architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu – kim jest i czym się zajmuje? Jak zostać architektem krajobrazu?

Zawód architekta krajobrazu

Coraz więcej osób decyduje się na wybór kierunku kształcenia, jakim jest architektura obrazu. Popyt na osoby z tym zawodem jest coraz większy – postępująca nieustannie urbanizacja wymaga odpowiedniego zaprojektowania, aby jak najlepiej służyła społeczeństwu.

Co więcej, architekt krajobrazu może specjalizować się przykładowo w projektowaniu ogrodów – na tę usługę decyduje się coraz więcej osób prywatnych. Architekt krajobrazu to zawód naprawdę ciekawy i godny uwagi: osoba ta ma bezpośredni wpływ na wygląd otoczenia i pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tego kierunku, odpowiadamy na wszystkie pytania!

Kim jest architekt krajobrazu?

Dużo osób myśli, że architekt krajobrazu to inna nazwa… ogrodnika. Nie ma nic bardziej mylnego! Na całym świecie urbanistyka rozwija się w niesamowitym tempie, a wraz z nią – świadomość pozytywnego wpływu zieleni w codziennym życiu. To właśnie dlatego dużo miast, przechodząc restrukturyzację, stawia na wiele zielonych, naturalnych rozwiązań. Za ich wybór, zaprojektowanie i odpowiednie dopasowanie do danej przestrzeni jest odpowiedzialny właśnie architekt krajobrazu. Jest on niezbędny przy projektowaniu przestrzeni miejskiej, zarówno w mniejszych miastach, jak i aglomeracjach, często jego osoba jest obecna w różnego rodzaju instytucjach i samorządach. Architekt krajobrazu skupia się na przestrzeni zielonej i wprowadzeniu w przestrzeń miejską elementów natury, które polepszają jakość naszego życia.

Czego uczy się student architektury krajobrazu?

Decydując się na wybór tego kierunku musimy być świadomi, że nie należy on do najprostszych i łączy w sobie wiele dziedzin. Przede wszystkim, potrzebny jest tutaj umysł ścisły, ale także zamiłowanie do sztuki, wysokie poczucie estetyki i umiejętności plastyczne. Student architektury krajobrazu, np. w WSEiZ w Warszawie uczy się takich zagadnień, jak:

– wykonywanie analiz i ocen uwarunkowań przestrzennych, przyrodniczych, społecznych i kulturowych projektowanych obszarów

– efektywna praca w zespole projektowym i współpraca z innymi specjalistami

– odwzorowanie i kreowanie przestrzeni za pomocą nowoczesnych technik wirtualnych

– zarządzanie jednostkami zajmującymi się projektowaniem, budową i pielęgnacją krajobrazu.

Jak zostać architektem krajobrazu?

Aby zostać architektem krajobrazu należy ukończyć studia inżynierskie I stopnia na kierunku Architektura krajobrazu, lub kierunkach pokrewnych: Architektura/Architektura i Urbanistyka lub Gospodarka Przestrzenna (studia inżynierskie), a następnie ukończyć studia II stopnia na kierunku Architektura Krajobrazu. Kierunek ten posiada w swojej ofercie Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-architektury/architektura-krajobrazu/architektura-krajobrazu-studia-ii-stopnia

Zalety bycia architektem krajobrazu

Architekt krajobrazu to nie tylko dobrze płatny zawód, ale także praktyczny wkład w wygląd naszego otoczenia – szczególnie żyjąc w mieście. Jeśli interesują Cię przedmioty ścisłe, ale także zagadnienia społeczne – to kierunek idealny dla Ciebie!

Zobacz ciekawe artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *