remont polisa oc

Jak bezpiecznie przeprowadzić remont dzięki polisie majątkowej i OC?

Polisa na remont

Remontowanie mieszkania lub domu to poważne przedsięwzięcie. Wiąże się nie tylko z wykańczaniem powierzchni i ustawieniem mebli, ale również z cięższymi pracami, takimi jak skuwanie tynków i ścian, usuwanie okien i framug, czy wymiana instalacji i oświetlenia. Od niespodziewanych skutków remontu chroni ubezpieczenie majątkowe. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak je wykupić oraz ile kosztuje.

Jakie ryzyko może wystąpić w czasie remontu?

Dlaczego w ogóle warto ubezpieczyć mieszkanie w trakcie remontu? Nie jest żadną tajemnicą, iż prace tego typu potrafią przynieść sporo niespodzianek, w tym również tych zdecydowanie mniej oczekiwanych. Co gorsza, niektóre zdarzenia nie tylko wydłużają pracę, ale mogą również zniszczyć mieszkania naszych sąsiadów. Ryzyko to dotyczy takich sytuacji jak:

  • zalanie, które może wystąpić podczas remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Skutkuje to nie tylko zalaniem naszego mieszkania, ale również lokali znajdujących się niżej,
  • uszkodzenie ścian sąsiednich lokali, np. w trakcie wiercenia czy skuwania,
  • kradzież lub dewastacja. Remontowane mieszkanie nierzadko zostaje na noc puste, co może być zachętą dla osób trzecich,
  • uszkodzenie sprzętu AGD lub RTV. Podczas prac renowacyjnych dokonujemy również zmian w instalacji elektrycznej, co może spowodować jej spięcie. W konsekwencji awarii mogą ulec sprzęty oraz narzędzia,
  • uszkodzenie szklanych mebli. Używanie ciężkiego sprzętu może doprowadzić do ich zniszczenia. Identycznie w sytuacji, kiedy transportujemy np. lustro,
  • pożar, który może wywołać niesprawna instalacja gazowa lub przypadkowe zaprószenie ognia w trakcie prac remontowych.

Powyższa zdarzenia mogą mieć miejsce bez względu na to, czy remont realizujemy samodzielnie, czy z pomocą wykwalifikowanej ekipy remontowo-budowlanej. W tym drugim przypadku możemy również dochodzić odszkodowania od wynajętej firmy, jeśli ta popełni błędy lub uszkodzi nasz lokal. Jeśli firma ma wykupione OC, to jej ubezpieczyciel wypłaci wszelkie roszczenia.

Jak ubezpieczyć remont?

Najkorzystniejszym sposobem na ubezpieczenie się od nieprzewidzianych skutków remontu jest wykupienie polisy majątkowej. Obejmuje ona przede wszystkim elementy stałe nieruchomości, czyli ściany, podłogi czy dach. Dodatkowo polisa może chronić ruchomości (czyli np. sprzęty, dzieła sztuki itp.) oraz właśnie remont mieszkania lub domu. W ten sposób możemy chronić się przed finansowymi skutkami błędów w trakcie remontu. Biorąc pod uwagę, jak kosztowne mogą być naprawy, kwota ta nie jest wygórowana – a dodatkowo chromi całą nieruchomość przed działaniem żywiołów czy włamaniem z kradzieżą.

Jeśli samodzielnie remontujemy mieszkanie w bloku, warto zwrócić uwagę na OC w życiu prywatnym. Produkt ten chroni nas przed wszelkimi roszczeniami, z którymi mogą wystąpić nasi sąsiedzi, jeśli np. zalejemy im mieszkanie czy zniszczymy ścianę lub jakikolwiek sprzęt. Gdy osoba trzecia zażąda od nas odszkodowania za szkody w mieniu, wypłatą zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu unikniemy ogromnych kosztów.

Ubezpieczenie mieszkania i domu
zobacz kompletny poradnik

Ile kosztuje ubezpieczenie remontu?

Jak już wspomnieliśmy, remont wchodzi w skład ubezpieczenia mieszkania lub domu. Oznacza to, że koszt polisy, zawieranej na 12 miesięcy, będzie wynosił kilkaset złotych. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników, takich jak suma ubezpieczenia, zakres ochrony czy chociażby miejscowość, w której znajduje się nasz dom lub mieszkanie. Znaczenie ma również wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego podpiszemy umowę. W przypadku OC w życiu prywatnym koszt również wynosi kilkaset złotych, jednak jest to zazwyczaj tańsze ubezpieczenie, niż polisa majątkowa.

Eurofinance we Wrocławiu pomagamy osobom, które szukają najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia mieszkania w czasie remontu. W naszej bazie posiadamy oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu możemy dobrać propozycję spełniającą Twoje oczekiwania oraz skrojoną na możliwości Twojego portfela.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *