warszawa - projekt

Warszawa – projekt, którzy przełamuje tendencje – Eco Warsaw Tower!

Eco Warsaw Tower

Być może niedługo na Warszawskim Solcu będzie można podziwiać nowy, niezwykły budynek. Biuro architektoniczne BXBstudio Bogusław Barnaś ujawniło jak będzie wyglądać Eco Warsaw Tower. To apartamentowiec, który wypełni lukę w polskiej architekturze miejskiej. Trendy dotyczące wpisywania współczesnej architektury w przestrzeń oraz tworzenia ciekawych projektów z elementami technologicznymi w Europie są standardem (zob. tutaj interaktywny i ekologiczny biurowiec). Warszawa – projekt Eco Warsaw Tower jeśli powstanie, być może będzie nie tylko kolejną, nudną, szklaną inwestycją.

Warszawa – projekt apartamentowca wskazuje, że będzie wyróżniał się formą i bryłą. Ma być również ekologiczny.

Oprócz zastosowania typowego szkła, które będzie oddzielać agresywną przestrzeń miejską od północy, użyte zostaną materiały naturalne – przede wszystkim drewno. Dach ma być wypełniony panelami słonecznymi, a dodatkowo obieg wody ma być kontrolowany, uwzględniając wykorzystanie deszczówki. W projekcie uwzględnione są zielone tarasy (dość modne ostatnio na świecie – jako element ekologiczny). Jest to ciekawe rozwiązanie, niezbyt często spotykane w Polsce (ogród na dachu można zobaczyć na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego). Na dodatek zielone mają być nie tylko tarasy, lecz na ostatnich kondygnacjach ma znaleźć się kryty ogród dla mieszkańców.

Dwa oblicza budynku Warsaw Tower…

czyli dwie fasady – północna i południowa, które mają się znacznie od siebie różnić. To ciekawe rozwiązanie, dopasowanie się do miejsca, w którym miałby znaleźć się apartamentowiec. Fasada północna jest otwarta na panoramę Warszawy i ducha miasta. Z wind ma być widoczny Stadion Narodowy i most Poniatowskiego. Ta część narażona na hałas, z widokiem na aglomerację miejską ma się częściowo odcinać za pomocą szklanej bariery. Oblicze drugie, czyli fasada południowa to odmienna sprawa. Otwiera się na teren zielony, a widok jest bardziej spokojny. To całkiem inna energia i to tutaj budynek za pomocą balkonów, zielonych ścian i tarasów przechodzi transformację. Zgodnie z wizualizacją tutaj znajdzie się wysunięty, wertykalny poziom przełamujący charakter wieżowca. W ten sposób mamy jeden budynek i dwa oblicza, dwa tak naprawdę odrębne miejsca do życia, dla osobowości z różnym temperamentem. W Warszawie znajduje się jeden budynek, który ma zbliżony rzut do Warsaw Eco Tower (ale wygląda całkiem inaczej!) jest to Babka Tower. 

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *