dachówki fotowoltaiczne

Co to i jak działają dachówki solarne? Czy warto się nad nimi zastanowić?

Wszystko, co musisz wiedzieć o płytkach płytek/dachówkach solarnych

[ratings]

Różnica między panelami, a dachówkami solarnymi

Dachówki słoneczne działają identycznie jak panele fotowoltaiczne, które są już szeroko stosowane w budownictwie. Podstawowa różnica między nimi polega na ich montażu. Panele fotowoltaiczne są przymocowane do istniejącego dachu, dachówki słoneczne są od początku częścią konstrukcji dachu, zastępując regularne dachówki.

Czym są dachówki solarne i jak działają?

Płytki są tworzone przez ogniwa fotowoltaiczne, które po otrzymaniu światła słonecznego wytwarzają pole elektryczne zdolne do dostarczenia energii elektrycznej do wykorzystania wewnątrz budynku. Każda płytka jest połączona kablami z tablicą rozdzielczą zasilania.

Aby zapewnić efektywne działanie kafelków, konieczne jest zainstalowanie falownika, który zamienia energię przechwyconą przez każdą płytkę na energię elektryczną. Inną alternatywą jest zainstalowanie przełącznika słonecznego lub „domowego układu słonecznego”, zawsze pod nadzorem specjalisty.

Ilość energii zebranej przez energię słoneczną jest bezpośrednio związana z ilością światła słonecznego, na które są wystawione dachówki, co oczywiście jest związane z pogodą, lokalizacją oraz samym budynkiem. Im więcej słonecznych dni, tym lepiej!

Aby zapewnić maksymalną wydajność, konieczne jest porządne utrzymanie i czyszczenie płytek. Ponadto zaleca się wybieranie płytek słonecznych ułożonych obok siebie, a nie nakładających się (w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek ceramicznych), ponieważ zapobiega to generowaniu obszarów cienia, które nie wychwytują światła słonecznego.

Kiedy warto zainstalować słoneczne dachówki?

Montaż płytek fotowoltaicznych należy rozważyć, jeśli startujesz z budową domu. Koszty instalacji są stosunkowo wysokie. Obecnie dachówki słoneczne są powszechnie stosowane w projektach, które ubiegają się o certyfikaty związane z ekologią. Są one również instalowane w niektórych domach wielorodzinnych o wysokim standardzie w USA oraz w Europie (w Polsce dopiero się pojawiają), które mają na celu obniżenie kosztów konwencjonalnej energii elektrycznej.

W niedalekiej przyszłości, oczywiście w zależności od polityki kraju, tego rodzaju rozwiązanie ostatecznie może pojawić się we wszystkich typach budynków, w tym w domach, w których osobiste wytwarzanie energii zmniejsza koszty utrzymania i zwiększa autonomię każdej rodziny.

Jakie są zalety dachówek solarnych?

  • Płytki słoneczne są doskonałym źródłem energii odnawialnej tam gdzie jest duże nasłonecznienie.
  • Są dużo bardziej estetyczne i atrakcyjne niż panele fotowoltaiczne. Są częścią projektu dachu i nie są instalowane później. Niektóre dachówki solarne naśladują wyglądem dachówki ceramiczne lub z łupka.

Jakie są wady dachówek solarnych?

  • Są droższe niż tradycyjne panele fotowoltaiczne.
  • Niewielu jest producentów płytek słonecznych i niewiele firm.
  • W przeciwieństwie do paneli słonecznych, nie można ich montować pod innymi kątami niż oryginalny projekt dachu. Dach od początku powinien mieć odpowiednie nachylenie.

Ile kosztują dachówki solarne?

Tutaj trzeba się liczyć z kosztami idącymi w kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście, możemy odliczyć koszt tradycyjnych dachówek. Nie ma zbyt wielu producentów takich dachówek solarnych. Możemy je zamówić od Tesli (https://www.tesla.com/en_EU/solarroof), ale uwaga okazuje się, że istnieje polski producent dachówek solarnych. Jest szansa, więc, że koszt takiego nowoczesnego dachu solarnego będzie mniejszy. Co więcej, nie musimy pokrywać solarami całego dachu, a możemy je położyć na jednej połaci (np. południowej), a na drugiej tradycyjne dachówki!

Inne artykuły związane z zielonym budownictwem

Film od Tesli o solarnych dachówkach:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *