stolarz tnie sklejkę

Cięcie sklejki – wycinanie i frezowanie sklejki na wymiar

5/5 - (1 ocen)

Cięcie sklejki

Sklejka to materiał, który jest obecny non stop wokół nas. Biurko przy którym siedzimy, szafa w której trzymamy ubrania bądź inne przedmioty, to meble wykonane niemal wyłącznie z tego materiału. Jednak trzeba wiedzieć, że jego obróbka nie jest prosta i nie możemy niestety wykonywać jej samodzielnie w domu. Dzieje się tak dlatego, że sklejka trzyma się w jednej formie dzięki klejowi, który jest zawarty w jej wnętrzu.

Jak przecinać sklejkę, by nie straciła kształtu?

Jeżeli kiedykolwiek próbowaliśmy zmienić wymiary elementu wykonanego ze sklejki poprzez jego cięcie, to zapewne zauważyliśmy problem. Otóż materiał w miejscu przecięcia zwyczajnie rozwarstwił się i zaczął rozpadać. Tak dociętego fragmentu nie da się już wykorzystać do niczego, ponieważ prędzej czy później rozpadnie się całkowicie. Będzie zaśmiecał podłogę wokół odpadającymi wiórami, a przecięty kawałek będzie dodatkowo bardzo ostry. Jednak możliwe jest cięcie sklejki w taki sposób, by nie sprawiało to powyższych problemów. Więcej szczegółói) znajdziesz na: https://skladydrzewne.pl/oferta/sklejki/sklejki-antyposlizgowe/Trzeba tylko wykorzystać do tego specjalną technikę, o której opowiemy w dalszej części poradnika. Przede wszystkim jednak należy zapamiętać, że sklejka nie może być cięta zwykłą piłką ręczną, nie może też być odłamywana ani nawet nadmiernie wyginana. Wszystkie te działania sprawią, że materiał niechybnie ulegnie uszkodzeniu, a my zamiast odpowiednio uformowanego elementu będziemy musieli całość wyrzucić do śmieci.

Wycinanie sklejki na wymiar – jak to zrobić?

Najprostszy sposób, który możemy wykorzystać w domu, to użycie narzędzia zwanego wyrzynarką. Nie można jednak użyć najzwyklejszego nożyka do cięcia, musi on być cienki i mieć bardzo łagodne zęby. Należy ustawić w maszynie dużą prędkość ruchu noża, ponieważ inaczej może się on klinować i niszczyć powierzchnię. W czasie przecinania możemy zmieniać uzyskiwać dowolny kształt, prowadząc odpowiednio maszynę. Należy jednak pamiętać, że sklejka musi być cięta jednym pewnym ruchem ręki. Nie możemy zatrzymywać się i wyłączać maszyny, po czym uruchamiać ją ponownie. W tym momencie będzie bowiem dochodzić do szarpania nożyka i boki sklejki, a w konsekwencji wyrywanie z niej kawałków materiału, co zniweczy całą pracę.

Frezowanie sklejki dla osiągnięcia dokładnych kształtów

Musimy jednakże pamiętać, że wyrzynarką nie osiągniemy takich efektów, jakie można osiągnąć profesjonalnym sprzętem. Urządzenia takie to między innymi frezarka, która pozwala na wykonanie bardzo zawiłych kształtów. Dodatkowo sposób działania maszyny powoduje, że praktycznie nie ma możliwości by powstały uszkodzenia materiału. W czasie wykonywania skomplikowanej obróbki niezmiernie istotne jest, by zewnętrza część była od razu stabilizowana poprzez użycie specjalnego kleju. Niektóre frezarki mają możliwość aplikowania go podczas pracy, niejako w locie. Sprawia to, że późniejsze laminowanie brzegu, który wykańcza obrobiony fragment sklejki, jest o wiele prostsze. Dzięki temu można uzyskać niemal każdy kształt.

Zobacz inne artykuły

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *