fotowoltaika w domu

Zielona energia w naszych domach, czyli dlaczego interesujemy się fotowoltaiką?

Fotowoltaika w domu

Świat wokół się zmienia, a my do tych zmian musimy wciąż się adaptować. Dlatego na dachach domów i na budynkach firm coraz częściej zauważymy panele fotowoltaiczne, które przekształcają energię słoneczną w elektryczną.

Takie rozwiązanie niesie szereg korzyści zarówno dla samych właścicieli takich instalacji, jak i globalnie dla klimatu Ziemi i kondycji środowiska naturalnego. Zielona energia staje się trendem, a takie organizacje jak Unia Europejska dokładają starań, by trend ten przybierał na sile, a możliwość zakupu własnej instalacji była perspektywą, z której mogą skorzystać wszyscy.

Dotacje dla zielonych

To właśnie dzięki programom stworzonym przez Unię Europejską, a także ulgom podatkowym, możliwe staje się pokrycie kosztów instalacji fotowoltaicznej przez wielu obywateli krajów unijnych. Z takich ulg korzystają również Polacy, którzy coraz częściej zainteresowani są możliwością produkcji własnego prądu. Szacuje się również, że koszta, które pokrywa prywatny konsument, a które dla przeciętnego gospodarstwa domowego wahają się w granicach 17 tys. złotych, mogą zostać w pełni spłacone w 7 lat.

 

Po tym czasie cieszymy się znacznie niższymi rachunkami za energię elektryczną, generują oszczędności w domowym budżecie. Dla zainteresowanych dodatkowym plusem jest również fakt, że panele fotowoltaiczne produkowane są z myślą o sprawnym działaniu przez dekady. Z dużym prawdopodobieństwem będą one wytarzały tanią i zieloną energię dla naszego domu do końca naszego życia – gwarancje dobrych producentów na panele to zazwyczaj od 25 do 30 lat, jednak ich żywotność rozciąga się na 50 do 60 lat działania. Wszystko to bardzo zachęca do zainteresowania się zieloną energią na poważnie.

Przyszłość energetyczna

Nic dziwnego, że UE jest tak zainteresowana wprowadzaniem zmian w sektorze energetycznym – zasoby nieodnawialnych źródeł energii z roku na rok kurczą się w zastraszającym tempie, sensownym jest więc szukanie dobrych alternatyw, które zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne.

Z kolei drugim faktorem, który ma duże znaczenie jest fakt zmieniającego się klimatu i zmian, jakie to dla nas niesie. Większość naukowców zgodnie mówi o tym, że zmiany klimatyczne mogą mieć katastrofalne skutki dla wszystkich dziedzin naszego życia, tak więc podejmowanie szybkich i skutecznych działań w celu ochrony środowiska (zaprzestania odwiertów, degradacji środowiska prze wydobywanie węgla czy gazu, a także zmuszenie koncernów do wzięcia odpowiedzialności za emitowany CO2) leży w interesie nas wszystkich. Dlatego fotowoltaika to tak dobry pomysł – pozwala obciążyć nas produkcją własnego prądu i to w sposób korzystny dla środowiska naturalnego.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *