panele fotowoltaiczne na domu

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu?

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Ceny paneli fotowoltaicznych są różne i zależą od wielu czynników. Ile średnio kosztuje fotowoltaika w Polsce? Jakie ceny fotowoltaiki są najpopularniejsze? Jaką kwotę można zdobyć z programów dofinansowania do fotowoltaiki?

Od czego zależą ceny fotowoltaiki

Ceny fotowoltaiki zależą przede wszystkim od rozmiaru instalacji oraz rodzaju i jakości komponentów. Jakość komponentów instalacji znacząco wpływa na ceny fotowoltaiki. Wydajne i nowoczesne ogniwa monokrystaliczne, są trwalsze i efektywniejsze od polikrystalicznych są droższe. Ceny fotowoltaiki różnią się także w zależności od producenta komponentów, więcej zapłacimy za dobrej jakości panele czy niezawodny falownik. Dodatkowo ceny fotowoltaiki zależą od zapotrzebowania prosumenta na energię, zdecydowanie mniej zapłacimy instalując fotowoltaikę o mocy 4kW niż 10kW.

Sprawdź więcej pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-od-czego-zalezy-cena-instalacji/

Na ostateczną wycenę pakietu wpływ ma także stopień skomplikowania dachu, gwarancje na produkty i usługę czy obsługa firmy sprzedażowej. Do ceny fotowoltaiki nierzadko trzeba doliczyć także koszt montażu zestawu. Ceny fotowoltaiki zależne są także od technologii w jakiej wykonane są panele fotowoltaiczne, miejsca montażu (dach lub grunt) czy firmy sprzedażowej. Ceny fotowoltaiki są bardzo zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Wybierając firmę sprzedażową warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne i wydajność osprzętu, ale także oferowaną przez daną firmę gwarancję i obsługę posprzedażową.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Końcowa cena fotowoltaiki zależy także od dostępnych programów wsparcia. Dofinansowania do fotowoltaiki pozwalają skutecznie zaoszczędzić znaczną kwotę i zdecydowanie skrócić czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne. Dofinansowania do fotowoltaiki mogą przybrać formy dopłaty lub pożyczki na preferencyjnych warunkach. Obecnie każdy prosument może liczyć na wiele programów wsparcia.

Jakie są najpopularniejsze dofinansowania, które obniżają ceny fotowoltaiki?

a) Program “Mój Prąd”

wystartował w połowie 2019 roku, mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, które zainwestują w instalację fotowoltaiczną. Dofinansowanie “Mój Prąd” wynosi 50% kosztów instalacji, jednak nie więcej niż 5 000 zł. Nabór do programu zakończył się 18 grudnia 2020 i czeka na reaktywację w 2021 roku.

O programie przeczytasz pod adresem:
https://columbusenergy.pl/blog/moj-prad-dotacje-do-instalacji-fotowoltaicznych-zasady/

b) Ulga Termomodernizacyjna

dzięki której podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na termomodernizację domu, w tym montaż paneli fotowoltaicznych. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do całości inwestycji.

O programie przeczytasz pod adresem:
https://columbusenergy.pl/blog/ulga-termomodernizacyjna-kiedy-mozna-z-niej-skorzystac/

c) Program “Czyste Powietrze”

w ramach którego można otrzymać wsparcie gotówkowe na instalację fotowoltaiczną w formie pożyczki. Maksymalny koszt kwalifikowany dotacji wynosi do 30 000 zł.

O programie przeczytasz pod adresem:
https://columbusenergy.pl/blog/zmiany-w-programie-czyste-powietrze-rzad-usprawnia-proces-walki-ze-smogiem/

d) Premia termomodernizacyjna

przeznaczona zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych np. spółdzielni mieszkaniowych i samorządów terytorialnych. Wysokość premii z instalacją fotowoltaiczną nieprzekraczającą 50 kW wynosi 21% całości kosztów poniesionych na inwestycję.

e) Ulga inwestycyjna przeznaczona jest dla rolników.

Dofinansowanie do fotowoltaiki polega na odliczeniu ¼ kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego.

Artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *