meble i meblościanka

Meblościanka czy meble wolnostojące – wady i zalety obu rozwiązań

Meblościanka czy meble? Co wybrać?

Chęć urządzenia funkcjonalnego, ale i reprezentacyjnego wnętrza sprawia, że szuka się optymalnych rozwiązań. Jedni preferują meble, które są niezależne od siebie, a inni moduły ze sobą połączone. Jakie rozwiązanie będzie lepsze? Warto poznać wady i zalety każdego z nich.

Meblościanki do salonu – dlaczego to dobry wybór?

Kiedyś nikt nie zastanawiał się nad tym, czy meblościanka jest stylowa, czy też nie, bo też wybór mebli był niewielki i właściwie wszyscy w domach mieli podobne, a czasem takie same meble. Obecnie problemu braku różnorodności nie ma, zatem meblościanki mogą mieć naprawdę różnorodną stylistykę. I to pierwszy powód, dlaczego warto wybierać meblościanki do salonu. W końcu mogą mieć matową, ale i błyszczącą strukturę frontów. Mogą być wyposażone w uchwyty albo mieć całkowicie gładką strukturę i otwieranie typu push to open. Na pewno atutem jest też ergonomia meblościanek do salonu. W końcu wszystkie meble znajdują się w jednej linii i obok siebie, zatem wszystko jest łatwo dostępne i zawsze pod ręką. Nie trzeba przemieszczać się od mebla do mebla po całym pomieszczeniu, sięgając po poszczególne potrzebne rzeczy. Dla niektórych zaletą będzie to, że meblościanki generalnie zajmują miejsce tylko na jednej ścianie, stąd pomieszczenie wydaje się przestronniejsze.

Czy zastosowanie meblościanek może mieć jakieś wady?

Czas przyjrzeć się ewentualnym wadom meblościanek. Otóż jedną z nich może być fakt, że połączonych modułów nie można rozsuwać. Ale i na to jest rada, bowiem są już takie meblościanki do salonu, gdzie poszczególne moduły są wiszące i niezależne od siebie całkowicie lub w większości. Na pewno w przypadku łączonych meblościanek stojących utrudnione jest utrzymywanie danego pomieszczenia w czystości. W końcu, gdy meble stoją niemal przy samej ścianie i nie są posadowione na nóżkach, to za nimi gromadzi się kurz, którego trudno jest się pozbyć i właściwie gruntowne sprzątanie możliwe jest tylko w przypadku remontu i malowania ścian, kiedy meblościanka na filcu zostaje przesunięta. Dla niektórych pomieszczenie, gdzie nie ma dużej ilości mebli może wydawać się zbyt puste, ale jest to raczej subiektywna wada tego rozwiązania.

Jakie są zalety mebli wolnostojących i gdzie się sprawdzą?

Meble wolnostojące wypełnią całe pomieszczenie. Można stawiać je zarówno bezpośrednio przy ścianie, jak i w dowolnym innym miejscu. W przypadku łączonych modułów meblościanki pod tym względem jest się zawsze ograniczonym. Meble wolnostojące mogą stworzyć poszczególne strefy w pomieszczeniu, dlatego najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach, których w żaden sposób nie przytłoczą. Oczywiście tutaj zawsze dobrym rozwiązaniem jest dobór poszczególnych komód, witryn, czy barków w jasnym wybarwieniu drewna, czy jasnym kolorze. Jeśli meble wolnostojące nie mają stać bezpośrednio przy ścianie, to wpisuje się to w stylistykę japońską i dzięki takim modułom można ją stworzyć we wnętrzu. Meble wolnostojące łatwiej się czyści, bo można przecierać nie tylko pionowe półki, ale również pionowe ścianki, a także zajrzeć w każdy zakamarek. Oczywiście wybór tych posadowionych na nóżkach sprawia, że sprzątanie może być jeszcze prostsze, w końcu wystarczy włączyć robota sprzątającego i gotowe!

Kiedy meblościanki do salonu mają wyższość nad meblami wolnostojącymi?

Bez wątpienia w kawalerkach, a nawet mikrokawalerkach lepiej sprawdzą się meblościanki do salonu, tym bardziej że można wybrać takie w minimalistycznym wydaniu, gdzie kilka modułów tworzy elegancką całość, a wszystkie są zamontowane na ścianie, co sprawia, że łatwo jest utrzymać czystość podłogi. W przypadku naturalnego drewna podłoga będzie miała jednolity kolor. Trzeba bowiem wiedzieć, że postawienie ciężkich mebli na drewnianej podłodze, np. parkiecie z drewna powoduje, że bardzo szybko powstaje różnica w kolorze. Zasłonięte elementy podłogi stają się jaśniejsze, co dobrze widać podczas remontów. Oczywiście meblościanki wiszące to także zaleta w postaci nierysowania się podłogi od nóżek mebli.

Tak naprawdę do salonu można wybrać meblościanki albo meble wolnostojące, bo wszystko zależy od Waszych preferencji, jak również metrażu mieszkania.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *