mezczyzna ktory wygladza sciane

Wygładzanie ścian przed malowaniem

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Gładzenie ścian

Jeżeli chcesz, aby Twoje nowo pomalowane ściany posiadały odpowiednią estetykę oraz trwałość, pomyśl przed malowaniem nad ich wygładzeniem. Wygładzanie ścian usprawni również samo malowanie, poprawi właściwości kryjące farb oraz zwiększy ich wydajność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat odpowiedniego przygotowania ścian i sufitów przed malowaniem, przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się z niego interesujących Cię rzeczy.

Przygotuj odpowiednio powierzchnie ścian

Zanim zabierzesz się za malowanie, przygotuj należycie powierzchnie ścian, aby sam proces malowania usprawnić i uzyskać lepszy efekt, który z pewnością będzie bardziej zadowalający, niż w przypadku malowania ścian i sufitów bez przygotowania. W dalszej części poradnika znajdziesz kilka kroków, które warto zastosować w przypadku przygotowania ścian do malowania.

wygładzenie ścian

Sezonowanie tynków

Dobrze jest wiedzieć, że świeże tynki cementowo-wapienne najlepiej jest szpachlować po upływie około 3 tygodni od ich położenia. Jeżeli chodzi o tynki gipsowe, czas ten jest krótszy i wynosi około 2 tygodnie. Czas ten jest niezbędny, i należy go odczekać, bo dzięki temu tynk dobrze zwiąże oraz zajdą w nim wszystkie niezbędne reakcje chemiczne.

Gruntowanie ścian

Jest to kolejny ważny krok, którego lepiej jest nie pomijać. Warto jest zastosować odpowiedni grunt, dzięki któremu zwiększymy przyczepność ściany oraz usprawnimy wysychanie nakładanych na nią wyrobów. Dobrym wyborem może być grunt polimerowy. Ponadto gruntowanie ścian wzmacnia podłoża słabe, luźne, oraz mocno chłonne. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem, które wymaga głębokiego zespolenia, zastosujmy grunt polimerowy głęboko penetrujący.

Gruntowanie ścian jest potrzebne, gdyż zapobiega ono zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Dzięki temu wyroby nawierzchniowe będą posiadać odpowiednie warunki do wysychania.

Sprawdźmy przyczepność starych powłok

Jest to ważny punkt, całej operacji, gdyż dokładne sprawdzenie podłoża przed malowaniem ścian jest czynnością bardzo ważną z uwagi na przyczepność późniejszego nakładania gładzi szpachlowych. Można w tym celu przeprowadzić miejscowy test sprawdzający. Aby wykonać test, należy na sprawdzanej powierzchni wykonać nacięcie w postaci krzyżyka (po dwie poziome i pionowe linie). Odstępy pomiędzy nacięciami powinny wynosić około 4 milimetry. Następnie na zaznaczone miejsce należy nakleić kawałek taśmy malarskiej i kolejno energicznym ruchem ją oderwać. Jeżeli wraz z taśmą odejdzie w dużej ilości sprawdzana powierzchnia, oznacza to, że przed malowaniem należy ją usunąć, a podłoże oczyścić.

Usuwanie starych powłok – gładzenie ścian

Należy przygotować odpowiednio podłoże odnośnie starych powłok malarskich ściany, jeżeli chcemy takie miejsce pokryć nową warstwą farby. Proces ten nazywamy gładzeniem ścian. Gładź gipsową należy nakładać na suchą, jednorodną, oraz czystą ścianę. Jednak zanim przystąpimy do działania, za pomocą szpachelki należy usunąć stare powłoki malarskie.

Szpachlowanie

Jeżeli chcemy usunąć rysy, oraz pęknięcia, których szerokość wynosi do 5 milimetrów, należy użyć elastycznej masy szpachlowej, która dzięki zawartości włókna szklanego w swoim składzie, skutecznie zapobiegnie powstawaniu nowych pęknięć. Zanim jednak przystąpimy do nakładania masy, pęknięcia należy pogłębić np. przy pomocy szpachelki, oraz kolejno dokładnie je oczyścić.

Następnym krokiem jest nałożenie specjalnej elastycznej warstwy naprawczej. Po wyschnięciu zaobserwować będzie można transparentną powłokę, na której widoczne będą włókna. Taką powłokę następnie pokryć można gładzią szpachlową.

Jeżeli na ścianie zaobserwujemy większe ubytki, można w celu ich zniwelowania użyć specjalnej gipsowej gładzi szpachlowej. Warstwa jednorazowa może sięgać nawet 3 centymetrów grubości odnośnie pojedynczych ubytków.

Odnośnie miejsc narażonych na uszkodzenia, np. narożników, należy zabezpieczyć je za pomocą profili aluminiowych. Jeżeli chodzi o montaż takich profili, należy rozpocząć ten proces od nałożenia punktowo gładzi szpachlowej, następnie docisnąć do narożnika wcześniej przycięty profil pod odpowiedni wymiar i ustawić poziom.

wygładzenie ścian przed malowaniem

Jak przygotować gładź gipsową do nakładania

Gładź gipsowa jest produktem do reperowania ścian oraz usuwania znajdujących się na nich ubytków. Szybko wysycha oraz nie sprawia trudności podczas szlifowania. Można z łatwością ją zakupić w każdym sklepie budowlanym. Występuje ona w postaci sypkiej mieszanki, która wymaga specjalnego przygotowania. Do jej przygotowania należy użyć pojemnika (najlepiej wiadra), a także wody i wiertarki z mieszadłem wolnoobrotowym.

Jeżeli w pojemniku umieścimy odpowiednią ilość gładzi gipsowej (na opakowaniu można znaleźć proporcje), a także wody, należy zabrać się za mieszanie. Do tego celu najlepiej jest użyć wcześniej wymienionej wiertarki wraz z mieszadłem wolnoobrotowym. Cały proces mieszania powinien trwać do momentu uzyskania jednolitej masy. Masa nie może zawierać grudek! Jest to niezwykle ważne. Jeżeli zakończyliśmy mieszanie, należy dać masie około 5 minut i wymieszać ją ponownie.

Do procesu nakładania gładzi można użyć pacy ze stali nierdzewnej (tworzywo sztuczne też wchodzi w grę), bądź szpachelki. Gładź gipsową należy wygospodarować w mniej więcej godzinę od jej wyrobienia. Jeżeli mamy w planach ponowne wyrobienie gładzi, należy dokładnie umyć wiaderko, jeżeli mamy w planach użycie dotychczasowego. Aby gładzie gipsowe dobrze nakładało się na ściany, najlepiej jest do tego celu użyć dwóch metalowych szpachelek. Jednej o małej szerokości, druga o większej. Mniejszą szpachelką należy nabierać gładź i wykładać ją na większą, po czym można przejść do nakładania gładzi na ścianę. Większa szpachelka tzw. rozprowadzająca powinna zawsze być utrzymana w czystości.

Proces szpachlowania należy rozpoczynać od trudno dostępnych miejsc. Gładź gipsowa powinna być nakładania pojedynczymi warstwami na grubość około 3 milimetrów. Tak nałożona gładź szybko będzie wysychała oraz można dzięki niej łatwo uzyskać poprawną gładkość ściany.

Gładzenie ścian

Aby wykonać ten proces, warto, jest zaopatrzyć się w specjalną gładź szpachlową wykończeniową. Produkt ten jest gotowy do użycia i zachowuje on stałą konsystencję.

Dzięki dobrym właściwościom takiej gładzi można stosować ją już na grubości około 1 milimetra, zatem świetnie sprawdzi się ona w wykonywaniu korekt.

Szlifowanie ścian oraz sprawdzenie wykonanego szpachlowania

Jeżeli ściana po wykonanym gładzeniu wyschnie, należy przejść do jej szlifowania. Można to zrobić papierem ściernym lub siatką ścierną. Zarówno papier ścierny jak i siatka powinny posiadać granulację wynoszącą od 100 do 150). W trudno dostępnych miejscach można użyć również gąbki ściernej. Żyrafa do szlifowania również będzie dobrym wyborem (zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni), jest to urządzenie specjalnie przeznaczone do szlifowania ścian.

Jeżeli wykonamy wszystkie wyżej wymienione czynności, należy przejść do sprawdzenia wykonanej przez nas pracy. W tym celu stosuje się latarkę lub inne źródło światła, które należy skierować równolegle do ściany. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec ewentualne niedoskonałości oraz źle doszlifowane miejsca. Dobrze jest zapamiętać, że po szlifowaniu należy całe podłoże dokładnie odpylić przed jego pomalowaniem.

Przed samym procesem malowania można również użyć emulsji podkładowej do wnętrz. Dzięki niej można ujednolicić podłoże i zwiększyć jego chłonność. Ponadto produkt ten poprawia wydajność farb, zapewnia ścianom oddychanie i zdecydowanie poprawia krycie farbą ścian.

Gładzie gipsowe – z czego są zrobione oraz ich rodzaje

Wygładzanie ścian z pewnością nie miałoby miejsca bez specjalnych gładzi gipsowych. W powyższej części poradnika już poznaliśmy receptę na idealnie gładkie ściany, oraz dowiedzieliśmy się, jak wygląda nakładanie gładzi odnośnie powierzchni ścian, które chcemy odnowić. Jednak warto również zatrzymać się przy samych produktach, dzięki którym możemy uzyskać gładkie ściany. Takimi produktami są właśnie gładzie gipsowe. Poniżej dowiesz się nieco więcej na ich temat.

Gładź gipsowa powstaje ze zmielonego naturalnego gipsu, lub ze zmielonego syntetycznego. Gładzie z naturalnego gipsu charakteryzują się bielszym kolorem i szybszym związywaniem, natomiast gładzie z syntetycznego gipsu są bardziej odporne na uszkodzenia i posiadają ogólnie większą wytrzymałość. Gładzie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Warto również wiedzieć, że gips powoduje korozję stali, zatem przed jego nałożeniem, należy dobrze zabezpieczyć metalowe element, które mogą mieć z nim styczność.

Gładź podczas szlifowania mocno pyli, zatem najlepiej tę czynność wykonywać w specjalnej masce. Okazuje się jednak, że w sprzedaży znajdują się gładzie, które nie wymagają wygładzania po ich nałożeniu. Można również znaleźć na rynku specjalnie gładzie alabastrowe, które charakteryzują się wyjątkowo białą barwą, a także gładzie wapienne, gładzie cementowe, czy polimerowe charakteryzujące się dużą elastycznością.

Podsumowanie

Wygładzanie ścian może nie wygląda na stosunkowo trudną czynność, jednak wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie tejże czynności, należy zaopatrzyć się w gładź szpachlową, szpachelkę ze stali nierdzewnej, lub tworzywa sztucznego, wiaderko, wiertarkę z mieszadłem oraz inne niezbędne artykuły. Warto jednak to zadanie zlecić specjalistom, ponieważ wykonają je profesjonalnie i efekt będzie cieszyć oko przez długi czas. Wygładzanie ścian zdecydowanie poprawia ich estetykę!

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *