fototapety do kuchni - poradnik i inspiracje

Wszystko, co musisz wiedzieć o fototapetach!

Fototapety – poradnik

Czym są fototapety i gdzie się je stosuje? Fototapety wywodzą się ze zwykłych tapet, które służyły do dekoracji i aranżacji wnętrz. Wyobraź sobie, że istnieją już od czasów renesansowych, szczególnie popularne w Europie. Były one wykonane z papieru, jedwabiu lub innej tkaniny. Fototapeta jest po prostu kolejnym etapem rozwoju. Są one wykonane z innego materiału, w całkiem innej technice niż zwykła tapeta, no i oczywiście są przedstawieniowe tj. z reguły nie posiadają wzorów, a konkretne obrazy np. architektury, ludzi, miejsc.

Czy fototapety są popularne?

Wielu osobom tapety kojarzą się z epoką PRL-u i są odbierane negatywnie. Niepotrzebnie. Zwykła tapeta jak i fototapeta może wyglądać bardzo dobrze we wnętrzach, jednak to zależy od nas oraz od projektu. Przede wszystkim należy je odpowiednio położyć, warto wybrać te prezentującą wysoką jakość, jak również powinny wpisywać się w nasze wnętrze. To znaczy, że w pokoju w stylu na przykład skandynawskim na pewno nie zastosujemy fototapety z naszym pieskiem na zielonej trawce, bo nie będzie to odpowiednio współgrało, ale w szarościach lub czarno-białą? To już jak najbardziej!

Rodzaje fototapet

Fototapety dzielą się na różne rodzaje ze względu na materiał. I tak rozróżnić można:

Lateksowe

Winylowe

Flizelinowe (powleczony papier)

Papierowe

Połączenie powyższych materiałów

Czy ma to znaczenie dla nas jako zwykłego użytkownika? Zdecydowanie tak! Papierowe i flizelinowe są mniej wytrzymałe niż te z syntetycznych materiałów.

Także jeśli zadajecie sobie pytanie, czy wybrać fototapetę lateksową czy flizelinową i jaka będzie najlepsza, odpowiedź brzmi – bierzcie tę z syntetycznych materiałów. Najlepsza z fototapet, która ma największą wytrzymałość, jakość wydruku i łatwość położenia to połączenie materiału winylowego z podkładem fizelinowym. Trzeba pamiętać jednak, że są one droższe, ale idzie za tym wyższa jakość.

Zobacz koniecznie również

Fototapety w aranżacji wnętrz

Wykorzystywanie fototapet i tapet we wnętrzach, o czym wyżej wspominaliśmy, jest zależne od wielu czynników. Na pewno nie należy myśleć o nich jako czymś tandetnym lub bez smaku. To prawda, że nie będą pasować do każdego wnętrza, ale warto pamiętać, że nie ma uniwersalnego elementu, który będzie dobry w każdym projekcie. Z drugiej strony, w odpowiednim pomieszczeniu będą one odgrywały rolę przeciągacza uwagi. Każdy z chęcią będzie się przyglądał przyjemnemu krajobrazowi, portretowi (który może być nawet naszego autorstwa), czy innemu dekoracyjnemu motywowi tematycznemu. Nic nas nie ogranicza i możemy pokryć fototapetą całą ścianę – tu trzeba uważać, aby nie przytłoczyła wnętrza – ale możemy też zastosować kilka niewielkich elementów z wzorami dekoracyjnymi.

Fototapety mają jeszcze 2 bardzo ważne zalety: potrafią powiększyć optycznie pomieszczenie (we wzory geometryczne), a także ożywić każdą  przestrzeń.

Fototapety do salonu

Salon jest miejscem, gdzie spędzamy bardzo dużo czasu, więc decyzję trzeba podjąć świadomie, biorąc pod uwagę każdy aspekt. Ze względu na niewielkie ryzyko pobrudzenia i zatłuszczenia fototapet, mogą być one w tym miejscu np. papierowe, jeśli musimy zaoszczędzić. Ważne jest jednak, aby druk był wysokiej jakości. Jeśli chodzi o wzory, należy dopasować je do projektu oraz stylu w jakim jest salon. Wystrzegajmy się błędu przeładowania salonu wieloma elementami i kolorami, do którego dojdzie jeszcze pstrokata fototapeta. Jeśli salon jest prostokątny, nie powinna się ona znaleźć na dłuższej ścianie w całości.

Fototapety do kuchni

Aby móc zastosować fototapetę w kuchni, musimy ją odpowiednio dopasować. To miejsce, w którym się gotuje, jest dużo wilgoci, może zostać ona ubrudzona. Wybierzmy najlepszy materiał syntetyczny, co więcej możemy wybrać bardzo dużo wzorów, które będą świetnie wpasowywać się w nasz „kuchenny świat”. Jeśli kuchnia jest mała, możemy wybrać wzory geometryczne. Świetnie sprawdzą się również wzory z produktami spożywczymi, takimi jak przyprawy czy kawa lub herbata. Fototapety do kuchni wybrać jest najlepiej w trakcie projektowania i aranżacji. Ciekawe projekty znajdziecie np. na Uwalls.pl, bogata oferta ułatwi znalezienie tej odpowiedniej do Waszego wnętrza.

Sprawdź fototapety do kuchni od Uwalls.pl

fototapety do kuchni - poradnik i inspiracje

Inspiracje z uwalls.pl

 

fototapety do kuchni - poradnik i inspiracje

Inspiracje z uwalls.pl

Ile kosztuje fototapeta i jej położenie?

Ceny fototapet są zależne od ich wielkości i materiałów. Im lepszy materiał i im większa powierzchnia, tym drożej. Niewielkie rozmiary, na papierze można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Rozmiary sięgające kilku metrów kwadratowych (np.2×2) to już koszt kilkuset złotych.

Położenie fototapety jest oczywiście zależne od ekipy lub fachowca, który ją kładzie. Jednak zazwyczaj jest to koszt kilkudziesięciu złotych od metra kwadratowego – raczej nie więcej niż 40-50 złotych. Jeśli natomiast posiadamy rolkę materiału koszt jej naklejenia będzie się różnił, ale nie powinno być to więcej niż 100 złotych.

W zależności od stanu ściany, konieczne może okazać się jej wyrównanie, wypełnienie ubytków, gruntowanie, czyszczenie – wszystko to będzie generować dodatkowe koszty. Jednak za położenie fototapety na jednej ścianie nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200-300 zł (no chyba, że jest to ogromna lub trudna ściana), a za m2, nie więcej niż 50 zł (naprawdę max).

Standardowo z zakupem i położeniem, na części ściany lub bardzo krótkiej, możemy się zamknąć ze spokojem do 1000 złotych. Jeśli jednak wyklejamy dużą powierzchnię (np. powyżej 10-15 m2) koszt fototapety i robocizny może wynieść nawet 2000 złotych.

Jak nakleić i jak położyć fototapetę samodzielnie?

Jeśli mamy kilka wolnych godzin możemy położyć fototapetę samodzielnie. Jednak w tym przypadku będziemy musieli zapłacić dodatkowo za potrzebne materiały, takie jak klej, grunt, szpachelkę, czy pędzel. Jest to jednak niewielki wydatek w stosunku do kosztów za robociznę. Klejenie fototapet samemu to najtańsze rozwiązanie.

Jest również specjalny rodzaj fototapet samoprzylepnych. Są one jednymi z najdroższych, ale w tym wypadku musimy przygotować tylko podłoże, a samo klejenie jest bardzo proste. To dobre rozwiązanie pośrodku, jeśli nie chcemy zbytnio się ubrudzić, ale z drugiej strony szukać fachowca.

No dobrze, załóżmy, że zdecydowaliśmy się na zrobienie wszystkiego samemu. Jak zacząć, co zrobić i jak kleić? Najlepiej jest po prostu znaleźć na youtubie poradnik i jego się trzymać. Ten poniżej sprawdziliśmy i możemy postępować wg. jego instrukcji.

 

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.