cegły klinkierowe

Poznaj właściwości i zastosowanie cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe

Cegły klinkierowe wykorzystywane są w budownictwie od setek lat. Mimo upływu czasu nie słabnie zainteresowanie nimi. Co więcej, zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy bardzo cenią sobie ten materiał budowlany. Dzieje się tak z wielu powodów.

Jednym z najważniejszych jest wysoka wytrzymałość cegieł klinkierowych na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Klinkier może być też stosowany jako materiał budowlany, ale i wykończeniowy czy dekoracyjny. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać cegły klinkierowe przy budowie domu.

Cegły klinkierowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Klinkier jest materiałem tak chętnie wybieranym ze względu na swoje właściwości, które uzyskuje się w wyniku procesu produkcji. Cegły klinkierowe tworzone są ze specjalnie selekcjonowanych gatunków gliny, a następnie formowane i wypalane w temperaturze powyżej 1000°C, w wyniku czego powstaje produkt wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Cegły klinkierowe wyróżniają się też niską nasiąkliwością, co z jednej strony oznacza, że nie będą chłonąć wilgoci (zmniejszone ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów), zaś z drugiej, że klinkier jest odporny na pękanie pod wpływem niskich temperatur. Uznawany jest za materiał mrozoodporny. Jest też odporny na działanie wysokich temperatur. Za jedną z jego zalet uważa się również to, że nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego i z czasem nie traci swoich właściwości.

Jakie jest najczęstsze zastosowanie cegieł klinkierowych?

Cegły klinkierowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim są wykorzystywane jako element wykończeniowy elewacji budynków. W przypadku wykorzystania ich w ten sposób, stanowią one ostatnią warstwę osłonową ściany trójwarstwowej. Z cegieł produkowane są także płytki elewacyjne (mają one znacznie mniejszą grubość), które można wykorzystać jako element wykończenia ściany dwuwarstwowej.

Ze względu na to, że klinkier jest odporny na działanie wysokich temperatur, cegły z niego wykonane są często wykorzystywane również do budowy przewodów kominowych. Można z nich także budować wolnostojące grille ogrodowe.

Chcąc uzyskać spójny wygląd wszystkich elementów znajdujących się na posesji, inwestorzy często wykorzystują cegły klinkierowe również do wznoszenia elementów ogrodzenia, a także budowy altan.

Cegły klinkierowe we wnętrzu – kiedy warto je wykorzystać?

Cegły klinkierowe coraz częściej znajdują zastosowanie w różnego rodzaju wnętrzach. Przede wszystkim stosowane są do wykonywania okładzin kominków lub ich imitacji. Wówczas wnętrze nabiera klasycznego charakteru. Cegła klinkierowa, a także płytki, które są z niej produkowane, mogą być wykorzystane jako element wykończenia ścian. Zazwyczaj w taki sposób dekorowany jest jedynie fragment ściany, który ma przyciągać uwagę osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Inne artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *