kamera w firmie

Monitoring w firmie – dlaczego nie powinniśmy go bagatelizować?

Montaż monitoringu w firmie

Montaż monitoringu to inwestycja, na której nie powinien oszczędzać żaden szanujący się przedsiębiorca. Obecność kamer na terenie firmy pozwoli nam na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji, jak chociażby kradzieże, próby sabotażu lub wtargnięcie osób nieupoważnionych. To z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo pracowników, obniżenie ryzyka kosztownych zastojów lub uniknięcie wypuszczenia na rynek wadliwej partii produktu. Wykorzystywanie systemów monitoringu jest działaniem w pełni legalnym, aczkolwiek wymaga od nas poszanowania pewnych zasad związanych z obecnością kamer w miejscu pracy. Oto co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Obecność kamer a prawa pracowników

Jak wspomnieliśmy na wstępie, monitoring powinien wyłącznie ochraniać pracowników oraz zapobiegać wszelkim incydentom mogącym zakłócić prawidłową pracę zakładu. Według zasad uwzględnionych w Kodeksie Pracy, pracodawca nie ma prawa do potajemnej inwigilacji zatrudnionych pracowników. Kamery nie mogą być więc wykorzystywane do kontroli wydajności oraz zachowań kadry pracowniczej. Prawo zakazuje także montowania tego typu urządzeń w pomieszczeniach związkowych, toaletach, palarniach, szatniach oraz stołówkach. Nielegalne jest również rejestrowanie dźwięku. Kodeks Pracy nakazuje przy tym, aby poinformować wszystkich pracowników o montażu kamer najpóźniej dwa tygodnie przed instalacją. Do legalnej instalacji systemu monitoringu konieczna jest bowiem zgoda zatrudnianych przez nas osób.

 

Cechy dobrej kamery przemysłowej

Ponieważ kamery przemysłowe nierzadko muszą rejestrować obraz stający się później dowodem podczas rozprawy sądowej, konieczne jest zadbanie o instalację wyłącznie najskuteczniejszego osprzętu. Oszczędności nie wchodzą tu zatem w grę. W przypadku niewielkich firm możemy postawić na najprostsze systemy monitoringu kosztujące około półtora tysiąca złotych. Większe obiekty wymagają od nas jednak zakupu znacznie bardziej złożonego sprzętu pozwalającego na skuteczny monitoring wszystkich istotnych miejsc. Przy wyborze kamer powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie takie jak miejsce montażu lub obecność szkodliwych czynników zewnętrznych. Istotne jest tu również rejestrowanie obrazu w kolorze, obecność trybu nocnego oraz duża liczba klatek na sekundę.

Systemy przeznaczone do monitoringu firmy nierzadko oferują nam również możliwość sparowania kamer z komputerami oraz urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu możemy kontrolować sytuację z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu. Nowoczesne kamery to także możliwość współpracy z czujnikami ruchu. Takie inteligentne rozwiązanie sprawia, że system jest w stanie powiadomić nas o włamaniu praktycznie w każdej chwili, pozwalając tym samym na błyskawiczne poinformowanie policji.

Nośniki pamięci wykorzystywane w monitoringu

Każdy przedsiębiorca z dużego miasta, na przykład z Poznania, wie doskonale, że monitoring to nie tylko solidne kamery. Systemy tego typu powinny być wyposażone w pojemne nośniki pamięci, jak chociażby dysk twardy 1 TB. Nośniki tego typu muszą być przy tym przystosowane do pracy w trybie ciągłym. Istotna jest tu także obecność specjalistycznych rejestratorów wielokanałowych kompatybilnych ze standardami HD-TVI, HD-CVI, AHD, analog CVBS oraz sieciowymi IP. Nie bez znaczenia jest tu również liczba kanałów rejestratora. Do najskuteczniejszych rozwiązań na rynku należą chociażby modele marki AVILINK, obsługujące 4, 8, a nawet 16 kanałów.

Pamiętajmy przy tym o wymogach prawnych – obraz, na którym pojawiają się pracownicy, musi zostać usunięty po trzech miesiącach od dnia rejestracji. Wyjątkiem jest tu jedynie sytuacja, w której konkretne nagranie pełni obecnie rolę dowodu w sprawie sądowej. Nowoczesne systemy monitoringu dostępne na polskim rynku nierzadko dają nam możliwość skorzystania z opcji automatycznego usuwania nagrań po upływie trzech miesięcy.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *