odświeżenie ścian

Planujesz odświeżenie ścian w mieszkaniu? Te narzędzia ręczne na pewno ci się przydadzą

Jak odświeżyć ściany w mieszkaniu?

Planujesz niewielki remont, którego głównym celem będzie odświeżenie wyglądu ścian? Jeśli tak, to przydadzą ci się podstawowe narzędzia ręczne, które znacznie przyspieszą wykonanie wszelkich prac z tym związanych. Pamiętaj również o tym, że warto zaopatrzyć się w akcesoria, które zabezpieczą przedmioty znajdujące się w remontowanym pomieszczeniu.

Przygotowanie ścian do odświeżenia – jakie narzędzia się przydadzą?

Pierwszym krokiem przy odświeżaniu ścian jest ich przygotowanie. Najpierw należy dokładnie oczyścić je ze starych powłok malarskich, o ile wymaga tego ich stan. Przy szybkim odświeżeniu koloru nie jest to wymagane, jednak zawsze warto sprawdzić stan całej ściany i w razie wykrycia jedynie drobnych nierówności wyrównać je przy pomocy masy szpachlowej. W takim przypadku przydadzą się szpachelki do nakładania i wyrównywania masy. Następnie musi ona być wyszlifowana przy pomocy papieru ściernego o odpowiednio dobranej gradacji. Gdy na ścianie znajduje się tapeta, przy jej ściąganiu również przydatne mogą być szpachelki lub skrobaki, które ułatwią oczyszczenie muru.

Jakie jeszcze narzędzia warto mieć w czasie odświeżania ścian?

Tutaj dużo zależy od tego, w jaki sposób ściana będzie wykańczana. W przypadku malowania farbami do podstawowych narzędzi będą należały akcesoria malarskie. Przy malowaniu dużych powierzchni niezbędny będzie szeroki wałek na długiej rączce (propozycje możesz znaleźć m.in. na stronie Fixero). Oprócz tego przydatne będą mniejsze pędzle, które doskonale sprawdzą się przy wykańczaniu trudniej dostępnych miejsc, a także przy odcinaniu kolorów. Warto też wyposażyć się w specjalną kuwetę malarską, która w znacznym stopniu ułatwi sprawne nakładanie farby na ścianę.

Do tapetowania z kolei warto mieć duży pędzel do nakładania kleju. Oprócz tego przydatny będzie specjalny nożyk do cięcia papieru oraz linijka, które pozwolą na szybkie i równe przycięcie tapety na dowolną długość.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas odświeżania ścian?

Nie możesz zapomnieć również o tym, że na czas prac malarskich czy kładzenia tapet  warto zabezpieczyć wnętrze remontowanego pomieszczenia przed zniszczeniem. W takim przypadku niezbędna okazuje się folia malarska. Możesz nią zabezpieczyć między innymi podłogi, a także przedmioty, których nie możesz wynieść z pomieszczenia, np. duże szafy czy meble tapicerowane. Dodatkowo warto mieć także taśmę malarską. Służy ona do odcinania kolorów w czasie malowania. Możesz ją wykorzystać także do ochronienia przed przypadkowym pomalowaniem miejsc takich jak ramy okienne i drzwiowe czy kontakty elektryczne. Przy pomocy taśmy bez problemu przymocujesz też folię do zabezpieczanych nią powierzchni. Nie będzie się wtedy ona zsuwać, co znacznie zwiększy komfort prac remontowych.

Artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *