meble industrialne

Meble industrialne – czym się charakteryzują i co sprawia, że są tak popularne?

Meble industrialne

Styl industrialny został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, w dobie kryzysu ekonomicznego. Rosnąca bieda wśród mieszkańców, ale również wiele opuszczonych fabryk, zakładów pracy czy warsztaty – zostały „objęte” przez artystów, ale również zwykłych ludzi, których nie stać było na zamieszkanie gdziekolwiek indziej. W dość krótkim czasie, meble industrialne zyskały również szeroką popularność w całej Europie. Czym wyróżniają się takie elementy wyposażenia i co zapewniło im popularność?

Jak to się zaczęło?

Aby dobrze zrozumieć ideę stylu industrialnego, warto dobrze zrozumieć jego genezę. Powyższy wstęp to swego rodzaju wisienka na torcie i bardzo skrótowe potraktowanie kwestii.

Pierwsze wnętrza w stylu industrialnym powstały w latach 50-tych, kiedy kryzys gospodarczy będący wynikiem m.in. II Wojny Światowej spowodował, że wiele zakładów pracy zostało zamkniętych. Ich właściciele, chcąc ograniczyć straty i choćby częściowo opłacić pracowników – rozpoczęli powszechny proces wynajmowania wnętrz fabrycznych na cele mieszkalne. W chwili obecnej ciężko sobie wyobrazić takie działania choćby w związku z regulacjami prawnymi, jednak wówczas było to jak najbardziej możliwe.

Budynki, które zaczęto wynajmować, tworzono głównie po to, by umożliwić w nich sprawne przebieganie procesów produkcyjnych. Co za tym idzie – wnętrza te były surowe, wysokie i pozbawione elementów ozdobnych budynki o ogromnych, zapewniających dopływ światła słonecznego oknach. Ta ostatnia cecha była szczególnie istotna z uwagi na fakt, że twórcy tego typu budynków nie zdecydowali się na montaż instalacji elektrycznych (był to jeden z wymogów firm ubezpieczeniowych jako forma ochrony przeciwpożarowej).

Takimi powierzchniami zainteresowali się artyści, którzy często wykorzystywali stare fabryki jako swoje pracownie, ale nierzadko – również przestrzeń życiową. Największy boom na „mieszkania” w stylu industrialnym można zauważyć na przełomie lat 60-tych oraz 70-tych ubiegłego wieku.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Wiemy już, dlaczego w ogóle rozpoczęła się moda na wnętrza oraz meble w stylu industrialnym. Powyższy opis pozwala również wyobrazić sobie część założeń, jakimi kierują się projektanci podczas tworzenia wnętrz w tym stylu, jednak przybliżymy również dokładniejsze zasady.

Jak nietrudno się domyślić, stylem industrialnym kieruje nade wszystko surowość oraz minimalizm, które obecne były w XIX-wiecznych fabrykach. Duży nacisk kładzie się na swego rodzaju surowość ścian oraz podłóg (doskonałym wyborem w tym zakresie jest beton architektoniczny lub proste deski drewniane), które oddają wygląd dawnych fabryk. Jednym z miejsc, które są inspiracją dla obecnych architektów, jest pracownia Tony’ego Warhola, który stworzył swoje studio właśnie w stylu industrialnym.

Tym, co wyróżnia wnętrza industrialne, jest minimalizm. Projektanci unikają nadmiernego zapełniania powierzchni i dodawania wielu ozdób – co jest kwintesencją tego stylu. Jeśli nie lubisz betonu czy drewna, dobrym wyborem mogą okazać się również dodatki z cegły czy kamienia. Pamiętaj też, że wnętrza urządzone w stylu industrialnym mają tylko sprawiać wrażenie chłodnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pod odpowiednio dopasowaną podłogą kamienną umieścić ogrzewanie podłogowe, zapewniające komfort domownikom.

Meble industrialne – czym się charakteryzują?

Dokładnie tym samym, co cały styl industrialny: prostotą oraz minimalizmem. Na próżno szukać na meblach ornamentów czy zdobień lub bardzo nietypowych barw. Twórcy elementów wyposażenia mieszkań w stylu industrialnym stawiają na proste bryły i naturalne kolory. Powszechnie wykorzystywanymi materiałami są drewno, metal oraz stal czy beton. Gdy na meblach pojawiają się zdobienia lub fantazyjne barwy – wkraczamy raczej w styl art deco.

Jak wspomniano wyżej, wnętrza o charakterze industrialnym nie muszą wcale być chłodne. Wystarczy tylko zakupić meble industrialne do salonu wykonane z drewna: ono doskonale ociepla każdą ścianę i podłogę. Dodatkowo, można pokusić się o fantazyjne zarzucenie koca na kanapę – i „ciepły” styl industrialny gotowy!

Z uwagi na fakt, że wnętrza w tym stylu zazwyczaj charakteryzuje ogrom przestrzeni, a także swego rodzaju lekkość – nie bez znaczenia pozostaje również bryła, jaką przyjmują meble. Wśród mebli w stylu industrialnym na próżno szukać nie tylko zdobień, ale również bardzo ciężkich mebli. Formy, jakie nadają im producenci, zazwyczaj cechuje wyżej wskazana lekkość oraz swoista delikatność.

Dlaczego meble industrialne cieszą się dużą popularnością?

Sam styl industrialny cieszy się uznaniem na całym świecie od ponad 50 lat, podobnie jak meble w nim wykonane. Taki stan rzeczy można wytłumaczyć bardzo jasno, ale jednocześnie, na dwa sposoby. Aby objaśnić, dlaczego meble w stylu industrialnym cieszą się dużą popularnością, należy wskazać dwie ich cechy:

1. przynależność do stylu industrialnego – ten punkt brzmi nieco enigmatycznie, dlatego spieszymy by go objaśnić. Mianowicie chodzi o to, że po prostu istnieje spora grupa osób, które cenią sobie styl industrialny, a co za tym idzie – również meble w nim wykonane. To sprawia, że szeroka rzesza osób decyduje się na zakup elementów wyposażenia drewnianych czy też z elementami stali bądź betonu architektonicznego;

2. wysoka uniwersalność – meble industrialne należą do jednych z nielicznych, które można wyobrazić sobie właściwie w każdym wnętrzu. Są na tyle proste i uniwersalne, że odnajdą się nie tylko w loftach, ale także klasycznie urządzonych domach i mieszkaniach czy wnętrzach typu art deco bądź romantycznych. To świetny wybór dla osób, które często wprowadzają drobne zmiany we wnętrzach i potrzebują mebli, które sprawdzą się wszędzie.

Jak widać, popularność mebli w stylu industrialnym można przypisać do co najmniej dwóch powodów. Poza nimi, nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że są one po prostu bardzo solidne, wytrzymałe oraz estetyczne. Proste były i brak nietypowych zdobień, a także zastosowane materiały sprawiają, że meble industrialne są chętnie kupowane przez wiele osób.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem JuMeble, oferującym szeroki asortyment mebli w stylu industrialnym.

Artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *