instalacja elektryczna

Poznaj praktyczne rozwiązania dotyczące domowej instalacji elektrycznej

Domowa instalacja elektryczna

W jaki sposób zaplanować gniazdka elektryczne w domu? Jaki czujnik dymu wybrać? O czym należy pamiętać, gdy chcemy w przyszłości zamontować panele fotowoltaiczne? Ilość problemów, jakie się przed nami piętrzą w momencie, w którym planujemy domową instalację elektryczną, jest spora. Jak je rozwiązać? Podpowiadamy w dzisiejszym tekście.

Ile gniazdek w pokoju?

W praktyce bardzo szybko wychodzi, że gniazdko elektrycznym w jednym bądź dwóch rogach pokoju to zdecydowanie za mało, jeśli chcemy podpiąć wszystkie niezbędne urządzenia. Oczywiście, można ten problem rozwiązać za pomocą przedłużaczy, jednak trzeba wiedzieć, że nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie. Nie można też schować przedłużacza pod wykładziną, ponieważ może to prowadzić do przegrzania, w efekcie nawet pożaru. Problemy te można ominąć, instalując gniazdka w każdym rogu pokoju. W ten sposób zyskamy swobodny dostęp do sieci elektrycznej, a z podłogi znikną niepotrzebne kable i przedłużacze.

Podwójne gniazdka

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie gniazdek. Przygotowując projekt, mało kto myśli o tym, ile urządzeń będzie podłączonych do konkretnego gniazdka. Efekt jest taki, że bardzo często instaluje się pojedyncze gniazda. W praktyce jednak okazuje się, że wystarczy podpiąć lampę podłogową i już nie mamy miejsca na podłączenie innych przedmiotów. Dlatego też w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, podwójne gniazda w jednym punkcie to konieczność. Nie jest to drogie rozwiązanie, a zdecydowanie poprawia ono komfort życia i jest praktyczne.

Czujnik dymu na baterię? Zdecydowanie nie!

Coraz częściej montujemy w swoich domach czujniki dymu. To dobrze, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że czujnik zasilany jest wyłącznie bateriami. Rozwiązanie te dalekie jest od ideału, ponieważ żywotność baterii jest mocno ograniczona, a może okazać się, że wyczerpie się ona w najmniej odpowiednim momencie, dajmy na to w nocy. Efekt? W środku nocy będziemy skazani na irytujący sygnał alarmu, który nie pozwoli nam zasnąć. Oczywiście, możemy wyciągnąć baterię i zapomnieć o sprawie. Musimy mieć jednak na uwadze to, że w taki sposób czujnik dymu przestaje spełniać swoje zadanie. Jeśli chcemy uniknąć takich przygód, powinniśmy postawić na czujniki zasilane prądem z domowej instalacji elektrycznej.

Jak przygotować się do montażu paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to doskonały sposób na obniżenie kosztów energii w domu. Aby zainstalować panele w domu, konieczne jest okablowanie do przetwornicy i komponentów (montowanych w większości przypadków na strychu) oraz okablowanie do nowego licznika, który powinien znajdować się w pobliżu istniejącej rozdzielnicy.

Szukajmy porad u profesjonalistów – instalacje elektryczne Śląsk

Aby uniknąć wszelkich kłopotów i mieć pewność, że domowa instalacja będzie profesjonalnie zrobiona, warto zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli interesuje nas firma elektryczna na Śląsku, polecamy Network Elements. Marka nie tylko jest znana z realizacji dla deweloperów, ale też wykonuje instalacje elektryczne dla prywatnych klientów. W ofercie mają też inne usługi, robią instalacje klimatyzacji, antenowe, czy LAN/WAN. Warto też do nich zgłosić się, jeśli interesuje nas fotowoltaika na Śląsku.

Inne artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *