heavy-duty-radiator-central-heating-woman-is-getting-her-hands-warm-on-home-central-heating-system-min

Po co stosuje się wymiennik płytowy i gdzie znajduje zastosowanie?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Co to jest wymiennik płytowy?

Płytowy wymiennik ciepła wspomaga pracę systemu grzewczego i klimatyzacji, co umożliwia redukcję kosztów ogrzewania i chłodzenia budynków. Działanie wymiennika sprawia, że wymiana ciepła między płynami lub gazami przebiega sprawniej. Skuteczne rozprowadzanie temperatury po budynku wpływa na wydajność i szybkość ogrzewania. Wymienniki płytowe stosuje się także w instalacjach chłodzenia i klimatyzacji. Sprawdź, do czego służą te urządzenia!

Wymiennik ciepła płytowy – działanie

Jak działa wymiennik płytowy? Urządzenie zbudowane jest ze struktur, czyli połączonych ze sobą cienkich płyt ułożonych jedna za drugą. W zależności od rodzaju wymienniki różnią się liczbą płyt i ich grubością. W konstrukcji instalacji są dwa obwody, które odpowiadają za wymianę ciepła. Są to: układ wysokociśnieniowy – np. kominek z płaszczem wodnym, miejska sieć grzewcza, kocioł i układ niskociśnieniowy – grzejniki, instalacja ogrzewania podłogowego.

Zasada działania wymiennika – gradient ciśnień

Energia przekierowywana jest z układu wysokociśnieniowego do niskociśnieniowego zgodnie z gradientem ciśnień. Dzięki temu nie jest potrzebne dodawanie dużej ilości energii do układu. W instalacjach ciepło odzyskane z powietrza o wyższej temperaturze używane jest do ogrzania powietrza o niższej temperaturze. Gazy nie mieszają się ze sobą, wykorzystana zostaje za to energia cieplna. Ciepłe i zużyte powietrze usuwane jest z wnętrza domu na zewnątrz, a jego energia wykorzystywana jest do ogrzania świeżego powietrza, które jest wtłaczane do pomieszczenia. W wymienniku ciepła płytowym można ogrzewać płyn lub gaz.

Co daje zainstalowanie wymiennika ciepła płytowego?

Wymiennik ciepła płytowy – lutowane i skręcane mogą być głównym elementem instalacji ogrzewania i rozprowadzać ciepło z kominka lub pieca do grzejników. Innym sposobem użycia jest ocieplanie powietrza zaciąganego do budynku. Użytkowanie wymiennika ciepła płytowego daje wymierne korzyści polegające na usprawnieniu działania instalacji w domu i w budynku przemysłowym. Korzystanie z urządzenia nie nastręcza trudności. Łatwo można je wyczyścić oraz przeprowadzić przegląd i konserwację. Metalowe części wymienników są odporne na wpływ wysokiej temperatury, wilgoci i ciśnienia. W związku z tym nie korodują, co przedłuża ich żywotność.

Gdzie stosuje się wymiennik ciepła płytowy?

Współcześnie wymienniki ciepła stosuje się w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Używa się ich do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Mogą być elementem takich instalacji jak:

  • rekuperator w systemach wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • system centralnego ogrzewania,
  • system klimatyzacji,
  • węzeł cieplny zasilany z sieci miejskiej.

Najpopularniejsze zastosowanie wymiennika ciepła płytowego to użycie go w urządzeniach chłodzących. Skuteczne schłodzenie powietrza pozwala ograniczyć koszty i odzyskane ciepło użyć np. do podgrzania wody użytkowej.

Wymienniki płytowe najczęściej są elementem systemów centralnego ogrzewania, klimatyzacji i rekuperacji. Wykorzystują powszechnie znane zjawisko gradientu stężeń, dzięki czemu łatwo i tanio ogrzewają lub chłodzą media w różnych instalacjach.

Zobacz inne artykuły

2 komentarze

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *