żuraw samochodowy

Czy warto kupić, czy wynająć żurawie samochodowe?

Żurawie samochodowe na budowę

Żuraw samochodowy to urządzenie, które umożliwia przewiezienie aut osobowych. Przedsiębiorcy zastanawiają się czasami, czy bardziej opłaca się kupić taki sprzęt, czy też wynająć. Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest prosta.

Zakup żurawia samochodowego – sporo zalet, ale także i wady

Żurawie samochodowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, przede wszystkim w motoryzacji oraz transporcie. W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność związaną z motoryzacją, przewozem samochodów osobowych i szeroko pojętym transportem aut oraz części do nich, konieczny jest zakup żurawia samochodowego na własność. Każdy właściciel firmy, który chce zainwestować we własny pojazd, musi zdawać sobie sprawę, że ma to sens tylko w sytuacji, gdy urządzenie będzie wykorzystywane praktycznie codziennie. Żurawie samochodowe dostępne są między innymi na stronie marki Uplifter. Zakup takiego urządzenia to oczywiście spory wydatek, jednak sporą zaletą jest możliwość odliczenie go od podatku, a więc zapisanie na poczet kosztów działalności. Właśnie dlatego najlepiej zdecydować się na zakup żurawia samochodowego w takim miesiącu, w którym widoczne są duże przychody z działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że poza samymi kosztami zakupu żurawia samochodowego konieczne jest nieustanne serwisowanie, naprawy i konserwacje, które także wiążą się z obciążeniami finansowymi dla przedsiębiorstwa.

Wynajem żurawia samochodowego – ekonomiczne rozwiązanie

Inną opcją dla przedsiębiorców jest wynajem żurawia samochodowego. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze i bardziej ekonomiczne. Firma, która pożycza urządzenie na określony czas, odpowiada za amortyzację, serwisowanie, naprawy i inne ważne aspekty z tym związane. Wynajem jest najbardziej opłacalny w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo korzysta z żurawia samochodowego raz na jakiś czas lub też sezonowo, na przykład przez kilka tygodni lub miesięcy w roku. W takiej sytuacji zakup nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się z naprawdę sporymi kosztami. Warto także wiedzieć o tym, że żurawie samochodowe nie są uniwersalne i w zależności od sytuacji może pojawić się konieczność wykorzystania innego modelu. W takim przypadku można wynająć dwa urządzenia lub też dostosowywać rodzaj żurawia do swoich potrzeb w danym momencie. Niektóre firmy oferują także wynajem urządzenia od razu z operatorem, kierowcą. W ten sposób nie ma konieczności zatrudniania kolejnego pracownika do firmy, a warto wiedzieć, że od operatora wymagane są specjalne kwalifikacje. Dodatkowo przedsiębiorca nie musi się martwić o koszty utrzymania maszyny, jakiekolwiek naprawy, a także modernizację. Można więc uznać, że wynajem jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, jednak tylko w sytuacji, gdy żuraw samochodowy nie jest urządzeniem potrzebnym na co dzień, do zadań wykonywanych nieustannie.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.