jak działają panele fotowoltaiczne

Jak działa energia fotowoltaiczna?

Podstawy fotowoltaiki – musisz to wiedzieć!

[ratings]

Fotowoltaika powstała głównie do wykorzystaniach na stacjach kosmicznych i dla satelitów. Obecnie zyskuje ona na popularności i staje się coraz bardziej opłacalną opcją do zasilania nawet domów jednorodzinnych. Każdego dnia słońce uwalnia ogromną ilość energii, którą… trzeba wykorzystać, a ponieważ słońce jest odnawialnym i niewyczerpanym (no jest to kwestia milionów lat) źródłem wytwarzania energii, nieużywanie jej wydaje się niemal sprzeczne z logiką.

Technologia wytwarzania energii elektrycznej ze słońca nie jest wcale prosta i wciąż ma pewne ograniczenia, z których najważniejszą jest cena. W tekście przybliżymy Wam tematykę pozyskiwania energii ze słońca!

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Proces przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną rozpoczyna się w tak zwanym ogniwie fotowoltaicznym. Ogniwa te są wytwarzane z dwóch chemicznie zmienionych warstw krzemu. Gdy fotony ze słońca docierają do powierzchni ogniw, elektrony te zyskują zdolność do poruszania się, generując przepływ, który wytwarza prąd elektryczny. Każde ogniwo generuje niewielką ilość energii. Panel zwykle składa się z 36 do 72 ogniw fotowoltaicznych. Łącząc kilka paneli razem, powstaje cały system fotowoltaiczny. Osiem do dziesięciu paneli wystarcza do zasilania małego domu. Jednak na wytwarzanie prądu wpływają jeszcze inne czynniki, takie jak wydajność paneli, ilość słońca padającego na panele oraz zapotrzebowanie na energię.

Co ważne, fotowoltaiczne panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego, co oznacza, że ​​musi ona przejść przez falownik, aby przekształcić go w prąd przemienny, który jest zwykle stosowany w domach i gniazdkach.

Systemy fotowoltaiczne i sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Systemy fotowoltaiczne mogą ułatwić wytwarzanie energii w odludnych miejscach, gdzie nie dociera cała infrastruktura i sieć elektryczna. W takich przypadkach można wykorzystać akumulatory do magazynowania energii, gdy zużywa się mniej energii niż pozyskuje. Najczęściej jednak wykorzystuje się fotowoltaikę w systemach podłączonych do sieci energetycznej. W takich przypadkach nadwyżka energii trafia do sieci elektrycznej. Obecnie, ze względu na specyficzne prawo wprowadzone w 2016, zwykły domowy producent energii praktycznie nie może jej sprzedawać do sieci. 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Badania w zakresie fotowoltaiki cały czas trwają i pojawiają się nowe rodzaje fotowoltaicznych paneli słonecznych. Dzisiaj istnieją dwa główne typy paneli, które można łatwo zidentyfikować wizualnie. Dzielą się na:

Monokrystaliczne ogniwa krzemowe (mono-Si)

 

Wydajność panelu słonecznego to procent energii słonecznej, którą panel zamienia na energię elektryczną na metr kwadratowy. Monokrystaliczne panele słoneczne są bardziej wydajne, osiągając od 15 do 20% i są wykonane z jednego kryształu krzemu. Ponieważ jest proces ich stworzenia jest bardziej złożony, są one droższe.

Polikrystaliczne ogniwa krzemowe (multi-Si).

W przypadku paneli polikrystalicznych zamiast jednego kawałka krzemu jest on podzielony na kilka kawałków. Produkcja z tych paneli tworzy mniej odpadów i jest tańsza. Ponieważ jest tańsza, pomimo niższej wydajności, jest najbardziej rozpowszechniona.

 

Ze względu na ocieplenie klimatu i zrównoważony rozwój wiele krajów tworzy programy zachęcające do instalowania fotowoltaiki. Przemysł szybko ewoluuje. Panele będą coraz bardziej wydajne, mniejsze, tańsze i bardziej skuteczne. Już obecnie można znaleźć, coś takiego jak dachówki fotowoltaiczne pokrywające całe dachy i zastępujące zwykłe dachówki.

Zobacz inne artykuły związane z ekologicznym budownictwem i architekturą

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *