głowica termostatyczna

Jak wybrać odpowiednią głowicę termostatyczną?

Głowice termostatyczne

Wybór odpowiedniej głowicy termostatycznej nie zawsze jest łatwym zadaniem. Na rynku znaleźć można dziś ogromną różnorodność rozwiązań, które różnią się między sobą zarówno zastosowaną technologią, jak i sposobem działania. W pewnych granicach dostępne urządzenia mają też bardzo różne możliwości. Należy pamiętać również po tym, że dostępne głowice różnią się pomiędzy sobą również w pewnej mierze cenami. Aby wybrać najlepszą warto przed zakupem rozeznać się nieco na rynku.

Różnice pomiędzy głowicami termostatycznymi

 

Zasadniczą różnicą pomiędzy urządzeniami jest mechanizm ich działania. Przede wszystkim wyróżnia się głowice mechaniczne i sterowane elektronicznie. Głowice tego pierwszego rodzaju znane są doskonale, ponieważ służą w naszych mieszkaniach już od wielu lat i pozwalają na dość dużą regulację temperatury kaloryferów. Działają całkowicie mechanicznie, za sprawą tulei wypełnionej cieczą o bardzo dużej rozszerzalności termicznej, która jest ich zasadniczym elementem. Urządzenia takie nie potrzebują dodatkowego zasilania. Innym rodzajem głowic są głowice elektroniczne. Tutaj temperaturą steruje elektroniczny procesor, który pozwala nie tylko na jej ustawienie, ale również najczęściej programowanie w czasie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, aczkolwiek droższe i potencjalnie bardziej awaryjne. Kupując głowicę warto również zwrócić uwagę na jej jakość, a przede wszystkim materiały, z których została wykonana. Głowice renomowanych firm, które najczęściej wykonywane są z materiałów wyższej jakości mają najczęściej szansę posłużyć dłużej, aczkolwiek cena jest w tym przypadku znacznie wyższa. Na rynku znaleźć można również szeroki wybór głowic najtańszych, aczkolwiek warto zadać sobie pytanie o ty, czy niższa cena zrekompensuje ewentualną konieczność wcześniejszej wymiany urządzenia gorszej jakości.

 

Dlaczego w ogóle potrzebna jest głowica termostatyczna?

 

Głowice konieczne są przede wszystkim ze względu na możliwość regulacji temperatury, a tym samym oszczędności energii. Warto pamiętać, że w budownictwie zbiorowym stosowanie takich rozwiązań wymuszone jest również przez regulacje prawne.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *