blacha na dach

Co powinniśmy wiedzieć o blachach na dach?

Blachy na dach

Dach to nieodłączny element każdego domu. Wybierając projekt z gotowych lub tworząc swój indywidualny każdy z nas otrzymuje pytanie, czy ma być on płaski, dwuspadowy czy czterospadowy, a także jakie pokrycie dachowe preferujemy.

Często ludzie ze względów finansowych decydują się na pokrycia blaszane. Czy faktycznie dachy z tego materiału są gorsze ze względu na swoją cenę? Absolutnie nie. Pokrycia z blachy urzędują nawet na drogich, eleganckich domach, a to ze względu na wiele cech, które posiadają. Oczywiście dach z blachy jest pojęciem ogólnym, ponieważ materiały te dzielą się na wiele grup.

Blachodachówki

Blachodachówka to najpopularniejszy rodzaj pokryć dachowych. Widnieje on na większości szczytów, a to wszystko dzięki połączeniu cech blachy z wyglądem zwykłej dachówki betonowej czy ceramicznej. Standardowe dachówki charakteryzują się długą żywotnością i to właśnie dlatego są często wybierane przez inwestorów. W przypadku dachówek z blachy ta żywotność jest nieco krótsza, jednak mówienie, że materiał ten wytrzyma jedynie kilka lat jest zdecydowaną przesadą. Ze względu na takie zabiegi jak cynkowanie czy wprowadzanie dodatków chemicznych w procesie produkcji takiej blachy, jej żywotność producenci szacują na około pięćdziesiąt lat.

Różnica w cenie pomiędzy jednym, a drugim materiałem jest jednak kolosalna. Odnośnie wyglądu, ciężko z drogi dostrzec różnicę pomiędzy tym, czy jest to blachodachówka czy dachówka. Do wyboru jest jednak wiele wariantów wizualnych, a już na pewno kolorów.

blacha na dach

Blacha trapezowa

Kto z nas nie kojarzy blachy trapezowej. Z pewnością osób takich jest bardzo mało, a to dlatego, że występuje ona nie tylko na dachach, ale w wielu innych miejscach. Jej właściwości są bardzo podobne do tych, które posiada blachodachówka, jednak w kwestii doboru grubości blachy i jej profilu, wybór jest zdecydowanie większy. Zwracajmy uwagę na to, aby podczas zakupu tego materiału w sieci, na aukcji było wyraźnie napisane, że przedmiotem jest blacha trapezowa ocynk. Materiały sprzedawane bez cynkowania są z reguły tańsze, ale całkowicie nieodporne na korozję.

Odnośnie profili, na dachy stosuje się głównie blachy trapezowe T14 lub T18. Mniejsze przeznaczone są na małe powierzchnie takie jak garaże, natomiast wielkogabarytowe np. T55 mają na celu robić za elewację w halach przemysłowych.

Blacha płaska

Ten rodzaj pokrycia dachowego był na rynku już od bardzo dawna. Przeznaczony był z reguły do tworzenia obudowy dachu z blachy. Natomiast gdy producenci zaczęli szukać innowacyjnych rozwiązań, wpadli na pomysł skonstruowania dachów całkowicie o charakterze blachy płaskiej. Efekty są fenomenalne, a pokrycie to stało się jednym z najczęściej stosowanych w nowoczesnych budynkach.

Ponadto, dla nadania budynkowi bardziej modernistycznych wzorów, część elewacji również obija się blachą płaską. Posiadamy kilka wariantów jej grubości, które dobieramy w zależności od rozpiętości dachu i jego powierzchni. Sporą zaletą blachy zarówno tej, jak i dwóch pozostałych jest możliwość łatwego docinania i sprawnego montażu.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *