopiero wtedy, gdy się ściemni oraz wyłącza, gdy wykryje światło dzienne.

Zewnętrzne oświetlenie – rodzaje lamp

Oczywiście zewnętrzne lampy mają wiele rodzajów i wybór modeli jest ogromny. Mamy duże pole manewru w tej kwestii i każdy powinien znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Najpopularniejsze rodzaje lamp zewnętrznych to:

  • lampy ścienne, które, jak sama nazwa wskazuje, są montowane na ścianach budynku. Możemy wybierać zarówno minimalistyczne wersje, jak i bardziej ozdobne, przykuwające uwagę i dodające uroku;
  • słupki oświetleniowe, lokowane najczęściej wzdłuż ścieżek i chodników. Nie tylko dają światło wskazujące drogę do drzwi wejściowych, na taras czy do wyjścia z posesji, ale także mogą być ciekawym dodatkiem, nadającym charakteru ogrodowi.

Ponadto możemy też rozróżnić lampy sufitowe i lampy wiszące, które nadadzą się do montowania pod daszkiem oraz reflektory i lampy podłogowe, sprawdzające się jako oświetlenie chodników czy schodów. Bardzo popularne stały się lampy LED, które są dużą oszczędnością, gdyż pobierają mniej energii, nagrzewają się w mniejszym stopniu niż tradycyjne oświetlenie i są dużo trwalsze.

oświetlenie zewnętrzne

Czym są kinkiety zewnętrzne?

Kinkiet w pierwszej kolejności nasuwa na myśl oświetlenie wewnętrzne, jednak okazuje się, że są również świetną opcją na zewnątrz. Kinkiet zewnętrzny to rodzaj oświetlenia montowany na elewacji czy ścianie budynku, który zyskał na popularności w ostatnich latach. Kinkiety nie zajmują dużo miejsca, w żaden sposób nie wadzą i dają wystarczające światło, by zapewnić komfortową atmosferę po zmroku. Wyróżniamy kinkiety posiadające jedno lub dwa źródła światła. Lampy zewnętrzne dwukierunkowe są bardzo oryginalnym rozwiązaniem, gdyż emitują strumień światła w dół i w górę, gwarantując niebanalne efekty wizualne. Jednokierunkowe natomiast pozwalają na oświetlenie wybranego punktu lub obiektu, który chcemy, żeby był wyróżniony i przyciągał większą uwagę.

Ze względu na technologię pracy kinkiety zewnętrzne możemy podzielić na trzy kategorie: kinkiety ogrodowe LED, żarówki 230V oraz lampy ścienne solarne.

  • kinkiety posiadające żarówki 230V są modelami standardowymi podłączonymi do instalacji elektrycznej, dlatego miejsce montażu takiej lampy trzeba zaplanować już podczas budowy domu.
  • kinkiety zewnętrzne LED, czyli lampy, które wyposażone są w zintegrowanie żarówki LED, również wymagają podpięcia do instalacji elektrycznej, jednak jest to bardzo opłacalna opcja – żarówki LED cechują się wieloletniością i energooszczędnością. Ponadto niewielkie rozmiary diody pozwalają na oświetlenie miejsc i elementów często niedostępnych dla standardowych lamp.
  • lampy solarne są zasilane przez promieniowanie słoneczne, dlatego nie muszą być podłączane do prądu i mamy duże pole do manewru podczas montażu. Ich działanie opiera się na gromadzeniu w ciągu dnia energii słonecznej, która po zmierzchu zamieniana jest w światło, przez co są bardzo energooszczędną opcją.

Najpopularniejsze modele kinkietów zewnętrznych

Oprócz kwestii technicznych i zadbania o to, by oprawy oświetleniowe były z czujnikiem ruchu, odpowiednią klasą ochrony i były energooszczędne, ważne też jest, aby wybrany kinkiet pasował do pozostałych elementów aranżacji zewnętrznej domu. Jest wiele opcji, zarówno minimalistycznych i nowoczesnych, jak i bardziej ozdobnych czy klasycznych i w stylu retro. Oto przegląd kilku najpopularniejszych propozycji:

Kinkiety z miedzi, aluminium lub stali szlachetnej

Oświetlenie zewnętrzne z metalu króluje w ostatnich sezonach. Szczególną popularnością cieszy się lampa ścienna miedziana, która prezentuje się efektownie i elegancko na budynkach w nowoczesnym stylu. Podobnym uznaniem cieszą się oprawy oświetleniowe ze stali szlachetnej, a szczególnie w prostych, uniwersalnych formach.

Kinkiety brązowe

Połączenie ciemnego brązu z nowoczesnym designem to prawdziwy hit, który będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji domu z zewnątrz.

LED lampy

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów oprawy oświetleniowej jest lampa ścienna LED. Kinkiety wyposażone w żarówki LED od dawna znajdują się wśród najbardziej rozchwytywanych opcji podczas wyboru oświetlenia na zewnątrz. Nie dość, że cechują się energooszczędnością i są dużo bardziej żywotne niż klasyczne rozwiązania, to jeszcze odznaczają się dużą estetyką. To bardzo nowoczesny rodzaj oświetlenia, który stanowi element dekoracyjny podkreślający nowoczesny design. Najpopularniejsze w ostatnich sezonach stały się te minimalistyczne, o geometrycznych kształtach np. sześcianu, prostopadłościanu lub cylindra, posiadające dwa strumienie światła skierowane w dół i w górę.

Szeroki wybór różnego rodzaju kinkietów znajdziesz tutaj: https://www.salonled.pl/pl/134-kinkiety-led-zewnetrzneSprawdź już teraz!

oświetlenie LED, lampa LED

Podsumowanie

Oświetlenie zewnętrzne nie jest sprawą banalną i warto dobrze przemyśleć ten zakup, gdyż jest to inwestycja w estetykę wykończenia domu i oczywiście komfort przebywania na zewnątrz po zapadnięciu zmroku.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *