pomiar instalacji elektrycznych

Pomiar rezystancji izolacji – klucz do bezpieczeństwa instalacji elektrycznej

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Sprawna instalacja elektryczna i dobrze zaizolowane przewody to podstawa bezpiecznego korzystania z urządzeń, takich jak komputer, telewizor, czy ekspres do kawy – bez towarzyszącej obawy, że podłączenie laptopa do prądu czy przyrządzanie porannej kawy wyrządzi Ci krzywdę. Z tego powodu co jakiś czas powinieneś pokusić się o przegląd instalacji wraz z pomiarem rezystancji izolacji.

Czym jest pomiar rezystancji izolacji?  

Zanim dowiesz się, na czym polega pomiar rezystancji izolacji, poznaj samą istotę rezystancji. Jest to opór – czyli, najprościej rzecz ujmując, czynnik, który ogranicza przewodzenie prądu. Im większy opór, tym mniejszy przepływ prądu. Z kolei oplatająca przewody izolacja, jak sama nazwa wskazuje, ma izolować: sprawiać, by prąd nie przepływał. Pozwala na to, ponieważ w przeciwieństwie do miedzianych przewodów, tworzywo, z którego jest wykonana, ma bardzo wysoką rezystancję.

W miarę upływu czasu użytkowania przewodów może zostać naruszona ciągłość pokrywającej je izolacji. Rezystancja staje się wówczas zbyt niska i nawet, gdy uszkodzenie izolacji jest minimalne, zjawisko to może doprowadzić do tragedii, kiedy dotkniesz przewód w uszkodzonym miejscu. W miejscu naruszenia ciągłości izolacji może także dojść do zapłonu instalacji.

Wymienione powody pokazują, że pomiar rezystancji izolacji to czynność, która nie tylko pozwoli zweryfikować, czy z izolacją elektryki w Twoim domu jest wszystko w porządku. Może również uratować życie: Twoje i pozostałych domowników.

Jak dokonać pomiaru rezystancji izolacji?

Przede wszystkim powinieneś mieć świadomość, że pomiar rezystancji izolacji może przeprowadzić jedynie specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Wszelkie samodzielne próby z wykorzystaniem miernika, który kupisz w dowolnym sklepie, grożą poważnymi konsekwencjami. Urządzenie, którym wykwalifikowany elektryk sprawdzi rezystancję izolacji, powinno być opatrzone odpowiednimi atestami bezpieczeństwa i ważnym świadectwem wzorcowania. Czynnikiem, który odróżnia profesjonalne mierniki od urządzeń dostępnych w powszechnej sprzedaży, jest również poziom napięcia pomiarowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj poniższy artykuł, a zrozumiesz, jakie warunki muszą wystąpić, aby pomiar rezystancji izolacji został wykonany prawidłowo oraz, dlaczego jest to takie istotne: https://laczynasnapiecie.pl/blog/pomiar-rezystancji-izolacji

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *