lampa sufitowa

Jak wybrać odpowiedni rozmiar lampy sufitowej do salonu, kuchni i sypialni?

Jaki rozmiar lampy sufitowej?

Właściwie dobrane oświetlenie nadaje wnętrzu charakteru i podkreśla jego wystrój. Przy wyborze lampy sufitowej warto wziąć pod uwagę styl aranżacji pokoju, a także jego wielkość oraz liczbę dostępnych punktów świetlnych, które rozjaśnią całą przestrzeń i nadadzą jej wyjątkowego klimatu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lamp sufitowych i jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Czym są lampy sufitowe?

Lampa sufitowa stanowi najczęściej główne źródło światła w pomieszczeniu i odpowiada za rozświetlenie całego wnętrza. Nie bez powodu umieszcza się ją w centralnym punkcie sufitu – w takim ułożeniu każda część pokoju może zostać odpowiednio doświetlona. Umiejętne dobranie lampy sufitowej do salonu, sypialni czy kuchni służy podkreśleniu aranżacji, jednak nieodpowiednie określenie jej rozmiaru może przyczynić się do niedostatecznego rozświetlenia przestrzeni i przy okazji zaburzyć koncepcję aranżacji.

Plafony i spoty sufitowe

W pomieszczeniu o niecodziennym układzie lepiej sprawdzi się kilka lamp sufitowych rozmieszczonych w jego różnych częściach, np. spoty sufitowe w zamian za duży plafon lub wiszący żyrandol na środku sufitu.

Jak wybrać lampy sufitowe?

Przy wyborze lamp sufitowych w pierwszej kolejności należy określić wielkość pomieszczenia. W dużych i przestronnych wnętrzach lepiej prezentują się okazałe żyrandole wyposażone w kilka żarówek. Kluczowe znaczenie ma także zachowanie odpowiedniego odstępu między sufitem a podłogą. W pokoju o niewysokich ścianach warto zrezygnować z wiszących lamp sufitowych na korzyść plafonów.

Dzięki kilku prostym obliczeniom można w łatwy sposób wyliczyć optymalną średnicę lampy. Wystarczy dodać do siebie wymiary pomieszczenia w m (długość + szerokość), a następnie otrzymany wynik pomnożyć razy 2,5. Otrzymana wartość to przybliżona średnica lampy (w cm), która będzie dobrze prezentować się w pomieszczeniu.

lampy sufitowe

Lampy sufitowe do salonu

Salon oferuje wiele możliwości aranżacyjnych, dlatego warto zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia podkreśli charakter pokoju dziennego. Nowoczesne lampy sufitowe dostępne są w postaci żyrandoli, plafonów, listw oświetleniowych oraz opraw o niecodziennych kształtach.

Przy wnętrzach urządzonych w industrialnym stylu sprawdzą się lampy sufitowe czarne stworzone z elementów metalowych, szklanych, a także drewnianych. Dobrze prezentują się także lampy witrażowe w stylu Tiffany. Oświetlenie z dodatkiem szkła kryształowego podkreśli wystrój salonu w stylu glamour, natomiast w klasycznych i nowoczesnych pokojach warto postawić na lampę w kształcie kwadratowej kostki.

Lampy sufitowe do kuchni i sypialni

W kuchni codziennie spędza się dużo czasu, a przygotowywanie posiłków wymaga odpowiedniego doświetlenia roboczej powierzchni. Nad blatami warto zastosować oświetlenie punktowe w postaci spotów sufitowych lub kinkietów. System punktów świetlnych to także doskonałe rozwiązanie przy wyspie kuchennej – umieszczenie halogenów wokół obniżonego sufitu gwarantuje uzyskanie jasnej i komfortowej przestrzeni. W centralnym punkcie sprawdzą się niskie plafony.

lampa-sufitowa

Lampy sufitowe do sypialni nie powinny emitować mocnego światła. Dobrym wyborem są plafony z materiału oraz oświetlenie witrażowe, które umożliwia subtelne rozproszenie się światła i wprowadza w stan relaksacji. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp sufitowych?

W poszukiwaniu najbardziej odpowiadających wystrojowi wnętrza lamp sufitowych nie należy zapominać o barwie światła. Dzięki żarówkom emitującym światło o ciepłej barwie można wprowadzić do pomieszczenia więcej przytulności, natomiast chłodne oświetlenie doskonale podkreśli surowe i nowoczesne aranżacje. Im więcej punktów świetlnych, tym łatwiej korzystać z systemu oświetleniowego przy wykonywaniu różnych czynności, dlatego poza wyborem głównej lampy sufitowej nie należy zapominać o lampach uzupełniających, które ożywią każde wnętrze.

Więcej oświetleniowych rozwiązań aranżacyjnych oferuje sklep Polskie Lampy https://polskielampy.pl/.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *