tynki i płyty gipsowo kartonowe

Tynkowanie czy płyty gipsowo-kartonowe? Co wybrać?

Tynkowanie czy płyty G-K?

Każdy, kto przygotowuje się do remontu, zastanawia się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Obserwując rynek remontowy, można bezapelacyjnie uznać, że obecnie wygrywa wykończenie wnętrz z użyciem płyt gipsowo-kartonowych. Dlaczego? Po pierwsze samej płyty, poza docięciem do odpowiedniego, potrzebnego rozmiaru, nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu i nerwów.

Inne zalety gipsowo-kartonowych

Ułożenie płyt gipsowo-kartonowych jest zazwyczaj tańszą usługą niż tynkowanie, choć wcale nie gorszą. Prawidłowo zabezpieczone i poprawnie zamontowane płyty, będą służyły nam przez wiele lat. Wbrew pozorom, nie tak łatwo jest je zniszczyć. Nawet kiedy remont dotyczy łazienki, czy innych wilgotnych pomieszczeń, nie musimy decydować się na tynkowanie.

Trzeba pamiętać, że samo przygotowanie ścian do tynkowania, jak i późniejszy proces, trwa dość długo, a schnięcie wymaga możliwie dobrego obiegu powietrza. Najważniejszą jednak zaletą zastosowania płyt g-k, jest fakt, że w znacznym stopniu, maskują one wszelkie niedoskonałości ścian.

Jak montuje się płyty g-k?

Istnieją dwie szkoły montażu płyt g-k. Jeśli do wykonania mamy sufit, musimy zdecydować się na przytwierdzenie płyt za pomocą stelaży. Jeśli chodzi jednak o ściany, oprócz wspomnianego wyżej sposobu, możemy zamontować je bezpośrednio, przy użyciu kleju. Ważne, żeby produkt, który wybierzemy był mocny. Nie stawiajmy więc na najtańsze rozwiązania, tylko wybierzmy coś sprawdzonego. Dzięki temu mamy pewność, że praca nie będzie wymagała poprawek i nic nam nie spadnie, co ostatecznie będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Producenci prześcigają się w produkcji coraz odporniejszych płyt, a klienci jeszcze bardziej doceniają ich zalety. Zobacz więcej informacji na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/111481/plyta-g-k-czy-tynk-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze/.

Kolejne etapy to spoinowanie fug między płytami g-k, wyszlifowanie ich a potem nałożenie finalnej warstwy. Mogą to być płytki ceramiczne, tapeta czy też po prostu farba.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *