łupek na elewacji

Łupek – czy warto zastosować do budowy domu?

Łupek – pokrycie elewacji

 

Wszyscy chcielibyśmy mieszkać w pięknie wykończonym domu, z nowoczesnym pokryciem dachowym i elewacją. Co jednak możemy zrobić, aby nasza elewacja była trwała i nie wyszła szybko z mody? Żeby dach był jednocześnie elegancki i nowoczesny? Najlepszym rozwiązaniem łączącym te cechy jest łupek naturalny.

 

Łupek jako wykończenie pokrycia dachowego stosowany jest od dawna, stosunkowo niedawno zaczęto wykorzystywać jego funkcjonalność i walory estetyczne również do wykończeń elewacji. Jego charakterystyka sprawia, że sprawdzi się zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i przy remoncie elewacji starych domów, a pasuje zarówno do drewna, stali, aluminium, betonu, jak i do szkła.

 

Największe zalety łupku elewacyjnego

Pokrycie elewacji musi mieć oczywiście nie tylko walory estetyczne, powinno mieć jeszcze inne zalety, dzięki którym będzie spełniał swoje zadanie. Łupek elewacyjny, o którym więcej możemy dowiedzieć się tutaj: https://www.lupek.pl/pokrycia-elewacji/ ma właściwości ognioodporne i jest wyjątkowo trwały. Poza tym przez lata w żaden sposób nie zmienia się jego wygląd – jest odporny na deszcz i nie zmienia koloru pod wpływem słońca, dzięki czemu nie wymaga prac konserwatorskich. Łupek najlepiej prezentuje się, kiedy wykończy się nim zarówno ściany, jak i dach, a jego czyszczenie jest wyjątkowo szybkie. Kolejną zaletą jest możliwość zastosowania go do elewacji wentylowanych, dzięki którym ściany będą swobodnie oddychać.

 

Budujesz dom i chcesz aby wyróżniał się spośród innych? Kliknij tu aby dowiedzieć się więcej.

Rodzaje pokryć dachowych łupkiem elewacyjnym

Łupek jest materiałem wyjątkowo uniwersalnym, dzięki czemu istnieje mnóstwo zupełnie odmiennych od siebie wizualnie możliwości krycia nim dachu. Możemy go dowolnie wybrać stawiając na swój gust lub styl budynku, a każdy z rodzajów ma dodatkowe zalety. Krycie podwójne prostokątne jest ekologiczne i ekonomiczne, krycie poziome prostokątne pozwala na dużą wydajność materiału i jest łatwe w układaniu. Z kolei krycie zmienne prostokątne jest idealnym rozwiązaniem do nieregularnych brył budynku, pozwala na wiele sposobów układania (podobnie jak krycie uniwersalne) i jest wyjątkowo ekonomiczne. Łatwość układania i doskonały stosunek ceny do jakości uzyskamy również przy kryciu rozciągniętym. Ten rodzaj krycia wyjątkowo też zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Dodatkowe walory dekoracyjne możemy uzyskać dzięki kryciu rybią łuską, dzięki której na fragmencie elewacji możemy wykonać dowolny wzór, na przykład zwierzęcia lub kwiatu.

Dodatkowe walory łupków

Przy coraz większym nacisku na ekologię musimy pamiętać, że łupki są tworzywem naturalnym, a do jego obróbki nie stosuje się środków chemicznych. Jest materiałem znanym w budownictwie od stuleci, a jego trwałości dowodzi fakt, że mamy zachowane konstrukcje sprzed 200 lat, na których ciągle osadzone są łupki. Coraz częściej jest też wykorzystywany do nowoczesnego wykończenia wnętrz czy do podłóg. Jego uniwersalność, trwałość i estetyczny wygląd sprawiają, że coraz częściej wykorzystuje się go w budownictwie.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *