meble do salonu

Aranżujemy salon. Na co zwracać uwagę wybierając meble?

Meble do salonu i ich aranżacja

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego do jego aranżacji warto stosować materiały, które dadzą bardzo dobry efekt dekoracyjny. Niezwykle ważne jest również oświetlenie, a także meble. Te ostatnie w dużej mierze decydują o funkcjonalności salonu.

Dla wielu osób salon to zdecydowanie wizytówka domu lub mieszkania – miejsce, które urządzamy z rozmachem wykorzystując najlepsze dostępne materiały wykończeniowe. W aranżacji salonu wszystkie elementy jego wyposażenia odgrywają bardzo dużą rolę, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do siebie. Warto na to zwrócić dużą uwagę, gdyż w tym właśnie pomieszczeniu mamy do czynienia ze sprzętami, których przeważnie nie ma w innych wnętrzach. Można tu wymienić na przykład kominek, duży regał, rozkładany stół, narożnik lub kanapę, a także sprzęt RTV. Nie da się ukryć, że w znaczący sposób o wyglądzie i funkcjonalności salonu decydują meble. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupów, aby spełniały oczekiwania?

Niezależnie od rodzaju mebli, zawsze zwracaj uwagę na jakość


Meble, z którymi mamy do czynienia w salonie powinny być po prostu dobrej jakości. Dzięki temu nie tylko dłużej zachowają swój oryginalny i estetyczny wygląd, ale przede wszystkim pozwolą na komfortowe użytkowanie przez wiele lat – bez konieczności naprawy lub co gorsze – kupno nowych mebli. Dlatego zakupów nie dokonujmy bez przemyślenia. Dokładnie sprawdzajmy, z czego wykonane są meble, jakie materiały zostały wykorzystane do ich wykończenia, jaka jest możliwość pielęgnacji. Meble powinny być oczywiście stabilne, bezpieczne, odporne na uszkodzenia.

Design

Wygląd mebli jest niezwykle ważny. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał oraz potencjał salonu warto pomyśleć o tym, aby meble do siebie pasowały. Rozwiązaniem, które jest powszechnie stosowane i po prostu się  sprawdza jest zakup mebli do salonu u jednego producenta. Wybierając jedną kolekcję mamy pewność, że salon będzie zaaranżowany w sposób odpowiedni. Inne meble będą pasować do klasycznego salonu z kominkiem, inne do nowoczesnego, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością bieli.

Dobór kolorystyki jest również ważny. Warto pamiętać, że ciemne meble (choć są zdecydowanie piękne) wymagają również częstszej pielęgnacji, gdyż bardzo mocno widać na nich kurz oraz inne zabrudzenia. Jest to szczególnie uciążliwe w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Łatwiej utrzymać w porządku meble, które są w jasnej kolorystyce.

Czy cena jest ważna?


Meble do salonu niejednokrotnie mogą nas sporo kosztować, ale zdecydowanie trzeba sobie uzmysłowić, że dzięki lepszemu wyposażeniu będziemy mieli większy komfort użytkowania, a wnętrze będzie bardziej przytulne i estetyczne. Trudno wyobrazić sobie stół oraz krzesła, na których boimy się usiąść, zapadającą się kanapę czy meblościankę, której zawiasy powodują opuszczanie się drzwi.

Choć cena oczywiście jest ważna i nigdy nie powinniśmy jej bagatelizować to wybór mebli, które są najtańsze automatycznie przełoży się na niższy komfort. Pamiętajmy też, że niższa cena mebli jest czymś podyktowana, najczęściej mamy do czynienia z wykorzystaniem gorszej jakości materiałów, zawiasów, akcesoriów meblowych.

Odpowiednia ilość mebli w salonie


Salon ma sprawiać wrażenie otwartego, dlatego nie decydujmy się na umieszczenie w nim mebli, które nie są potrzebne i co najważniejsze nie są funkcjonalne. Zagracenie salonu w stu procentach zadziała negatywnie na jego wygląd, utrudni przemieszczenie się po nim, ale również sprawi, że będziemy mieli dużo problemów ze sprzątaniem i utrzymaniem porządku w salonie.

Zobacz również artykuły

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.