płyta mdf

Jak naprawić spuchniętą płytę wiórową MDF?

5/5 - (3 ocen)

Płyta wiórowa MDF jest obecnie bardzo często stosowanym materiałem, który niestety z czasem, zwłaszcza pod wpływem wilgoci ulega zniszczeniu. Najczęstszym problemem jej spuchnięcie co sprawia, że meble tracą swoją estetykę. Istnieje kilka skutecznych sposobów na jej naprawę, które możemy wykonać na własną rękę.

Czym jest płyta MDF?

Płyta MDF (Medium Density Fibreboard) jest to płyta drewnopochodna, którą uzyskuje się podczas mieszania związków organicznych jak substancje spajające i utwardzające z mielonym drewnem. Płyty wiórowe są lżejsze niż drewno, dzięki czemu łatwiej je transportować, ustawiać, przenosić i rearanżować. Ich cena również jest bardzo atrakcyjna, dzięki czemu zarówno meble z niej wykonane, jak i wykorzystanie ich podczas remontów są dla nas bardziej opłacalne. Odwiedzając stronę https://studiodomu.pl, dowiemy się o ich zaletach i wadach o wiele więcej. Niestety, mimo że do wyboru mamy te o wzmożonej wodoodporności, to z biegiem czasu potrafią ulec zniszczeniu. Najczęstszym z nich jest spuchnięcie. Nie oznacza to, że nie ma już dla nich ratunku.

Jak skutecznie naprawić spuchniętą płytę wiórową MDF?

Dzięki popularnym trikom możemy przeprowadzić naprawę spuchniętej płyty MDF na własną rękę w domowym zaciszu, bez konieczności wymiany mebli.

Metoda 1 – usuniecie nadmiaru wilgoci

Oczywiste jest, że najczęstszym powodem, dla którego płyta wiórowa MDF ulega spuchnięciu, jest poddanie jej wysokiej wilgotności. Z racji, że materiał jest drewnopodobny, woda wsiąka w niego jak w gąbkę, powodując uszkodzenia, które nie wyglądają estetycznie. Aby pozbyć się z nich nadmiaru wilgoci, należy ustawić mebel w suchym i przewiewnym miejscu, w którym wysuszymy spuchniętą część suszarką do włosów lub gorącym żelazkiem.

Metoda 2 – masa do naprawy mebli

Jednym ze sposobów na naprawę spuchniętego mebla z pyty wiórowej MDF jest użycie specjalnej masy kupionej w sklepie budowlanym przeznaczonej do naprawy mebli. Jej zaletą jest możliwość dobrania odpowiedniego koloru i odcienia, tak by całość się nie odróżniała. Gdy mebel wyschnie, masę nakładamy w miejscu uszkodzenia i wygładzamy ją szpachelką. Gdy wyschnie i stanie się twarda, mebel znów nabierze estetycznego wyglądu.

Metoda 3 – nakłucie

Przede wszystkim przed zabiegiem nakłucia należy dokładnie osuszyć wilgotny meble. Gy będzie on już suchy, możemy za pomocą wiertła nawiercić spuchniętą część. Kolejnym krokiem doprowadzenia płyty do poprzedniego wyglądu jest „napuszczenie” do otworu kleju do drewna i odczekanie aż wyschnie. Jeśli płyta wiórowa MDF jest uszkodzona, to należy przymocować do niej deskę, która wzmocni całość i zakryje powstałe uszkodzenie.

Metoda 4 – polerowanie

Zastosowanie metody czyszczenia i polerowania sprawdzi się jedynie w sytuacji, w której płyta wiórowa nie jest znacznie uszkodzona. Spuchnięte miejsce dokładnie czyścimy za pomocą octu i wody oraz miękkiej gąbki. Gdy miejsce będzie całkowicie suche, możemy przystąpić do nałożenia na nie środka do polerowania drewna i wygładzenie go.

Metoda 5 – wymiana płyty wiórowej MDF

Niestety długotrwały kontakt płyty z wodą może doprowadzić do bardzo dużych uszkodzeń, których nie da się już naprawić wyżej wymienionymi sposobami. W takiej sytuacji, jeśli zależy nam na uratowaniu mebla, konieczna będzie wymiana całej płyty na nową. W tym celu należy ją ostrożnie usunąć, przymocować drugą i pomalować na odpowiedni kolor, by całość była jednolita.

Metoda 6 – specjalista

Nie zawsze udaje nam się przeprowadzić naprawę spuchniętej płyty MDF na własną rękę, a wymiana jednej z części może naruszyć całość konstrukcji. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu mebla i jego wymiana nie wchodzi w grę, to nie pozostaje nam nic innego jak oddanie go do specjalisty. Na pewno naprawi on element skutecznie i estetycznie, jednak wiązać będzie się to z dodatkowymi kosztami.

Artykuł powstał ze współpracy z https://studiodomu.pl/budowa/

Zobacz inne artykuły

None found

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *